P^OtETARUJSZE WSZYSTKICH KRAJÓW

*	liSfM
nHBr^Saffln
		m	3	
PIĄTEK, 3 MAJA 1974 r.
—IIIIM——■■■iiliiliHIII i i	u n i rum
ROK XXII Nr 123 (6985)
PIĄTEK, 3 MAJA 1974 r.
—IIIIM——■■■iiliiliHIII i i.......u n i rum
Nakład: 110.586
A B
CENA 1 zł
V:'^
Edward Gierek przyjął
Wernera Królikowskiego
WARSZAWA (PAP). Wczo raj 2 bm. przybyła do Polski — na zaproszenie KC PZPR - delegacja KC SED z członkiem Biura Politycznego. sekretarzem KC SED Wernerem Królikowskim.
Na lotnisku Okęcie "w War szawie delegację witali: czło nek Biura Politycznego, sekretarz KC PZPR — Jan Szydlak, kierownik Wydziału Ekonomicznego KC PZPR Zbigniew Madej oraz I zastępcy kierowników Wydziałów KC PZPR — Ekonomicz nego i Zagranicznego — Edward Karelus i Henryk Żebrowski.
Obecny był ambasador NRD w Polsce Guenter Sie-ber.
W pierwszym dniu pobytu delegacji w Polscę I sekretarz KC PZPR — Edward Gierek przyjął Wernera Królikowskiego. W spotkaniu u-czestniczył członek Biura Po litycznego, sekretarz KC PŻPR - Jan Szydlak.
Obecny był ambasador NRD w Polsce — Guenter Sieber.
W toku rozmowy, która przebiegała w serdecznej i przyjacielskiej atmosferze, omawiano węzłowe problemy dalszego pogłębiania współpracy pomiędzy Polska Zjednoczona Partia Robotnicza i Niemiecka Socjalistyczna Partia Jedności.
Jak już informowaliśmy, bezpośrednio po zakończeniu 1 sekretarz KC PZPR Edward. Gierek oraz inni przywódcy dzili załogę Huty „Warszawa".
Na zdjęciu; E. Gierek wita się z hutnikami. Fot. CAF— Zagoździński — telefot
l-majowej manifestacji partii i państwa odwie-
6-31 maja - VI Koszalińskie
Dni Techniki
KOSZALIN. W poniedziałek, 6 tnaja br. nastąpi uroczysta inauguracja VI Koszalińskich* Dni Techniki. W
bieżącym roku Dni trwać bę dą od 6 jdo 31 maja.. Jąk wy jaśnił sekretarz OW NOT, mgr Tadeusz Kaczmarek or ganizatorzy kierowali się chęcią „rozrzedzenia" imprez przewidzianych w programie i umożliwienia zainteresowa nym skorzystania z licznych odczytów, prelekcji, konferencji naukowo-technicznych a także wystaw i pokazów.
Myślą przewodnią tegorocznych Dni jest hasło: „Przez postęp techniczny do poprą wy jakości i nowoczesności produkcji". Tą główną myślą przepojone będą wszystkie imprezy^ Są one zgodne z głównymi kierunkami roz
woju gospodarki województwa.
W odróżnieniu od lat poprzednich, kiedy ciężar orga nizacji imprez spoczywał na Oddziale Wojewódzkim; NOT. WRZZ, ZW ZMS i PIH Z, w bieżącym roku w większości przygotowaniem imprez zajęły się zakłady pracy i koła zakładowe stowarzyszeń naukowo-technicznych. Duży wysiłek organizacyjny podjęły także zarządy oddziałów branżowych stowarzyszeń. pomagając kołom zakładowym.
Na uwagę zasługują niektóre ważniejsze imprezy o ogólniejszym charakterze. Np. w dniach 20—23 maja odbędzie się z inicjatywy
(dokończenie na str. 3)
Otwarcie gdańskiego lotniska w Rębiechowie
SZCZECIN (PAP) Zakład Linii Europejskich i Żeglugi Promowej PLO w Sszczecinie obsługuje aktualnie dwie linie: Świnoujście — Ystad Gdańsk — Helsinki. Od 1 czerwca br. na linie Świnoujście — Ystad wejdzie trzeci prom m/f „Mikołaj Kopernik'', który przechodzi aktualnie próby w morzu.
Przed kilkoma dniami podpisano umowę ze szwedzkim
Nowy prom na trasie świnoujście -Travemuende
armatorem Gotladsbolaget na wyczarterowanie nowoczesne go pro.mu m/f „Gottland". W okresie od 30 maja do 5 września br ma on pływać na tra sie Gdańsk — Nynasbamn — Helsinki, Podjęto również ie-cyzje o uruchomieniu nowej
—	czwartej linii: Świnoujście
—	Travemuende (NRF), przeznaczony dla obsługi turystów odwiedzających nasz kraj.
I.inia Świnoujście — Trave-muende ma być obsługiwana w okresie od 20 czerwca do 2 września br Rejsy będą odbywać się sześć razy w tygodniu, oprócz środy.
Teatr Lalki - a ludowe tradycje
Wojewódzka inauguracja Dni Kultury, Oświaty Książki i Prusy
SŁUPSK. Wczoraj, w ratuszu, odbyła się wojewódzka inauguracja Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy Połączono ją z otwarciem seminarium pn. „Tradycje ludowe w polskim teatrze lalek", które zorganizował Teatr Lalki „Tęcza", przy współpracy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz instytucji i organizacji naszego województwa.
Serdeczne pozdrowienia przekazał uczestnikom i gościom imprezy prezydent miasta, Włodzimierz Tyras. Następnie przewodnictwo objął dr Janusz Degler, który przypomniał pokrótce cele, jakie przyświecały organizatorom seminarium. Referaty wygłosili: mgr Hanna Walińska („Współczesne spory o folklor"), prof. dr Jerzy CieśHkowski („Folklor dziecięcy — jego rozumowanie i sposoby funk cjonowania") i mgr Stanisław Winkowski („Folklor w szopce").
Warto, dodać, że Tnstytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego ma o-becnie największe chyba o-
siągnięcia w naszym kraju w badaniach nad folklorem: ich rezultaty są bardzo interesujące dla naszych teatrów lalkowych, odnosiły one bowiem największe suk cesy korzystając właśnie z twórczości ludowej.
Wieczorem uczestnicy o-bejrzeli spektakl „O Kasi, co gąski lubiła" Marii Kow nackiej, w wykonaniu poznańskiego Teatru Lalki i Aktora.
Uroczystości inaugurujące Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy — 1974" odbędą się dzisiaj we wszystkich powiatach naszego województwa. W wielu miej-
(dokońcźenie na str. 3)
| Spotkanie
parlamentarzystów Mongolii
z Prezydium Sejmu
WARSZAWA (PAP). Do
biega końca wizyta w na szym kraju delegacji Wiel kiego Churału Ludowego Mongolskiej Republiki Ludowej. Dzisiaj delegacja o-puszcza Polskę.
Wczoraj odbyło się pożeg nalne spotkanie delegacji z marszałkiem Sejmu Stanisławem Gucwą i członkami Prezydium Sejmu Par lamentarzyści mongolscy dzielili się wrażeniami z pobytu w Polsce.
Przewodniczący mongolskiej delegacji, sekretarz Prezydium Wielkiego Chu rału Ludowego MRL, czło nek KC Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej Cedendambyn Gotow prze kazał na ręce marszałka Sejmu zaproszenie do złożenia wizyty delegacji sej mowej w Mongolii. Zapro szenie zostało przyjęte z za dowoleniem:
W spotkaniu uczestniczył ambasador MRL w Polsce — Dzambalyn Banzar.
Prognoza pogody
Jak podaje Tnstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europę północna i częściowo południowa zalegaja wyże Po zostałe obszary kontynentu eurooejsklego onkrvwa1a uWa dy niskiego ciśnienia z ośrod kami nad Irlandia i południo wą Ukrainą. Polska będzie sie znajdować nod wpływem nmi znad Ukrainy.
Przewiduje się zachmurzę-nie umiarkowane, na południu przeważnie duże, miejscami opady skłonność do io kalnych burz Temperatura maksvmalna od 12 st na wv-brzeżu i południu do 1? st.. miejscami na południowym ob szarze Polski Wiatry umiarkowane z kierunków n<Słnoc-nych i północ nn-uręrf-mHnirh.
1 MAJA - ZA GRANICA
GDAŃSK (PAP). 2 bm. w
Rębiechowie pod Gdańskiem 8 miesięcy przed planowanym terminem włączony został do krajowej sieci łączności lotniczej nowy port lotniczy Trójmiasta. W uroczystości otwarcia wziął u-dział wicepremier Jan Mitręga, minister komunikacji Mieczysław Zajfryd oraz gospodarze województwa z 1 sekretarzem KW PZPR — Tadeuszem Bejmem i wojewoda gdańskim Henrykiem Sliwowskim.
Lotnisko w Rębiechowie jest pierwszym portem komunikacji samolotowej, zbu-
dowanym od podstaw w Polsce Ludowej. Ekipy generalnego realizatora — Gdańskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych oraz przed-sębiorstwa kooperujące w rekordowo krótkim termin e ułożyły m. in. szlak ładowania i kołowania samolotów o łącznej długości równej 36 km, pas startowy długości 2,8 km, drogi zejścia samolotów. Lotnisko wyposażone zostało w nowoczesny system sterowania nawigacyjnego sa molotami. co umożliwi eksploatacje lotniska w trudnych warunkach atmosferycznych.
M	PUŚĆ	1
		
a
Nie zwlekaj	Jeszcze dziś
z nabyciem losu	skorzystaj
III Loterii	x wielkiej szansy!
Fantowej	2849 wygranych
„Głosu	czeka
Koszalińskiego'	w magazynach
ffit:
wf *
1
Tysiące mieszkańców Paryża wzięły udział w wiecu 1-majowym w olbrzymim parku podparyskim la Courneuve.	CAF — AP — telefoto
LUDWIK LOOS
W kolejarskiej rodzinie
Znają ci ludzie każde drzewo na szlaku, ale mia sta przez które przejeżdża ją widzą tylko z oldeo pa rowozu. A w Koszalinie hył Kolasiński ostatnio kilkanaście lat tetmii jako piłkarz. Jego drużyna przegra ła wtedy, aż wstyd wspom nieć. siedem do kółka,
MARIAN FIJOŁEK
Kiełbasa z czarnej świni
Barmanka zakupiła więc sprowadzoną z Afryki czar ną świnię i zaserwowała gościom kiełbasę na wzór polskiej. Coś tam jednak pokręcono z przyprawami I kiełbasa z czarnej świni zadziałała w sposób rewolu C^.iny na żntadkl Polaków. Nie pomogły lecznicze zahieai gospodyni...
Uroda Moda Filatelistyka Kuchnia
Motoryzacja *
Co warto zobaczyć
przeczytać, posłuchać
Strona 2
2 ZAGRANICY
G/os Koszaliński nr 123
W TELEGRAFICZNYM
ISKIlOCIEl^H

*	TRADYCYJNE wiece i pctehody pierwszomajowe odbyły gię również w licznych stolicach .państw kapitalistycznych. Odbywały się one pod hasłami międzynarodowej solidarności ludzi pracy, jedności sił postępu i wmokracji, pod hasłami solidarności z narodem Chile oraz z .narodami walczącymi z uciskiem kolonialnym.
*	KOMUNIKAT o wizycie w NRD delegacji Komunistycznej Partii Norwegii z przewodniczącym partii, Reidarem Larsenem, podkreśla, że Niemiecka Socjalistyczna Partia Jedności i Komunistyczna Partia Norwegii Witają z zadowoleniem zachodzący obecnie odwrót od zimnej wojny w kierunku odprężenia i utrwalenia zasad pokojowego współistnienia między państwami o odmiennych ustrojach społeczmych.
*	PRZYWÓDCA socjalistów portugalskich, Mario Soares w wywiadzie dla sztokholmskiego ^dziennika „Expressen" wyraził nadzieję, że „generał Spinola foędzie portugalskim de Gaul-lem, który rozpocznie negocjacje z afrykańskimi organizacjami wyzwoleńczymi".
*	NA WNIOSEK przedstawicielstw siedmiu państw — stTon Układu Warszawskiego — w siedziSbie ONZ w Nowym Jorku zostały opublikowane jako oficjalnie dokumenty Rady Bezpieczeństwa i Zgromadzenia Ogólnego ONZ dokumenty końcowe narady Doradczego Komitetu Politycznego Państw —• Stron Układu Warszawskiego, która odbyła się w Warszawie w dniach 17—18 kwietnia br.
*	WCZORAJ, Z maja upłynął miesiąc oficjalnej żałoby we Francji po zgonie prezydenta Pompid<ou. Przez ten czas flagi w Pałacu Elizejskim i w innych gmachach państwowych były opuszczone do pół masztu.
*	z PHNOM PENH nadeszła wczoraj wiadomość o gwałtownych walkach w pobliżu głównego miasta prowincji, Prey Veng, położonego 5o km na wschód od stolicy państwa kambo-dżańskiego. Liczbę zabitych po obu stronach szacuje się na przeszło sto osób.
*	NA PÓŁNOCY i północnym wschodzie Brazylii szaleje powódź, którą spowodowały ulewne deszcze. Szczególnie trudna sytuacja panuje w stanach Maranhao, Bahia i Ceara, gdzie w ciągu trzech dni 19 osób poniosło śmierć i ok. 220 tysięcy pozostało bez dachu nad głową.
*	CESARZ IRANU stwierdził, że bez względu na zniesienie embarga na dostawy ropy naftowej przez kraje arabskie, ceny ropy na rynku światowym będą rosły. Cesarz Iranu zwrócił uwagę na stały wzrost cen towarów przemysłowych i artykułów żywnościowych zakupywanych w Statuach Zjednoczonych i Europie zachodniej przez kra.ie produkujące ropę naftową.
*	WICEPREMIER Japonii, Takeo Miki odleciał do Europy zachodniej w czasie 12-dnioWej podróży przeprowadzi on rozmowy we Francji, W. Brytanii i Niemczech Zachodnich na temat problemów ekonomicznych. Zapozna się on również z pro bierearni ochrony środowiska naturalnego człowieka w tej csęści Europy.
*	BANK CENTRALNY CHILE zdewaluował escudo w stosun ku do dolara o 5,5 proc. Od października ubiegłego roku escudo sostało już zdęwaluowane o 130 proc. Obernip z? i dolar bank w Santiago wypłaca 5S0 escudo (poprzednio 550),
Portugalia - demokratyzacja życia
Specjalna sesja 0UZ uchwaliła deklarację
NOWY JORK (PAP). W
środę szósta specjalna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ przyjęła jednomyślnie deklarację w sprawie ustano wienia nowego, międzynarodowego ładu ekonomicznego. Tekst deklaracji był przedmiotem długotrwałych i czę sto burzliwych debat w komitecie specjalnym sesji.
Deklaracja stwierdza, iż nowy międzynarodowy ład ekonomiczny w świecie powi nien być oparty na sprawie dliwości, suwerennej równości, współzależności, uznaniu wspólnych interesów jak również na współpracy wszystkich państw niezależnie od różnic w systemach ekonomicznych i społecznych
Wypowiedź Indlry Gandhi
DELHI (PAP). Przebywają
ca z oficjalną wizytą w Ira nie, premier Indii Indira Gandhi, wystąpiła w Tehera nie na konferencji prasowej. Wyraziła ona zadowolenie z wyników rwojej wizyty w Iranie, dodając, że celem tej wizyty było stworzenie warunków lepszego zrozumi e-Kia, a także przeanalizowanie z przywódcami irańskimi najważniejszych proble-
mów ® znaczeniu regionalnym i międzynarodowym.
Indie, podobnie jak Iran, chcą, aby Ocean Indyjski stał się strefą pokoju. Są one zainteresowane we współ pracy, w szczególności w dzie dżinie gospodarczej, między krajami tego regionu i przy wiązują wielką wagę do roz szerzenia więzów handlowo-gospodarczych z Iranem — powiedziała Indira Gandhi.
publicznego
LIZBONA (PAP). Świat pracy Portugalii po raz pierwszy po długich latach panowania reżimu faszystowskiego uroczyście obchodził dzień 1 Maja. W Lizbonie i całym kraju odbyły się masowe demonstracje i wiece popierające demokratyczne przemiany w Portugalii. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Partii Komunistycznej i Socjalistycznej.
Władze wojskowe Portugalii oświadczyły, że „czystka" w portugalskich siłach zbrojnych i administracji będzie kontynuowana. Od czasu zamachu stanu wszyscy urzędnicy państwowi po wyżej stanowiska gubernatora zostali zdymisjonowani.
Jednocześnie władze zapowiedziały, że począwszy od 2 maja otwarte zostaną wszystkie banki. Jednakże będą obowiązywać ograniczenia, mające na celu przeszkodzenie różnego rodzaju spekulacjom finansowym i odpływowi kapitałów.
Z więzienia Machava, w pobliżu stolicy Mozambiku, zwolniono przeszło 500 więźniów politycznych — w większości przedstawicieli ludności afrykańskiej. Opowiedzieli oni dziennikarzom o okrutnych torturach i męczarniach, jakim byli poddawani przez pozostających w służbie faszystowskiego reżimu portugalskich siepaczy.
M. Soares w Londynie
LONDYN (PAP). Do stolicy W. Brytanii przybył
wczoraj sekretarz generalny Socjalistycznej Partii Portugalii. Mario Soares.
Spotka on się z premierem W. Brytanii Haroldem Wilsonem i ministrem spraw zagranicznych Jamesem Cal-laghanem. Jak się oczekuje przedmiotem rozmów będą przyszłe stosunki brytyjsko--portugalskie.
Mario Soares przybył do Londynu na zaproszenie Labour Party. Partia ta krytycznie odnosiła się do polityki dawnych władz portugalskich, zwłaszcza wobec terytoriów afrykańskich. Labourzyści — wówczas jeszcze w opozycji — zdecydowanie odcięli się od udziału w przyjmowaniu byłego premiera Portugalii Marcelo Caetano, który w lipcu ub. roku przybył z wizytą oficjalną do Londy-
nu.
Uczeni radzieccy
członkami
zagranicznych
akademii
nauk
MOSKWA (PAP). Około
dziewięciuset radzieckich, u-czonych wybranych zostało członkami honorowymi zagranicznych akademii nauk i towarzystw naukowych. Tylko Akademia Nauk ZSRR jest członkiem 140 organizacji międzynarodowych. Szczególnie bliska współpraca łączy uczonych państw — członków RWPG. Do końca ub. roku powołali oni 37 naukowych centrów koordynacyjnych, w których pracach uczestniczą uczeni z przeszło 500 organizacji naukowych krajów wspólnoty socjalistycznej.
Po raz pierwszy od 48 lat ludzie pracy Portugalii uroczyście obchodzili 1-majowe święto. Na stadionie w TAz-^ bonie odbył się wiec. na którym przemawiał sekretarz generalny Portugalskiej Partii Socjalistycznej Mario Soares. Obecny był również sekretarz generalny Portugalskiej Partii Komunistycznej Alvar Cunhal, który powrócił do Portugalii po 14 lat trwającym wygnaniu.
Na zdjęciu: przemauńa M. Soares. Obok niego — A. Cunhal,	CAF — AP — telefoto
Stan zdrowia L Svobody
PRAGA (PAP. Jak podaje ageneja CTK, kierownictwo kliniki rządowej I konsylium lekarzy zakomunikowało 1 bmM te stan zdrowia prezydenta CSRS LUDVIKA SVORODY jest w dalszym ciągu bardzo cięiki.
Sekretar* generalny XC KFCz GUSTAV HUSAK I premier CSRS, LUBOMIR SZTROUGAL 1 hm., odwiedzili prezydenta L, Svobodę i w imieniu Prezydium KC KPCa. KC Frontu Nar«dowego i rządu CSRS
po wprowadzeniu we Włoszech
ograniczeń importowych
RZYM (PAP). Rząd włoski wydał rozporządzenia, as mocy którego każdy importer dokonujący » granicą zakupu towarów, z wyjątkiem surowców 1 maszyn, zobowiązany zostaje do wpłacenia do włoskiego banku emisyjnego sumy, stanowiącej równowartość 56 proc. dewiz potrzebnych na dokonywany Import. Suma wpłacona do banku inwestycyjnego pozostawać tam będzie przex okres 6 miesięcy, bez oprocentowania.
Obciążenie importu wszelkich towarów dodatkowymi kosztami w postaci depozytu bankowego składanego na okres 6 miesięcy, obejmuje również obroty Włoch z kra jami EWG. Oznacza to, te całkowicie swobodny obieg towarów między Italią a po zostałymi krajami „dziewiąt ki", stanowiący podstawę u-nii celnej, w praktyce przestaje istnieć.
Wprowadzone przez rząd włoski ograniczenia na import towarów z zagranicy wywołały żywe echo w sto licach państw EWG. Decyzję tę traktuje się jako kolejny dowód kryzysu Współ nego Rynku.
W Brukseli ocenia lię no wt zarządzenia restrykcyjne w* Włotwi tk Jaka kolej aj
eio« we Wspólny Rynek, ktA
ry przeżywa okres wielkich trudności. Przypomina się tam, ie zarządzenia włoskie są trzecią, po wyłamaniu się Francji ze wspólnego frontu walutowego i groźbie W. Bry tanii wystąpienia z EWG, próbą rozwiązania wewnętrz nych trudności państwa człon kowskiego bez oglądania się na wspólnorynkowych partnerów.
Komisja EWG zażądała od władz włoskich wyjaśnień na temat nowych zarządzeń antyimportowych. Decyzja ga binetu włoskiego zaskoczyła partnerów z EWG. W kołach zachodnioniemieckich w Brukseli wyraża się zdziwienie, że Włochy nie zgłosiły się o krótkoterminową pomoc walutową dla przezwycięża-
na powstałych trudnolei. Najistotniejsze zastrzeżenie wynika jednak stąd, że Wło chy są dla wielu krajów EWG, przede wszystkim dla NRF i Francji, bardzo poważnym klientem handlowym. Zarządzenia antyimpor towe Rzymu bardzo utrudnią dostęp wspólnorynkowych partnerów Włoch na rynek tego kraju.
Niezadowolenie * tego samego powodu wyrażane jest w Tokio.
Bardzo ostro zareagowały na krok Rzymu zachodnionie mieckie środki masowego przekazu. Wprawdzie komen tarze prasowe wyrażają zrozumienie dla sytuacji, w jakiej znalazły się Włochy, jed nakże pisze się z najwyższą troską o przyszłości Wspólne go Rynku. „Frankfurter Allge maine Zeitung" zwraca uwa gę. że po niepowodzeniach, jakie spotkały w^ólny rynek rolny* obec. e zagrożo ny jest wspólny rynek towa rów przemysłowych. Dziennik apeluje o podjęcie kroków, które zapobiegłyby temu, aby Włochy same usunę kr tią pota nawias EWG,
Kissinger na Bliskim Wschodzie
Amerykański plan rozdzielenia wojsk
na froncie golańskim
KAIR (PAP). Sekretarz stanu USA, Henry Kissinger przybył wczoraj do Tel Awiwu. Kissinger ma powrócić jutro do Egiptu, aby poinformować prezydenta Sadata o rezultatach rozmów z przywódcami izraelskimi w sprawie rozdzielenia wojsk na Wzgórzach Golan.
W wypowiedzi dla przedstawicieli prasy oświadczył on, że negocjacje w sprawie rozdzielenia wojsk na Wzgórzach Golan „będą bardzo trudne".
Według informacji agencji Mena, strona amerykańska przedłożyła swój plan rozdzielenia wojsk syryjskich i izraelskich na froncie w rejonie Wzgórz Golan. Jak stwierdza oświadczenie agencji, plan ten przewiduje wycofanie wojsk izraelskich z 52ó km kwadratowych obszarów zagarniętych w czasie wojny październikowej w 1973 r.. a także z 1600 km kwadratowych obszarów okupowanych od roku 1967. Przewiduje on także redukcję licz by wojsk obu stron, znajdu-
jących się n* ezołowych pozycjach, stworzenie strefy buforowej z udziałem doraźnych sił zbrojnych ONZ oraz uwolnienie izraelskich jeńców wojennych w zamian za powrót do domów kilku tysięcy uchodźców syryjskich.
Tymczasem, jak donosi agencja Reutera z Tel Awiwu, na okupowanym od czerwca 196? r. Półwyspie Synajskim ma powstać nowa osada izraelska. Zostanie ona zbudowana w południowo-wschodniej części Półwyspu, między Ej lat a
T. Kulisiewicz w Rumunii
BUKARESZT (PAP). Po
trzech tygodniach wielkiego zainteresowania — czego przejawem była także duża frekwencja — zamknięta zo stała w Bukareszcie wystawa twórczości Tadeusza Ku lisiewicza. Za kilka dni zostanie ona otwarta w Klużu a następnie w Jassach. Wy stawa znalazła wyjątkowo szerokie odbicie na łamach prasy rumuńskiej. Recenzje zamieściły dziennik „Scin-taia*. „Romania Libera", re
portaż z wystawy zamieściła także telewizja a ponadto poświęciły jej sporo miejsca tygodniki „Romania Litera-ra" i „Contemporanul".
Ten ostatni tygodnik ~ czołowe pismo rumuńskie, poświęcone problemom kulturalnym i społecznym — za mieścił recenzję na eksponc wanym miejscu kolumnv „Plastyka" wraz z fotografią naszego twórcy, który w tym roku — jak wiadomo — kończy. 75 lat.
Szarm El Szejch. Poinformował o tym przedstawiciel żydowskiej agencji do spraw budownictwa, Josef Regew. Dodał on, że Izrael będzie „realizował plany rozwoju tego rejonu i nie zamierza się z niego wycofać".
Walki na Wzgórzach Goian
W Damaszku poinformowano, że wczoraj na górze Kermon doszło do nowych starć między wojskami syryjskimi a izraelskimi. Syryjska jednostka rozpoznaw cza zaatakowała pozycję nie przyjacielską. W czasie ataku wywiązała się walka na granaty, Obie strony ostrzeliwały się z broni lekkiej. Syryjczycy zniszczyli 3 czołgi izraelskie.
Również oddziały izraelskie usiłowały przedrzeć się do wnętrza systemu obronnego wojsk syryjskich, jednakże zostały odparte.
Poszukiwania skradzionych obrazów
LONDYN (PAP). Policja irlandzka przeprowadziła rewizję na 16 statkach, cumujących w porcie Cork w południowej części wyspy. Otrzymano bowiem sygnał, że 19 obraz6w olbrzymiej wartości skradzionych x willi pod Dublinem, miało bvć wywiezione z tego portu, płócien nie znaleziono, Policja u-waża, że 5-osobowa banda, ktd ra dokonała zuchwałej kradzieży, nadal ukrywa się na teranie Republiki Irlandzkiej. j
ES/os Koszaliński nr 123
Z KRAJU I WOJEWÓDZTW!
Strona 3
Wojewódzka inauguracja
Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy
(dokończenie ze str. 1)
scowościach przygotowano interesujące imprezy: w Ko łobrzegu przegląd twórczości filmowej Andrzeja Waj-dy 1 spotkanie z reżyserem; ■w Słupsku, w „plebiscycie Potentatów", popularyzowane będą osiągnięcia trzech największych zakładów produkcyjnych; w Szczecinku, na spotkaniu artystów plastyków z przedstawicielami zakładów pracy przedyskutowany zostanie problem estetyki miejsca pracy.
Jutro, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się inauguracja cyklu imprez związanych z czytelnictwem: konkursów czytelniczych, olimpiad, turniejów.
Nie braknie w województwie odczytów i spotkań z literatami, dziennikarzami, naukowcami. Wezmą w nich udział także goście ze Związku Radzieckiego, tym bardziej, że obchodzić będziemy „Dzień Prasy Ra-
dzieckiej i święto „Prawny" — centralnego organu KC KPZR.
■Dyrekcja Domu Książki" wraz z Wojewódzkim Domem Kultury przygotowuje wystawę książki, obra
żującą dorobek 30-lecia PRL. Przewidywane są także wystawy prezentujące po szczególne wydawnictwa.
Wiele imprez i wystaw, wraz z targami plastyki współczesnej, przewiduje się w związku z obchodzonym w ,Dniach Kultury, Oświaty, Książki i Prasj Dniem Sztuki Współczesnej. W maju odbędzie się również wiele festiwali i konkursów amatorskich zespołów artystycznych, w tym V Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Szkolnych Kół TPPR, Konkurs Młodego Muzyka. Wojewódzki Przegląd Teatrów Poezji oraz zespołów dramatycznych i estradowych, a festyny ludowe, połączone z prezentacją a-matorskiego ruchu artystycznego, zaakcentują Dni Kultury Polskiej Wsi.
W maju będziemy również obchodzić uroczyście Dzień Drukarza — święto pracowników poligrafii oraz Dzień Działacza Kultury.
W trakcie trwania Dni oddanych zostanie do użytku kilka obiektów kulturalnych, w tym Wojewódzka i Miejska Biblioteka Pu bliczna w Koszalinie otworzy czytelnię dzieł sztuki oraz fonoteki. (tem, jot)
6-31 MAJA - KOSZALIŃSKIE DNI TECHNIKI
(dokończenie ze str. 1)
Wojewódzkiego Klubu Techniki i Racjonalizacji giełda projektów wynalazczych. Bę to pierwsza w kraju nnpreza, podczas której za-.kłady pracy będą oferowały do sprzedaży myśl techniczną w formie projektu wynalazczego, którego są właś Clcielem.
Wspólnie z Polskim Towa rzystwem Ekonomicznym o-raz Towarzystwem Naukowej Organizacji i Kierownictwa zorganizowana zostanie ^ojewód '*> konferencja naukowo-techniczna pt. „Nowoczesne metody zarządzania i organizacji pracy warunkiem postępu". I ten przy kład dowodzi że Dni zostały zaakceptowane również przez jnne organizacje. Ciekawe .mPrezy, między innymi dotyczące udziału podregionu słupskiego w rozwoju gospo darki morskiej, przygotowa
ne zostały przez Oddział Re jonowy NOT w Słupsku wspólnie z miejscowymi za kładami pracy.
Otwarcie VI KDT nastąpi 6 maja o godz. 15 w gmachu WRZZ. Wykład inaugu racyjny pt. Problemy oddzia ływania na jakość produkcji wygłosi prezes Polskiego Ko mitetu Normalizacji i Miar, mgr inż. Bolesław Adamski.
Podczas inauguracji trądy cyjnie już zostanie ogłoszona lista laureatów Wojewódzkich Nagród NOT, zwycięzców Turnieju Młodych Mistrzów Techniki oraz konkursu na najaktywniejszego eksportera Ziemi Koszalińskiej.
Pierwszy raz wręczona bę dzie także nagroda specjalna w dziedzinie kształtowania i ochrony środowiska na turalnego, ufundowana przez redakcję „Głosu Koszalińskiego". (wł)
* SZCZECIN
W Zamku Książąt Pomorskich otwarto 2 bm. wystawę filatelistyczną Szczecina i Ro-stocku. Prezentowanych jest
200 gablot xe zbiorami. Głównym tematem ekspozycji jest historia najnowsza Polski i NRD, ale nie brak też znaczków z ubiegłych stuleci.
Piłkarsfta reprezentację młodzieżową Pęlski zremUo-
Wała 1 bm. w półfinałoi^ym meczu o Puchar Europy
2 reprezentacją młodzieżową NRD w Zwickau 0:0.
Na zdjęciu: Wieczorek (z prawej) w pojedynku z
CAF — PI — telefoto

Lublin, miasto które od lipca 1944 roku do stycznia 1945 r. pełniło rolę stolicy Polski T,udowej, Uczy obecnie ćwierć miliona mieszkańców. Wraz z rozwojem przemysłu spożywczego, chemicznego i środkowi transportu — postępuje wzrost budownictwa mieszkaniowego. Lublin jest również ważnym ośrodkiem szkolnictwa wyższego z ponad 20 tys. studentów.
Na zdjęciu: Lublin zabytkowy i nowoczesny	Fot. CAF — Jaśkiewicz
WCIĄGU TRZYDZIESTU lat Polski Ludowej stworzone zostały warunki do pełnego rozwoju kultury i uczestnictwa w niej całego społeczeństwa. Zrealizowane zostały podstawowe cele socjalistycznej rewolucji kulturalnej. Możemy dziś stwierdzić, iż kultura stała się własnością ludzi pracy", (z Tez KC PZPR na 30-lecie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej).
Termin: „Socjalistyczna rewolucja kulturalna", uży wany jest dziś rzadko, #nie k?edy nawet wydać się mo że przesadny. W kontekście oczywistych i naturalnych zjawisk dnia codziennego zaciera się bowiem w po w szechnej świadomości dystans, jaki dzieli czas dzisiejszy, od czasu w którym Polska Ludowa rozpoczyna ła swój start.
A właśnie przemiany, Ja kie dokonały się w ciągu tych 30 lat, w pełni motywują zasadność tego terminu. Jest to bowiem dystans liczony nie tylko w skali lat, lecz przede wszystkim — w ogromne? skali sr>ołecznvch przemian kulturowych. Czas — między ustawą o walce z anal fabetyzmem a programem Dowszechnego wykształcenia na poziomie średnim; miedzy elitarnym składem socjalnym dawnych studen tów wv?szych uczelni * do nad 700 tysiacami absolwentów wvższvch uczelni Polski Ludowej: miedzy niespełna 30 milionami
książek wydawanych roczni przed wolna a ponad 160 min e2zemnlar7v ksią żek wydawanych dziś...
Te fakty można oczywiście uzupełnić wielu innymi zjawiskami z dziedziny kultury; zarówno twórczości. j?V i ,1ei upow szechn'er>ia. Wszystkie n-ne wskażą bezspornie, że konsekwentna rpalizacia ood stawowych c*ió w budownictwa socjalistycznego w naszym k^iu. wśród któnroh na 1ednvm z czołowych mieisc znalarł sie orocfram	demokraty
zacii j w^echstro^nepo roz woiu knit,urv. zadecydowały o iei rozkwicie. r*e<nn-równvwalnvrn w swel ska li z jaVfmVnlw?ek innym Q'Vr#»pajyi historii.
Mówiąc o procesach rozwoju kultury, zwykliśmy Dosługiwać sie miarami licz bowymi i ilościowymi oraz innymi danymi porównawczymi — uważając je
za najprostsze i najbardziej obiektywne. Rzecz jasna, wymowa liczb i da pych statystycznych jest nader przekonywająca. Ale wobec przeobrażeń w kulturze polskiej w ciągu 30-lecia nie można jednak sto sować tylko tego rodzaju ocen. Istotą zmian są prze de wszystkim głębokie prze obrażenia jakościowe, znaj
Miary
postępu
dujące swe odbicie w prze mianach świadomości społecznej.
I otóż należy stwierdzić, iż na gruncie kultury dokonały się — pod wpływem ideologii klasy robot niczej — ważne i dość ra dykalne zmiany w sposobie myślenia twórców i od biorców kultury. Wzmogło się przekonanie o ścisłym związku kultury z przeobrażeniami społeczno-go-spodarczymi i politycznymi kraju. Nastąpił i następuje nadal proces uma cniania się wzajemnych związków między twórcami kultury a jej odbiorcami i coraz silniejszy wpływ odbiorców na kształt twór czości kulturalnej. Wyraźnie wzrasta kulturotwórcza rola klasy robotniczej
—	hegemonia narodu, co m. in. znajduje swoje odbicie w coraz większym znaczeniu kulturotwórczym wielkich ośrodków przemy słówych. Wreszcie — niezwykle ważną zdobyczą 30-lecia jest pojawienie się ogromnej rzeszy świadomych odbiorców kultury
—	a zarazem jej aktyw-
nych uczestników — o wy sokich aspiracjach i potrze bach. Są to procesy nieodwracalne — wyraźnie po stępujące. Będą one pogłębiać się wraz z dalszym rozwojem społeczno-gospodarczym Polski.
W programie rozwoju, nakreślonym w Tezach KC PZPR, oświacie i kulturze przypada miejsce niezwyk le ważne. Szczególny bowiem nacisk kładą Tezy na kształtowanie takiego charakteru życia naszego społeczeństwa, który jest zgodny z potrzebami i wy mogami wysoko rozwinięte go społeczeństwa socjalisty cznego. Wiąże się to nie tylko z dostępnością dóbr kultury, ale także ze skalą jej wartości, stopnia i siły jej oddziaływania.
Społeczną miarą wartości kultury są bowiem prze de wszystkim trwałe ślady, jakie pozostawia ona w ludziach, wartości społeczne współkształtujące osobowość człowieka. ,,Społeczną funkcją kultury — stwierdza się w Tezach — po win no być kształtowanie postaw i osobowości na miarę tych zadań, które sobie wytyczamy". Chodzi więc m. in. o to, aby w twórczości i działalności kulturalnej upowszechniać głęboką świadomość historycz nych losów narodu polskie go, kształtować lepsze wzor ce życia i stosunków międzyludzkich, ukazywać sze rokie perspektywy socjalistycznego rozwoju kraju. Rzeczą kultury jest walka o model człowieka bogatego wewnętrznie, twórczego, a jednocześnie aktyw nego społecznie i ze społeczeństwem zespolonego.
Taki model człowieka u-kształtowariy być może jedynie w warunkach socjalizmu i przez socjalizm. Troska o dalszy rozwój kultury socjalistycznej, tak mocno akcentowana w Tezach, jest więc zarazem troską o pełne zwycięstwo socjalistycznego humanizmu. Jest troską o postęp.
(CSP)
* WARSZAWA
W Chylicach k. Warszawy rozpoczęło się trzydniowe sympozjum na temat modernizacji systemu płac w latach 1974—80. Tematyka sympozjum zorgafmowanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych obejmuje m. in. problemy teorii płac, taryfikacji, proporcji i wewnętrznej struktury płac oraz systemu wvnagro-dzeń w jednostkach inicjujących. Referaty i wnioski z dys

Ątónrką
kusji będą wykorzystane przy opracowywaniu programu poli tyki płac na następną 5-latkę.
* KRAKÓW
W Krakowie rozpoczął się VIII ogólnopolski rajd młodzieży szkolnej szlakami Lenina. Uczestnicy złożyli kwia ty pod pomnikiem Wodza Rewolucji Październikowej w Nowej Hucie, zwiedzili kombinat metalurgiczny i miejsca zwiarane z życiem i działalnością Lenina w Krakowie w latach 1912—14. Przez następne dwa dni wędrować beda szlakami Lenina na Podhalu.
PRZEWIDYWANA POGODA W MAJU
WARSZAWA (PAP). Po
ostatnich chłodach synopty cy Instytutu Meteorologii I Gospodarki Wodnej prze widują, że w maju średnia temperatura i opady u-trzymają się raczej w nęr mie wieloletniej lub niecę poniżej normy.
Pierwsza dekada maja za powiada się ciepła z temperaturą w dzień 18—22 sf,. a nocą 8—10 st., przy, za-
chmurzeniu niewielkim, o-kresami dużym z orzelotny mi opadami i burzami, Spo dziewane są w tym okresie wiatry umiarkowane p^łud nipwo-wsęhę^nit.
W ęlrugięj dękadzie maja przewidywany jest spstfek temperatury w dzień do 11—15 st., a nocą możliwe nawet przygruntowe przymrozki i okresowe opady.
Natomiast w trzeciej deka dzie spodziewany jest ponowny wzrost temperatury w dzień do 22—25 st., a nocą 8—12 st. z możliwóś cią burz.
W sumie w ciągu maja synoptycy spodziewają się 12 dni z temperaturą mak symalną powyżej 20 st. 5 dni z temperaturą minimal ną poniżej 5 st. i 10 dni z opadami.
mmit
W sprzedaży jest nowtf majowy numer ,,Pobrzeża'\ Przynosi on m. infi
ggjf reportaż „Zakorzeni^ się ród";
0 porcję polemicznycH listów czytelników;
Q| krótkie opowiadanid wyrosłe ze zdarzeń anten* tycznych;
Q reportaż „Był tytri^
kim chciał być";
£ rozmowę z naukowy cem z W SN w Słupsku;
H dowcipne przygody na kiermaszu książek;
0 poezję, felietony, 04 mówienie filmowe, kronik ki, krzyżówkę,
Komunikat MO
Prokuratura Powiatowa dli dzielnicy Warszawa Praga-Pół noc listem gończym z dnia 5 kwietnia 1974 r. poszukuje: WŁODZIMIERZA BOGDANA SZAJKO, syna Stanisława i Aliny, ur. 11 II 1951 r. zam. Warszawa, ul. Koźmiana 2 m. 162, podejrzanpgo o dokona nie przestępstwa z art. 1G$ § 1 kk.
Osoby, które mogą udzielifi informacji o miejscu pobytu poszukiwanego, proszone są o skontaktowanie się z Prokuraturą Powiatową dzielnicy Praga-Północ ul. Cyryla i Me todego 2, tel, 19-48-56, , lub z Komendą Dzielnicową MO Warszawa Praga-Północ, ul. Cyryla i Metodego 4, tel. 45-75-70, względnie z najbliż-szą jednostką MO.
Jednocześnip ostrzega się, łi za udzielenie poszukiwanemu pomocy w ukrywaniu się grozi odpowir tzialność karna z art. 252 S 1 kle.
Strona 4
PROBLEMY KRflJl
G/os Koszaliński nr 123
SZKLANA produkcja Huty „Hortensja" w Piotrkowie Trybunalskim cieszy się od lat dużym uznaniem, zarówno odbiorców krajowych jak i zagranicznych. Wytwarzane tutaj dzbany, puchary, wazony zdcbiq pomieszczenia we Francji, USA, Anglii, Holandii.
Na zdjęciu: zdobienie pucharów przygotowywanych z okazji 30-Iecia PRL.
CAF — Zbranieckl
Wypadek kolejowy
WARSZAWA (PAP). 1 bm. około godziny trzeciej na •tacji Środa Wikp. (odcinek Jarocin — Poznań) nastąpiło wykolejenie pociągu turystycznego, którym powracała z Oświęcimia do Białogardu wycieczka młodzieży.
Dwoje ciężej rannych uczes tników wycieczki: Danutę Krzymińska i Ryszarda Biernackiego przewieziono do szpi tala im. Strusia w Poznaniu, a 33 osoby z lekkimi obrażeniami przebywają w szpitalu powiatowym w Środzie Wlkp. skąd po udzieleniu pomocy i przeprowadzeniu nieodzownych badań będą zwalniane do domu.
Stacja E4ałogard powiadomiła rodziców o wypadku.
Na miejscu wypadku w Sro dzie komisja DO!£P w Poznaniu i organy ścigania badają przyczyny wykolejenia pocią-aru.
Z TAJEMNIC KUCHNI IZMÓWI*
REKORDOWY HANDEL KWASEM SIARKOWYM
Centrala Handlu Zagranicznego „Ciech" wyeksportowała w ubiegłym roku 553 tys. ton kwasu siarkowego. Polska zajmuje w eksporcie tego artykułu drugie miejsce w świecie po NRF> która w 1973 r. sprzedała zagranicznym odbiorcom 570 tys. ton kwasu siarkowego. Warto dodać, że kraj nasz rozpoczął ten eksport niedawno, bo zaledwie w 1969 roku.
Głównymi odbiorcami polskiego kwasu siarkowego są kraje Europy zachodniej, na które w roku ubiegłym przy padało ponad 65 proc. tego eksportu. Pozostałe dostawy zostały skierowane do naszych partnerów z RWPG. Polska jest nie tylko eksporterem kwasu siarkowego, ale i kompletnych fabryk produkujących ten kwas.
W większości uprzemysłowionych krajów zapotrzebowa nie na kwas siarkowy; przewyższa dziś jega produkcję, co związane jest z szybkim rozwojem przemysłu nawozów sztucznych i innych dziedzin chemii. Rosnący popyt powoduje dynamiczny rozwój światowego handlu tym artykułem: o ile w roku 1967 łączny eksport kwasu siarkowego wynosił 750 tys. lon, to w roku ubiegłym sięgał już 2,8 min ton. Oprócz Polski i NRF głównymi eksporterami są Związek Radziecki,. Szwecja, Norwegia i Belgia.
(Interpress)
CZY SĄ W PEŁNI WYKORZYSTANI?
Robotnicy z dyplomem technika
Wymogi nowoczesnego procesu produkcyj nego sprawiają, że coraz większa ilość stano wisk obsadzona być musi przez pracowników posiadających wysokie kwalifikacje. Dotyczy to również czynności wykonywanych dotychczas przez pracowników z zasadniczym przygotowaniem zawodowym. W ostatnich latach np. liczba techników, podejmujących pierwszą w życiu pracę w cha rakterze pracowników fizycznych, sięga już kilkunastu tysięcy. Co roku również pewien procent robotników uzyskuje dyplom technika w szkołach dla pracujących, i mimo zdo bycia formalnych uprawnień pozostaje na dotychczasowych stanowiskach, zwiększając szeregi robotników z cenzusem.
Wzrost zatrudnienia techników w charakterze pracowników fizycznych dotyczy oczywiście w pierwszym rzędzie tych gałęzi prze mysłu, w których postęp techniczny dokonuje się najszybciej. Przykładem elektronika. Na stanowiska „pierwszej linii" trafia również wielu techników w takich zawodach jak: górniczy, energetyczny, włókienniczy, metalurgiczny, mechaniczny i chemiczny. Dla gospodarki i konkretnych zakładów jest to niejednokrotnie konieczność i oczywista korzyść.
A jak oceniają swoją pozycję bezpośrednio zainteresowani?
Pewne światło rzucają na to badania prze prowadzone dwukrotnie przez GUS w zakła dach przemysłu ciężkiego, maszynowego i chemicznego. Ankietowani technicy deklarowali swoje zadowolenie lub niezadowolenie, podając jedną z czterech możliwości: jestem zadowolony, raczej zadowolony, raczej niezadowolony i niezadowolony. Badanie wykazało, że zdecydowanie zadowolonych było tylko 22 proc. ogółu badanych, natomiast 38 proc. było niezadowolonych lub raczej niezadowolonych. Okazało się również, że ponad 70 proc. techników-robotników przeszłoby z chęcią na stanowiska pracowników umysłowych.
Najczęstszym motywem zadowolenia z pracy było stwierdzenie, że wykonywana praca jest ciekawa. Kolejno w hierarchii szły możliwości rozwoju kwalifikacji zawodowych, zgodność wykonywanych obowiązków z posiadanym kierunkiem wykształcenia, dobre zarobki oraz zaspokojenie ambicji zawodowych, przy czym między kobietami i mężczyznami występowały pewne różnice. Wśród kobiet nieco większy odsetek jako główną przyczynę zadowolenia z pracy podaje, że jest ona ciekawa oraz zgodna z kierunkiem ich wykształcenia; zaś mężczyźni
kładą nacisk na rozwój kwalifikacji zawodo wych zaspokajanie ambicji i dobre zarobki.
Najczęściej wymienianą przyczyną niezadowolenia była niezgodność charakteru wykonywanej pracy z posiadanym wykształceniem i niewykorzystanie posiadanych kwah fikaćji. Ciekawe przy tym, że mężczyźni dwu krotnie częściej niż kobiety jako główną przyczynę niezadowolenia z pracy wymieniali zarobki, i aż sześciokrotnie częściej zła organizację pracy.
Zbadano także zależność zadowolenia tech ników z pracy na stanowiskach robotników od wieku i płci. Okazało się, że kobiety są mniej wymagające. Znacznie większy odsetek — i to we wszystkich grupach wieku — deklarował bowiem zadowolenie z zajmowa nego stanowiska. Najwięcej satysfakcji w pracy znajdują osoby o niedługim stażu pra cy. W miarę upływu lat zadowolenie maleje i najniższe jest w grupie 20-24 lata, później stopniowo rośnie. Ma na to niewątpliwie wpływ wykorzystanie kwalifikacji i wysokość zarobków. W grupie techników, którzy oceniali swoje kwalifikacje jako w pełni wy korzystane, odsetek zadowolonych z pracy wynosił ponad 63 proc., natomiast w grupie osób o nie wykorzystanych kwalifikacjach tylko 7 proc. Podobna zależność istnieje między zadowoleniem z pracy a wysokością zarobków.
Skonfrontowano również opinie zainteresowanych z opiniami bezpośrednich przełożo nych, tj. majstrów i kierowników. Ponad 93 proc. kierowników i ponad 90 proc. mistrzów oceniło bardzo pozytywnie pracę pracowników z cenzusem. Walory, które według nich szczególnie zasługują na podkreślenie, to przede wszystkim łatwość kierowania nimi, duża samodzielność i zdyscyplinowanie techników-robotników, możliwość powierzenia im bardziej skomplikowanej i od powiedzialnej pracy oraz szybsze opanowywanie procesu technologicznego.
Istnieje więc, jak widać, pewna sprzeczność między oczekiwaniami techników-robotników a tym, co w większości przypadków oferują im zakłady pracy. W interesie jednych i drugich, leży z pewnością lepsze „zgranie" możliwości i oczekiwań. Jest bowiem oczywiste, że ta właśnie grupa zawo-1ów będzie nam w najbliższych latach rosnąć bardzo dynamicznie. (Interpress)
RAFAŁ REJDAK
PRAWDA
LEŻY
POŚRODKU
Otyły , I to często w chorobliwym stopniu, człowiek szybciej spotka się w naszym kraju z Uznaniem, niż chudy i żylasty. Pozytywnie ocenia się samo tycie.
Większość Polaków rie umie prawidłowo się odżywiać — twierdzą ucze hi. Co najmniej 20 proc. ogółu ludności zalicza się do kategorii „grubasów". Sprawa jest o tyle poważna, iż rzecz nie kończy się na nadwadze. Ludzie ci są potencjalnymi kandydatami na cukrzyków, miażdżycowców, wrzodowców i zawałowców. Taka jest niestety, prawda. Nawet statystyka jest w tym względzie bardzo wymowna — ludzie otyli żyją przeciętnie o 20 lat krócej, niż ich rówieśnicy prawidłowo odżywiający się.
Fatalnie może się skończyć również nadmierne dbanie o linię, szczególnie wtedy, kiedy się r.ie ma najmniejszego pojęcia o zasadach odchudzania. A już zupełnym nieporozumieniem są dziwactwa dziewcząt w wieku 12—20 lat, odmawiających zjedzenia normalnych 3—4 posiłków dziennie. „Ziemniaki. tu esą, fasola szkodzi, jabłka brzuch roz-
pychają" i w efekcie młoda dziewczyna ma ziemistą cerę, włosy tracą połysk i zaczynają wypadać, paznokcie pękają, zęby psują się w szybkim tempie. Nie ma nic gorszego — zdaniem lekarzy — niż właśnie tak błędnie pojęta dieta w wieku kilkunastu lat, ponieważ dochodzi wówczas do trwałych uszkodzeń niektórych organów wewnętrznych i do zachwiania równowagi w podstawowych procesach fizjologicznych łącznie z przemianą materii.
I któż nie miałby dość?
Badania nad sposobem odżywiania się prowadzono m. in. w. Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie oraz w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie. Badania wykazały powszechry brak wiedzy ludności wiejskiej w zakresie zdrowego żywienia się (badania prowadzono w kiiku województwach). Na wsi polskiej jada się tłusto i dużo a „zielsko zostawia świniom". „Chłop ciężko na polu pracuje, to i musi dobrze zjeść. Co mu przyjdzie po jabłkach, marchwiach i innej zieleninie. To dobre dla królików" — taki jest tok rozumowania mieszkańców wsi.
Bardzo podobnie układają swój jadłospis mieszkańcy miast. Przeważnie jada się 4 posiłki dziennie i najczęściej pozbawione są one witamin. Z badań, prowadzonych wśród miejskiej młodzieży wynika, że większość je na śniadanie wędlinę, jajka, pieczywo i mleko. Na drugie — również wędlinę z pieczywem. Na obiad — zupy, ziemniaki, kluski, kasze, mięso, warzywa. Kolacja — to albo „resztki z obiadu" albo pieczywo z wędliną, z dżemem i herbata. W ogóle nie umiemy robić „kanapek z zieleniną", brakuje pomysłowości w komponowaniu surówek, koktajle owocowo-mleczne traktowane są jako przysmak, a nie jako podstawowe picie w domu. Przy założeniu, że zdecydowana większość mieszkańców wsi nie bardzo orientuje się w racjonalnym żywieniu, że co naj mniej połowa starszych ludzi kieruje się przestarzałymi kryteriami „dobrego wyglądu" oraz że tylko 1/3 młodzie ży odżywia się zdaniem lekarzy — prawidłowo, sprawa wiedzy w tym nakresit staje *ią problemem.
Co się jadać powinno?
Zdaniem uczonych, zdrowy człowiek powinien jeść, wszystko, nawet wtedy, kiedy przystępuje do odchudzania. W każdym bowriem produkcie spożywczym zawarte są związki w jakimś stopniu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dowodzi tego choćby przykład jajka — jednego z głównych wrogów miażdżycowców. Zawiera ono rzeczywiście szczególnie dużo niebezpiecznego cholesterolu, ale jest jednocześnie najbogatszym magazynem związków, które sprzyjają wydalaniu cholesterolu z organizmu, A że tych bardzo, ęennych związków jest w jajku parę razy więcej niż cholesterolu — niektórzy uczeni twierdzą, że ludzie dorośli nie powinni radykalnie ograniczać ich jedzenia.
Więc — jeść wszystko. A przy tym często, tzn. 3—4 razy dziennie, mało, regularnie i spokojnie. Warzywa i o-woce — zdar.iem uczonych — gwarantują długie i zdrowe życie.
Kto powie?
Lekarz o jedzeniu mówi tylko wtedy, kiedy konieczna jest dieta. Prasa, radio i telewizja zajmują się tymi sprawami niezwykle sporadycznie, z wyjąt kiem chyba tylko „Życia Warszawy", gdzie Irena Gumowska raz na tydzień udziela porad, co jeść, jak gotować i jakie to będzie miało skutki dla zdrowia. Czyżby pani Gumowska, która rzeczywiście to bardzo dobrze robi, miała być jedynym autorytetem w sprawach żywienia?
I na koniec — gdzie Polak może kupić nie tuczące produkty spożywcze? W wielu krajach świetnie prosperują specjalistyczne sklepy, w których sprze daje się wyłącznie produkty niskokalo ryczr.e i dietetyczne. I dlaczego u nas trzeba kupować od razu dla „plutonu wojska"? Mięso, wędliny, sery, rybv są tak porcjowane (a coraz częściej sprzedaje się gotowe porcje), że nawet 4-osobowa rodzina może się przejeść. A przecież tylko dla „linii" nie wyrzu ci się połowy kupionego mięsa lub dwóch x czterech filetów z dorsza.
MARIANNA SZYMUSIAK
Więcej miejsc
w szkołach wyższych
WARSZAWA (PAP). Szkoły wyższe zarezerwowały 63.410 miejsc dla tegorocznych kandydatów na studia. W porównaniu z rokiem ubiegłym uczelnie przyjmą o 4,5 tys. więcej maturzystów. Największy przyrost miejsc notuje się w uniwersytetach -i w wyższych szkołach technicznych.
Plany kształcenia i liczba miejsc na poszczególnycft kierunkach studiów ustalane są z jednej strony na podstawie planów rozwoju gospodarki, z drugiej zaś — na podstawie możliwości lokalowych i kadrowych uczelni. Największą liczbą miejsc dysponują, jak zwykle, uczelnie techniczne, które w tym roku przyjmą 19.500 maturzystów (o tysiąc więcej w porównaniu z ub. rokiem). Uniwersytety ^ zarezerwowały dla tegorocznych kandydatów 18.790 miejsc — o 1.260 miejsc więcej niż w ub. roku. Wyższe szkoły pedagogiczne i wyższe szkoły nauczycielskie, prowadzące już od roku pełne studia magisterskie, przyjmą łącznie 5.710 kandydatów — o blisko 600 osób więcej niż w ub. roku. Tyle samo więcej przyjmą wyższe szkoły ekonomiczne, dysponujące w br. 4800 indeksami dla maturzystów. O blisko 800 osób więcej zostanie przyjętych w akademiach medycznych, dysponujących łącznie 5.300 miejscami. Akademie rolnicze zarezerwowały w br. 6200 miejsc — o 300 więcej w porównaniu z ub. rokiem. Wyższe szkoły wychowania fizycznego, gdzie nieznacznie tylko zwiększono liczbę miejsc — przyjmą łącznie 1340 maturzystów. Podobnie niewielki przyrost miejsc notuje się w wyższych szkołach artystycznych, które wydadzą w tym roku łącznie 1170 indeksów. Wyższe szkoły morskie przyjmą tyle samo kandydatów, jak i w ub. roku — 600 osób.
Warto przy tej okazji przypomnieć, źe w ub. roku do uczelni dysponujących ok. 59 tys. miejsc zgłosiło się przeszło 125 tys. kandydatów. Na każde 10 miejsc przypadało więc 22 kandydatów ubiegających się o przyjęcie. Proporcja ta nie została jednak zachowana na wielu kierunkach studiów uniwersyteckich, co spowodowało, że dla przeszło 16 tys. osób które zdały egzaminy wstępne zabrakło miejsc. Jednocześnie uczelnie techniczne, rolnicze i niektóre medyczne miały łącznie przeszło 4 tys. miejsc nie wykorzystanych. Dopiero w drugiej turze egzaminów wstępnych, odbywającej się we wrześniu miejsca te zostały zapełnione. Liczba kandydatów ubiegających się w« wrześniu o przyjęcie przekraczała na niektórych kierunkach studiów. 20-krotni® liczb* polnych miejsc*
Strona 3
PEOBLEMY WOJEWÓDZTWA
WÓJ życiorys pisze zgrubiałymi od pracy rękami. Ży ciorys prostego, u-czciwego człowieka, Robotnika, dla którego praca zawsze była na pierwszym, najważniejszym miejscu. I choć rubryka'„odznaczenia" w ankiecie personalnej pozostaje pusta ~~ dotychczasowe życie Anto niego BIEŃKOWSKIEGO Jest swoistym dokumentem czasów, postaw ludzkich i za angażowania. — Najważniejsza jest bowiem świadomość, że człowiek nie zmarnował życia —mówi o swoich koło brzeskich 28 latach Antoni Bieńkowski.
Do Kołobrzegu przyjechał 15 stycznia 1946 r. Przedtem mieszkał w woj. warszawskim. niedaleko Płońska. Wa runki były trudne. Duża rodzina, sześcioro dzieci na zaledwie 5 morgach ziemi. Za raz po wyzwoleniu podjęli w domu decyzję: wyjeżdżamy na zachód. Antoni wyjechał do Kołobrzegu. Dwóch braci pojechało do Wrocławia, do szkoły. Miał wtedy 24 lata. _ Kołobrzeg z roku 1946 był miastem niemal doszczętnie zrujnowanym. Ulicami nie można było spokojnie przejść Nie wszyscy w tych pierwszych latach przyjechali tu pracować, żyć, mieszkać na stałe. Bieńkowski rozpoczął pracę w warsztatach samochodowych przy ulicy Młyń-
Zakład Techniki Próżniowej „Unitra-Unlma" W Koszalinie specjalizuje się w wytwarzaniu pomp próżniowych, zaworów, elementów łączących craz maszyn do wytwarzania żarówek. Przygotowuje się uruchomienie produkcji pierników, jak również urządzeń do mecha-fł1 z a c] i i automatyzacji procesów technologicznych w elektronice. W najbliższym czasie ma-SIY.ny i urządzenia techniki próżniowej stano-będą BO proc. wytwarzanych tu wyrobów, Na zdjęciu; Ryszard Milkowski przeprowa-^ŁG próby techniczne skrętarek.
CAF —.. Kraszewski
skiej. Pracował d.o godziny piętnastej, a później miał du żo wolnego czasu. Jest człowiekiem, który nie lubi siedzieć z założonymi rękami, chciał się czuć potrzebny. Wstąpił więc do Ochotniczej Straży Pożarnej, której jednostka zaczęła się . właśnie tworzyć. Na brak pracy stra żacy nie mogli narzekać. Nie mai każdego dnia gdzieś się paliło...
Brak było sprzętu i taboru. Do pożarów jeździło się końmi, a i pompa była recz-nie napędzana. Rozglądali się za jakimś odpowiednim sprzętem. Szukali w terenie, zbierali, remontowali. Własnym przemysłem odremonto wał towarzysz Antoni niejeden samochód z demobilu. Z biegiem czasu dostali straźa cy nowe samochody, później i nowe motopompy, już polskiej produkcji.
Strażacy — ochotnicy w tych pionierskich czasach wy konywali wiele różnorodnych zajęć. Oczyszczali zapchaną kanalizację, odgruzowywali miasto, gasili pożary, ratując ludzi i ich skromny dobytek.
— Było to chyba w 1949 r. — wspomina A. Bieńkowski — w Jarkowie zapaliła się obora. Zanim dojechaliśmy z Kołobrzegu, w ogniu •było już 46 krów. Szybko, jak najszybciej ratowaliśmy to, co było jeszcze, do uratowania. Walka z żywiołem
trwała dwa dni. Ciężko było, ais nikt nie narzekał. Byliś my w straży z własnej ocho ty i choć pracowaliśmy nie za pieniądze —■ pracowaliśmy rzetelnie.
Często jeździli pomagać chłopom w remoncie maszyn rolniczych. y W niedziele, sprzed komitetu ruszał wóz z ekipą ślusarzy. Potem pomagali przy sprzęcie zboża, szczególnie w majatkach, gdzie nie było ludzi. Pomoc robotników z miasta liczyła się wtedy na wagę złota.
Któregoś dnia postanowili: odremontujemy wypaloną re mizę strażacką. Od decyzji do czynu droga niedaleka. Najpierw zaczęto gromadzić potrzebne materiały. Na brak cegły w Kołobrzegu nie moż na było narzekać. Rozbitych domów było więcej niż całych. Własnymi rękami wybierali z gruzów cegły, czyś ciii je z zaprawy i układali w równe pryzmy. Cement i wapno kupili za pieniądze z organizowanych zabaw tanecz nych. Na pożółkłych zdjęciach, które pokazuje Bieńkowski — widoczne kolejne etapy prac. Wśród pracujących strażaków nieżyjący już komendant OSP, Drygalski oraz koledzy, do dziś pracuja cy w Kołobrzegu — Łagowski, Kiliński, Herczak. Ostat nie zdjęcie z uroczystego o-twarcia remizy, w 1951 r. Trzy lata pracy, systematycz nej, pełnej samozaparcia. Dzieło strażaków okazało się solidnie. Remiza do dziś dobrze służy kołobrzeskim, już zawód owym strażakom.
Antoni Bieńkowski — kię rowca-mechanik — oddelegowany został do pracy w Komitecie Powiatowym partii. Za kierownicą warszawy spędził sześć lat. — Jeź dziło się wtedy w teren od rana do nocy. Najdłużej, nie raz do późnych godzin, trwa ły zebrania, na których omawiano różne rolnicze kłopoty, których wtedy było co niemiara. Jeździło się w teren nie tylko W różnych porach, ale i w różnych czasach.
Towarzysz Antoni Bieńkowski legitymację partyjną PPR otrzymał w 1945 r. Po przyjeździe do Kołobrzegu, wszyscy członkowie partii ze brali się w jedna organizację. — Może nas było ośmiu — mówi tow. Bieńkowski. — Zebrania odbywały się w ta . kiej małej salce w uzdrowis ku. Musieliśmy być czujni.
Wtedy za czerwoną legityma cję można było dostać w gło wę.	|
Potem, kiedy już pracował w straży, przez 5 lat był sekretarzem podstawowej orgs nizacji partyjnej.
— Człowiek dużo się poświęcał. Nie tylko dlatego, że byłem młodszy. Dlaczego?.., Pamiętałem, jak żyli moi ro dzice. W biedzie, bo z 5 mórg trudno wyżywić dużą rodzinę. Rodzice pracowali i na służbie u bogatych gospodarzy. I ja chodziłem na służ be. Teraz, kiedy już byłą Pol ska Ludowa, chciałem lepsze go życia, dla siebie i swojej rodziny.
Antoni Bieńkowski ma czworo dzieci. Jedna córka skończyła liceum ekonomiczne i jest księgową. Druga — absolwentka liceum medycznego, jest dyplomowaną ple lęgniarką w szpitalu. Synowie poszli w ślady ojca: Obaj sa kierowcami. — Udały mi się dzieci, zdrowe, dobre, po słuszne. Zawsze im mówiłem, że w życiu najważniejsze jest być uczciwym człowiekiem — mówi towarzysz Bieńkowski.
Piaszczystą plażą, z wyciem syreny pędzi ogromny star-66 z maltańskim krzyżem wymalowanym na burcie. Wóz ratownictwa brzego we go Kapitanatu Portu w Kołobrzegu prowadzi kierów ca I kategorii, Antoni Bieńkowski. Do akcji ratowniczej rusza ekipa ratowników.-Przy radiotelefonie czuwa A. Bieńkowski. Trzeba szybko ściągnąć załogę z kutra, prze brać, jeśli są przemoczeni i rozwieźć do domów. Działko strzela rzutkę, która niesie na kuter hol, potem „krzesło bosmańskie"...
Niejedną akcje ratowniczą ma za sobą. W ciągu 13 lat pracy w Kapitanacie zys kał opinie człowieka solidne go, opanowanego i pełnego j gotowości do pracy. A to w tej niełatwej i odpowiedzialnej pracy. gdzie każda minu ta decyduje o życiu ludzi — liczy się przede wszystkim. •
Towarzysz Bieńkowski nie chetnie opowiada o swoim i życiu. — O czym tu mówić? Ij Praca, praca i jeszcze raz pra l ca. Ani o tym nanlsać ksisź |;j ke, ani opowiedzieć. Z wy- p czajne życie, zwyczainego ;' człowieka. Ot i wszystko...
MIRA &OŁTAK
Zakład Usług Inwestycyjno-Remontowych w Koszalinie, na* leżący do Wojewódzkiego Zwiqzku Spółdzielni Mleczarskich,' oprócz działalności usługowej, zajmuje się również produk*, cjq. Jest jedynym w kraju wytwórcq cystern samochodowych do przewozu mleka (montowanych na podwoziu stara A-2S)| Ponadto produkuje się tu kontenery do przewozu mleka, wan* ny do produkcji twarogów, wózki do konwi oraz drobny sprzęt mleczarski, Tegoroczny plan produkcji i usług zakładu wyhosl 102 min zł, a wartość dodatkowych zobowiqzań załogi' -HI 1.710 tyś. zł.
Na zdjęciu: Jan Siwek i Tadeusz Sikora montują kontener^ do przewozu mleko..
CAF — Kraszewski
Dla naszych mleczarń
udowodnienia, ie decyzje • mierniczych są w
kołobrzeskim powiecie niepodważalne, że od wyroku geodetów nie ma odwołań, a w każdym razie nie warto, tego próbować. Na wołowej skórze brakłoby miejsca na opisanie starań o sprostowanie i wadliwie vry-tyczonej granicy między siedliskami J. Sobierajskiego i Antoniego Lichtańskiego.
W 1956 roku inż, K„ pracownik kołobrze-skiej geodezji — z sobie tylko znanych powodów — przesunął, granicą, biegnąca dotąd środkiem hektarowego niemal bajorka ze stau>kiem pośrodku, niemal pod okap domu, naiczncego obecnie do Sobierajskiego. Ówczesna właścicielka — od której w 1960 r. odkupił zagrodę i 2,05-hektar owe gospodar-
NIE MIARA ALE RĘKA...
siwo Sobierajski — zapłaciła bardzo wysoką cenę za próbę naruszenia granicznych znaków, uniemożliwiających jej .w jazd na podwórze. Nie ruszał ich więc przeto i Sobierajski, ale po formalnym uwłaszczeniu go w jesieni 1972 roku, rozpoczął starania o sprostowanie wadliwie ustalonej granicy, Zwłaszcza że sąsiad miał zamiar ogrodzić płotem przyznaną mu posesję i Sobierajśkiemu zostałoby wejście na podwórze o szerokości jednego tylko metra (między ściana swego
do ni u i płotem sąsiadń)	.......
Pisze więc Sobierajski podania i prośby. Jeździ, na przemian z żoną, do Kołobrzegu i kłania sie grzecznie urzędnikom, molestuje i naciska Niestety, jedynym rezultatem. jest przyjazd tego samego mierniczego, który przed laty tak fatalnie przesunął gra nicę i wytyczenie nowej granicy między.., nieruchomościami J, Sobierajskiego i Stefana Żmudzią. W. rezultacie interweniujący
rolnik stracił kilka arów pola odciętego no wą granicą dla drugiego sąsiada.
Po kilku kolejnych prośbach i wpłaceniu 500 złotych zaliczki tytułem opłacenia kosz tów nowego pomiaru gospodarstwa — rolnik, po 7 miesiącach czekania, złożył skargę na Powiatowe Biuro Geodezji w Komitecie Powiatowym PZPR.
Nie będę tu przytaczał treści uwag i wypowiedzi mierniczego, który po interwencji KP PZPR przyjechał do Górawina,■ by pomierzyć pole .„tym ,Sobieraj.~kim, którzy sa mi nic wiedzą czego chcą" Wspomnę jedynie, że ten drugi mierniczy — mający być bezstronnym arbitrem, — niczego nie zmienił z postanowień inż K, i oświadczył Sobierajskim*: że „niczego co myśmy-, zdecydowali nikt wam nie zmieni, że nikt nie przesunie granic przez nas wytyczonych
Nie. chcę być posądzonym o demagogię. Nie będę więc cytował tu tych fragmentów listu do naszej.. Redakcji, w których J• Sobierajski ocenia urzędników wyrządzających ludziom krzywdę, Chcę natomiast. dodać. że na jego gorzkie pytanie „Czy nie można u nas. sprawy załatwić po ludzku i sumień nie?** — wstepnej odpowiedzi udzieliło Wojewódzkie Biuro Geodeżji i Urządzeń Rolnych.
Po zapoznaniu sie ze skargą Sobierajskiego, przeprowadziło ono odpowiednią kontrole, w trakcie której stwierdzono wadliwe wytyczenie granic na. kilku odcinkach miedzy nieruchomościami J. Sobieraj skiegó i A. LiohtańskMpo oraz S, 'Żmudzią. Przed miesi nr em,. zastępca, dyrektora Woje wódzkiego FVura polecił kołobrzeskiej pla cówce .,dokonanie z urzędu powtórnego ustalenia i wznowienia granicy z zachowaniem zasad i warunków podanych ni odpo-iciednfrh instrukcjach i przepisach Minister stwa Rolnictwa
•Jest. wiec nadzieja. ?e po latach interwencji i starań sprostowane zostaną błędy, & granice nieruchomości J. Sobierajskiego wytyczone będą rzetelnie.
JOZEF KIEŁB
Choć dawne to już czasy, kiedy jedynym in żynierem co, po chłopskich polach chadzał był geometra — z respektem nadal traktują na wsi mierniczych i geodetów. Bo choć wiedzą już ludziska co w małej skrzynce ge ometra wozi, choć wiedzą, ze od ich wyroków odwoływać się można — woleliby żyć z nimi w zgodzie. Znają bowiem stare przy słowie mówiące, że „nie miara, ale ręka mierzyM.
Często na, wieś jeżdżą geodeci, szczególnie w Koszalińskiem. Nie brakuje okazji, ani po wod.ów, bo i ziemia, dość często zmienia tu właściciela, i granice wytyczać trzeba co i rusz po scaleniach i wymianach. Często więc jeżdżą geodeci do koszalińskich wsi i dlatego też ze szczególną uwaga śledzi wiejska społeczność ich prace• Odpowiedział ną i trudnąt bo przecież wszystkim dogodzić w wielu przypadkach po prostu nie można.
Wyraźnie więc chciałbym — i to zaraz na wstępie — mocno podkreślić, że ogół pracowników koszalińskich, biur geodezji i urzą dzeń rolnych pracuje ofiarnie i solidnie. Ze szczególne uzna,nie należy im się ostatnia za bardzo spraume i rzetelne przeprowadzenie prac uwłaszczeniowych.
Nie ża pomyłki więc — bo geodeci, jak wszyscy ludzie mają do nich prawo — zgłaszają do nich pretensje mieszkańcy w-U Zgłaszają je za ciągle niechętne prostowanie tych pomyłek. Za zdarzająca sie złośliwość w traktowaniu tych, którzy kwestionują ich, geodetów, wyroki i dochodzą swych racji. Zbyt ważna jednak jest praca, geodetów i zbyt wielki wywiera ona wpływ na społeczne nastroje mieszkańców wsi _ by 'można było przejść d.o porządku nad zaniedbaniami w pracy niektórych ludn z po-wiatowych biur geodezji i urządzeń rolnych, by można było nie reagować na sygnały o bardzo nagannych praktykach.
Długo się zastanawiałem nad źródłem i przyczynami wieloletnich kłopotów JÓZEFA SOBIERAJSKIEGO z Górawina, 1 niestety, nie mogłem się doszukać innych, jak chęć
Ęmwm.
BBF0BTBB8KIB IELICJ1
Gfof Koszaliński nr 123



„CYKLON" zastąpi „WICHRA"
DRAWSKO. Ten ofbrzymł iblcrnWt no zdjęciu, to maslelnfca w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Drawsku Pomorskim. Zbigniew Słowiński sprawdza przebieg procesu produkcji masła.
Fot. Jerzy Patan
CENTRALNE ELIMINACJE W KOSZALINIE
Konkurs
recytatorski TPPR
KOSZALIN. Po raz szósty Koszalin gościć będzie młodych recytatorów, uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju, uczestników centralnych e-liminacji konkursu recyta torskiego, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej pod hasłem „Polska i radziecka poezja przyjaźni i braterstwa".
Termin eliminacji ustało no w tym roku na 30 maja — 2 czerwca. W związku z tym, że odbywają się one w roku 30-lecia Polski Lu dowej a także w trzydziestolecie istnienia TPPR, konkurs mieć będzie wyjąt kowo uroczystą oprawę. Prócz eliminacji w sali Bał tyckiego Teatru Dramatycz nego, przewidziane są spot kania uczestników konkur su i zaproszonych gości w kilku miastach województwa z uczestnikami walk o wyzwolenie Ziemi Koszalin skiej i kombatantami Armii Radzieckiej; w Kosza!) nie zorganizowana będzie sesja popularnonaukowa na temat: „Mickiewicz i Puszkin — przyjaciele", z galowym koncertem z oka zji 3 75. rocznicy urodzin Puszkina wystąpi Filharmo nia koszalińska, w koncercie wezmą także udział wy bitni artyści scen polskich. Projektowane jest zorgani zowanie młodzieżowego wie cu przyjaźni i wycieczka uczestników eliminacji po Wale Pomorskim. Na zakończenie konkursu w koszalińskim amfiteatrze od będzie się wielki „Koncert przyjaźni", na którym wy stąpi zespół Armii Radziec kiej, piosenkarze-laureaci festiwalu w Zielonej Górze, laureaci koszalińskiego kon kursu recytatorskiego.
Przygotowania do przeprowadzenia wszystkich konkursowych eliminacji i imprez są w pełnym to ku. Przy ZW TPPR działa komitet organizacyjny, na którego czele stoi kurator okręgu szkolnego, doc, dr Saina&z Szrubka, tBtęaj „
.Barce'
W BARCE
Pierwsze zetemesowskie
kutry na Bałtyku
KOŁOBRZEG. W przededniu święta 1 Maja w „i odbyła się uroczystość podniesienia bandery na dwóch kutrach, nad którymi patronat objęła zakładowa organizacja ZMS. Są to pierwsze w historii przedsiębiorstwa kutry z młodzieżową załogą ubiegające się o tytuł BPS. „Koł-51" dowodzony jest przez szypra II klasy Henryka Ziętkowskiego i „Koł-39" pod dowództwem szypra klasy Jana Pawlika Na obu 17 m kutrach wszyscy członkowie załogi są zetemesowcami.
W Klubie Morskim podpisano porozumienie patronackie w którym 5-osobowe załogi zetemesowskich kutrów zobowiązały się do przekraczania planów połowowych, do oszczędnego gospodarowania sprzętem i materiałami, dbałości o stan swoich jednostek, zapewnienia stałej gotowości technicznej.
Porozumienie podpisali wszyscy członkowie załóg ora* zastępca dyrektora „Barki" — Henryk Krupiak i przewodniczący Zarządu Zakładowego ZMS — Roman Pawłowski. Warto dodać, że koledzy młodych rybaków — warsztatowcy z AOR zobowiązali się do przeprowadzenia remontów obu kutrów poza planem, (mir)
WAŁCZ. Przyczepa załadowana słomą czekała od paru dni. Od paru dni w PGR Tuczno wiadomo było, że tu odbędzie się próba techniczna kolejnego prototypu maszyny rolniczej, wykonanego w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Mirosławcu. Po przyczepie do zbioru zielonek, po przyczepie zbierającej T-010 (do słomy i siana) przyszła kolej na dmuchawę do przesyłania słomy i siana spod kombajnów. Dmuchawa ta ma właśnie współpracować z przyczepą zbierającą T-010.
Zawarczał silnik, równocześnie rytmicznie zaczęła pracować przyczepa, podając partie słomy do zbiornika dmuchawy, skąd potężny strumień powietrza przekazał zawartość na strych pegeerowskiej obory. Efekty próby sprawnościowej nie zadowalają jednak fachowców z POM Mirosławiec.
Mówi kierownik działu prototypów, Jerzy Rychlewski.
— Nad wykonaniem tego prototypu pracowaliśmy około dwu miesięcy przygotowując* jednocześnie elementy do czterech innych wersji dmuchawy „Cyklon". Dlaczego „Cyklon"? Do niedawna przemysł produkował dmuchawy typu „Wicher". Zrezygnowano z tej produkcji. Nasza dmuchawca jest silniejsza — więc „Cyklon". Próba wykazała, że dmuchawa ma dużą wydajność. Trzeba będzie jednak zmienić trochę konstrukcję gardzieli, zastosować zastawki zwrotne, by strumień powietrza nie wypluwał słomy w odwrotnym kierunku. Podczas żniw dokładnie wypróbujemy wszystkie wersje „Cyklonu". Potem, ale dopiero po licznych i gjuntownych próbach, dmuchawa wejdzie do seryjnej produkcji.
Mówi się w województwie, że w POM Mirosławiec pracuje dobra kadra techniczno-inżynieryjna, wielu wykwalifikowanych robotników. Liczne usprawnienia, racjonalizatorskie pomysły a zwłaszcza kolejne prototypy maszyn są właśnie ich wspólnym dziełem. I chyba doceniając dotychczasowe osiągnięcia pracowników tego zakładu, Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnic-
twa w Koszalinie wystąpiło z propozycją, by właśnie w Mirosławcu powstał prototyp dmuchawy. Dokumentację urządzenia opracowano w Zakładzie Maszyn Rolniczych WSInż. w Koszalinie.
O walory użytkowe dmuchawy pytamy, dyrektora POM w Mirosławcu, Jana Krze-szowca.
— Dmuchawa „Cyklon" może być zastosowana i na polu, i w gospodarstwie, ponieważ może czerpać napęd z sieci za pomocą silnika, w który jest wyposażona, ft także od ciągnika — jeśli trzeba ją uruchomić na polu. Przy jej ^ pomocy można przesyłać słomę na odległość 68 metrów — taka jest bowiem długość rury, składającej się z elementów. Wysokość podawania wynosi około 12 metrów. Dzięki pracy potężnego wirnika wentylatora, uzyskujemy w rurociągu strumień powietrza, który pozwala na przesłanie około 30 m sześć, słomy w ciągu paru minut. Dotąd przyczepy współpracowały ze stertownikami. Wyższość naszej dmuchawy polega na tyrr, że przesyła słomę na żądane miejsce, więc np. przy układaniu sterty eliminuje pracą co najmniej ośmiu ludzi. Poza tym jest łatwa do wyprodukowania. Kosztuje około 40 tys. zł.
Nie wiadomo jeszcze, kto będzie produ^ centem dmuchawy „Cyklon". W POM Mirosławiec nie ma co prawda warunków do produkcji seryjnej, ale niewykluczone ,ż« do czasu, gdy prototyp uzyska wszelkie zezwolenia, zakład zostanie rozbudowany < Badania nad prototypami trwają bowiem latami. Dopiero kilka dni temu z Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu przysłano do Mirosławca świa« dectwo dopuszczenia przyczep zbierających T-010 do seryjnej produkcji, mimo że seria informacyjna wychodzi już od pięciu lat.
Na zakończenie o opinię pytamy jeszczs przyszłych użytkowników przyczep, którzy przyglądali się próbie sprawności. Podoba im się dmuchawa „Cyklon" — kupują „na pniu", (az)
TROJACZKI POD OPIEKĄ KPRB
ZŁOTOW. Mają Już prawie półtora miesiąca i czu ją się znakomicie. Dwie dziewczynki i chłopiec — „złotowskie"	trojaczki.
Szczęśliwy ojciec, Janusz Smolarz, od siedemnastu lat jest pracownikiem Komunał nego Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego w Złotowie. Dobry fachowiec,
długoletni wychowawca mło dzieży, brygadzista robót elektrycznych ma w zakładzie wielu przyjaciół. Wyda rżenie w domu państwa Smolarzów' uczcili wspólni*. — Na Konferencji Samorzą du Robotniczego podjęto u-chwałę o stałej opiece nad trojaczkami. Z pomocą pośpieszyło również Zjednocze-
nie Budownictwa Komunał* nego w Koszalinie,
Na spotkaniu, które odby ło się niedawno w KPRB w Złotowie „głowa" rodziny, teraz już siedmioosobowej — Janusz Smolarz zebrał wiele serdecznych życzeń.
(az);
ŚWIDWIN. Przy. głównej ulicy w Świdwinie znajduje się zakład usługowy Czesława Cupkiewicza. Wykonuje on szyldy, barwne plansze i in. Jednakże wnętrze zakładu wcale nie wskazuje na je go charakter, przypomina ra czej „Desę". Z sufitu zwieszają się stare, piękne lampy. Półki uginają się od naftowych lamp o najróżniejszych kształtach, świeczników, kuf li, figurek. Obok nich napis: wystawione tu eksponaty sta nowią moją prywatną kolek cję i nie podlegają sprzedaży".
— Kolekcjonerem stałem się przez przypadek — mówi Czesław Cupkiewicz. — Mniej więcej przed 10 laty znalazłem na śmietniku puchar. Po wyczyszczeniu oka-
LUDZIE Z P02YTECZNĄ PASJĘ
" 7" ocalone od zniszczenia
zało się^ te jest on bardzo ml
sternej roboty z bambusa. Wyryto w nim figurki drwa li wycinających las. To pierw sze odkrycie zafascynowało mnie do tego stopnia, że od tego czasu zacząłem szukać przedmiotów starych, posiadających jakąś wartość. Wie le interesujących rzeczy o-trzymałem od znajomych,
później trzeSa Eyfo rozpocząć wyprawy po „złote runo". Niekiedy dowiaduję się o tym, że ktoś posiada jakieś „starocie", innym razem trafiam na to zupełnie przypadkowo.
Początkowo patrzono na to moje hobby z przymrużeniem oka, niekiedy nawet po kpiwano ze mnie, że zbieram
mm. w %
Wo zdfccfu: Czesław Cupkiewicz wlród częlc! swojej kolekcji.
Fot. Jerzy Patan
stare grafy. Sie 5 czasem
niektórzy ze znajomych „zarazili się" zbieractwem. Teraz już trudno jest zdobyć jakąś interesującą rzecz.
Specjalizuję się, jeśli to można tak określić, w zbieraniu lamp naftowych i świe czników. Płonący ogień jest bowiem symbolem życia, a więc czegoś żywego. To najbardziej odpowiada moim za interesowaniom. Wśród moich zbiorów znajdują się też przedmioty, które nie należą do właściwej kolekcji. Zatrzymałem je tylko dlatego, żeby wymienić je na lampy i świeczniki. Jest tu bardzo ciekawy but do picia piwa z 1890 r. Jest bogato zdobiony, używano go tylko przy znacz niejszych okazjach. Wówczas na pokrywce zaznaczano kre ską, iż pito z dzbana. Mam też oryginalny samowar z Tu ły, starą ikonę, nieco podnisz czoną, którą znalazłem na strychu, kuty dzban z 1620 r., znaleziony w kurniku... Najcenniejszymi eksponatami są: obraz z Madonną i sekre tarzyk. Przedmioty te pochodzą z XVIII w., są mocno zniszczone i wymagają kon serwacji. Sam nie wykonam niezbednych zabiegów, będę musiał oddać obraz i sekre-tarzyk w ręce fachowców.
Inne przedmioty staram się reperować sam. Przywracam im dawny wygląd i blask. Wymaga to wiele czasu i trądu, ale nie żałuję go. To przyjemność dla zbieracza, gdy potrafi doprowadzić przedmiot i* do jego dawnego stanu. W przypadku lamp
wystarczy niekiedy założyć jedynie stylowy klosz.
Nie wszystkie eksponaty za trzymuję dla siebie. Współ-' pracuję również z muzeum w Koszalinie i Szczecinie, Obie placówki powiadamiam, jeśli znajdę jakiś przedmiot, który mógłby je zainteresować. Niekiedy proszę o po moc przy ocenie jakiegoś przedmiotu, lub gdy chcę poz nać jego historię. W moim hobby pomaga mi fakt. że byłem uczniem liceum sztuk plastycznych, mam bibliotekę historii sztuki i staram się pogłębiać stale wiedzę o przedmiotach użytkowych z dawnych epok. Białym krukiem w mojej bibliotece iest I wydanie książki z 1949 r. pt. „Znaki porcelany polskiej i ceramiki Mariana Świ-narskiego i Leona Chrościc kiego. Jest ona bardzo pomoc na w moim hobby.
Przez wiele lat nikogo nie interesowała moja kolekcja. Kiedy jednak zbiory pokazane były w TV. zaczęło mnie odwiedzać sporo osób. Miesz kańcy Świdwina przyprowadzają tu swoich gości zagra nicznych jak do muzeum. Zbieranie antyków, to bardzo kosztowne hobby. Daje ono sporo satysfakcji, gdyż ocala się rzeczy, które bez nas. hob bystów. uległyby zagładzie.
Zanotowała!
w rębąsb
62
Otes Koszaliński nr 1ZS
0GŁ0SZIII1
Strona 1
■AMOCHOd moakwic* m pil-aie »pr2edam. Wiadomość; Karli-1 ♦
rek Miedle Traugutta 3/57,
Jawo-Gp-2651-0 :
tnr>i!iA3VTA m' «tan ldealny~— ! ■przeaam. Koszalin, telefon 322-64.' _________G-2689 |
100i? >IB	Słupski
Banacha 11/12.	G-2681!
OCTAVię sprzedam. Reymonta 9/3.
Słupsk, ul. G-2682
£;**SZAW15 223 - sprzedam, oiupsk, ul. a. Mickiewicza 25/7.
G-26S0
128 p' fabrycznie nowy wi j : •mowy — sprzedam. Oferty c ce-	; „Głos Słupski" pod numer! : ___ G-2677	;
104 sP"edam- Koszalin,' : II '	G-2670 •
Jf*Hu175 "Przedam- Koszalin,! I kAł ,n!tana 13* Dom Studenta, po j m'______G-26S7 j S
l5ST{JPKL	S50, rocznik	*
■Mii« cn ^ob5y' sprzedam. Ko-	S
•zalin, Spółdzielcza 9/5, po szesnąl	;
J-__G-2673 i	I
MAn^10^ "przeiiam.Ł motocykl WSK : Sr - Koszalia» Żeromskiego 34/7J ! Po szesnastej.	G-2688
f,^0K« wał» chłodnicę do ursusa «*ii7^prz®dam' Karlino, ul. Ko-^^ńska 43.	Gp-2643
KADWOZIE kompletne M-20 — ■przedam. Czaplinek, ul. Wałec-_ *	_ Gp-2639-0
K^fSF ®^bokI sprzedam tanio, oszalin, ul. b. Głowackiego Ha •___ G-2666
damZE5 głęboki welurowy sprzedam. Słupsk, Wiejska t/31. G-2687
85j;?n GRAJĄCA amerykańską »»Rock-Ola" sprzedam. Słupsk, ^izemysłowa 5/5.	G-2683
Lodówkę polar 80, na gwarancji sprzedam. Koszalin, ul. L. Staf u m. 1, p0 godz. 18, G-2690
^"YPOSAŻENIE gabinetu tech-mczno-dentystycznego — niedrogo tPi ł«m* Janina Fester, Darłowo 777'	Gp-2648
Jednorodzinny — sprzedam. t*»« ,u1, Krucza 13, Mieczysław ■j^Szek._Gp-2646-0
Czteromiesiącznego oraz ■leamiotygodniowego rodowodo-«inl0t ~ sPrzedam. Koszalin, Cheł Płońskiego 8/5.	G-2674
2Vs5iSZKAN1B t-pokojowe spół-JKS«« w Koszalinie zamienię na wi* S^*' Warunki do uzgodnie-"-?• Zgłoszenia: telefon 255-45, po
osiemnastej.	G-mgs
o!'lS,ZK*Nre M-3, spółdzielcze. Inn ] Garncarska samienłę na 3-ir«ł„rp.okoi°we w s^rym budo-3	o podobnym standar-
ie. Wiadomość: słupsk tel. 23-34. _	G-2684
mieszkanie trzypoko-i_7e» *tare budownictwo, c.o., na Kil.«?,0kojowe w nowym. J. Suma ,uPsk, Solskiego 18/4. G-2685
5,A3V"ENI]5 cztery pokoje, kuchcę i2o m kw., stare budownictwo 7j~, mniejsze dwupokojowe. Kosza-
1 n» tel. 301-93, po piętnastej G-2655
mim obniżka m
WIOSNA-LATO t9J4
	OBUWIE ISTNIE i CAŁOROCZNE
-v......... «.T"ii"r.„	GALANTERIA SKÓRZANA r« TWORZYW SZTUCZNYCH
-----	OBUWIE T«.KST¥LN« Z TEKSTYLNO-1 CUMOWE i
mhęclaiesa ^sklepach kmmęA WPH Ob-WSS *MfZG 3
PANNA paszukuje od zaraz poka ju w Koszalinie, najchętniej w śródmieściu. Oferty kierować: Ko szalin, Biuro Ogłoszeń. G-2858
PRZYJMĘ panienki na pokój. Słupsk, Sułkowskiego 87, po szesnastej.	G-2676
PRZYJMĘ na pokój dwie panienki. Koszalin, ul. Rosenbergów 11.
G-2685
NAUCZYCIELKA »zkoły średniej poszukuje mieszkania w Koszalinie. Oferty: Biuro Ogłoszeń.
G-2860
f	DYREKCJA
♦	ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ DLA PRACUJĄCYCH
ZAKŁADU ENERGETYCZNEGO SŁUPSK Słupsk, ul. Szczecińska 60 OGŁASZA ZAPISY KANDYDATÓW nu rok szkolny 1074/78 ? • ip ecJa i n o ś cl 4	* ELEKTROMONTER
$	* HYDROENERGETYK
ą	(eksploatacji elektrowni wodnych)
^	NAUKA ZAWODU TRWA 3 LATA
4	Szkolą dysponuje internatem
▼ w I roku nauki uczeń otrzymuje 150 zł
♦	— w II roku nauki 320 zł, zniżkę na energie elektryczną i deputat węglowy
— w III roku nauki 4,40 zł/godz.
ZGŁOSZENIA należy kierować pod adresem szkoły do dnia 30 V11974 r. wraz z dokumentami:
a — podanie
7 — świadectwo lekarskie uprawnlajqce do wykonywania pracy w danym zawodzie
♦	— świadectwo ukończenia klasy ósme] po zakończeniu ro-4 szkolnego ^ — wykaz ocen za II okres kl. VIII
ABSOLWENCI ZSZ oprócz zagwarantowanego miejsca pracy otrzymujq prawo jazdy kat. B
PIERWSZEŃSTWO w przyjęciu majq kandydaci z następujących miejscowości i okolic: Sławno, Darłowo, Bytów, Miastko, Polanów, Człuchów, Złotów, Ustka, Kępice, Zelkowo, ▼ Czarne, Potęgowo Barcino, Żydowo, Gqskowo, Biesowice, 4 f Sfrzegomino, Krzynia, Smołdzino, Szarżewo oraz z innych ▲ ^ miejscowości województwa koszalińskiego, w których istnie- ▲ a jq jednostki organizacyjne energetyki zawodowej
^ W SPECJALNOŚCI hydroenergetyk przyjmowana jest mło- | dzież z terenu całego kraju z miejscowości, w których znaj- ^
K-1471-0 ^
if
PRZEDSIĘBIORSTWO OBROTU ZWIERZĘTAMI HODOWLANYMI w KOSZALINIE
O0latxB spędy na kanio robocso
dujq się elektrownie wodne.
m	W MIESIĄCU MAJU	
I! Miejscowość	godz,	ma]
II ZŁOTÓW	10	9
i! OKONEK	13	9
MIROSŁAWIEC	9	10
CZŁOPA	13	10
DARŁOWO	10	11
5 SŁAWNO	12	11
POTĘGOWO	10	13
SŁUPSK	13	13
MIASTKO	10	14
- BYTÓW	12	14
ŚWIDWIN	9	14
POŁCZYN	13	14
« KOSZALIN	13	15
BIAŁOGARD	9	15
CZAPLINEK	9	16
BARWICE	13	16
Z KOŁOBRZEG	9	17
BORKOWICE	13	17
BOBOLICE	9	21
o SZCZECINEK	13	21
III KALISZ POM;	9	22
DRAWSKO	12	22
ZŁOCIENIEC	14	22
U CZŁUCHÓW	10	23
DEBRZNO	13	23
KONIE winny by£ doprowadzone na kantorach I mocnych postronkach oraz rozkute.
ZA UDOWODNIONE pochodzenie Jednostronne konia roboczego stosuje się dodatek
500 ZŁ A ZA DWUSTRONNE 1000 ZŁ
KLACZE o walorach hodowlanych nie będą kupowane z przeznaczeniem na ekspert
JEDNOCZEŚNIE informujemy, że przedsiębiorstwo nasze zakupuje w dalszym ciqgu konie rzeźne płacqc dostawcom bardzo atrakcyjne ceny, a mianowicie:
I	— KLASA 24 zl
II	— KLASA 22 zł
III	— KLASA 18 zl
K-1562

UWAGA MIESZKAŃCY GMINY	|
DĘBNICA KASZUBSKA i OBJAZDA	4
srai okolicznych miejscowoici ZAKŁADY USŁUGOWO-WYTWORCZE PRZEMYSŁU TERENOWEGO
w SŁUPSKU	J
ZAWIADAMIAJĄ,	«
i* zostały uruchomione	4
punkty usługowe	♦
w DĘBNICY KASZUBSKIE) I OBJEŹDZIE	*
w zakrada PRZYJMOWANIA ODZIEŻY	4
DO CHEMICZHEG0 CZYSZCZENIA	J
oraz	4
usługi dslewlorskle I taplcerskle	|
ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA I NASZYCH UŚŁUG i
K-1545-0 I
PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA ROLNICZEGO w KOSZALINIE, ul. Mieszka I 32 ogłassa sapisy
do Ochotnicsego Hufca Pracy
12 miesięcznego dochodxqcego dla młodzieży w wieku 16—18 lat w zawodach*
*	MURARZ-TYNKARZ-MONTA2YSTA
*	BETONIARZ-ZBROJAR2 ¥ BLACHARZ-DEKARZ.
UCZESTNICY HUFCA OTRZYMUJĄi
—	wynagrodzenie miesięczne 600 zl % 25 proc. premii " regulaminowej,
*mm odzież roboczq I ochronną,
—	bezpłatne posiłki regeneracyjne w okresie zimowym,
—	możliwość ukończenia kursu szkoły podstawowej I kursu przyuczenia do zawodu.
W przypadku terminowego wykonania zadań zlecanych przez Przedsiębiorstwo Junacy majq prawo do nagród ||| za terminowq realizację inwestycji, Jak również w przy- ■ padku wykazania się nienaganna pracq i naukq uzyskują prawo do nagrody rocznej z zakładowego funduszu nagród,
PO ZAKOŃCZENIU NAUKI w OHP Przedsiębiorstwo zapewnia stałe zatrudnienie na dogodnych warunkach, z możliwością podnoszenia swoich kwalifikacji w ramach
Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
WYMAGANE DOKUMENTY?
—	podanie,
—	życiorys,
—	metryka urodzenia,
—	świadectwo ukończenia co najmniej V klasy tzkoły podstawowe)
należy składać w Dziale Ekonomicznym Przedsiębiorstwa w pokoju nr 6
ROZPOCZĘCIE ZAJĘĆ w hufcu odbędzie się dnia
1 VII 1974 r.	K-1181 -0
PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA ROLNICZEGO w Koszalinie . ulico Mieszka I 32 przeprowadzo w roku szkolnym 1974/1975 nabór do
ZASADNICZEJ SZKOŁY BUDOWLANEJ
o specjalności:
MURARZ - TYNKARZ — MONTAŻYSTA
organizowanej w ramach porozumienia z DYREKCJĄ TECHNIKUM BUDOWLANEGO mieszczqcq się w Koszalinie przy ulicy Jedności 9
Nauka rozpocznie się 2 września 1974 r,
I trwać będzie dwa lata
W I roku nauki — przez 2 dni w tygodniu uczniowie odbywać będą praktyczną naukę zawodu na budowach PBRoI,
W U roku nauki «— praktyczna nauko zawodu będzie się odbywało przez 3 dni w tygodniu.
W pozostałe dni tygodnia uczniowie uczęszczać będq na zajęcia teoretyczne organizowane w budynku Technikum w Koszalinie przy ul. Jedności 9
Wszyscy uczniowie w okresie nauki otrzymują:
*	stypendium do 520 zł miesięcznie.
*	nieodpłatne zakwaterowanie w internacie lub na stancjach z zagwarantowaniem możliwości korzystanio te stołówki,
*	w czasie odbywania praktycznej nauki zawodu bez względu na porę roku, posiłki regeneracyjne
*	ubranie robocze i ochronne.
Dla wyróżniajqcych się uczniów Przedsiębiorstwo zorganizuje po zakończeniu każdego roku wycieczkę bqdż ufunduje nagrodę pienięźnq Uczniowie, którzy ukończą Zasadnicza Szkołę z wynikiem dobrym łub bardzo dobrym mogą kontynuować naukę, bez egzaminów wstępnych, w 3-letnim Technikum Budowlanym,
PODANIA PROSIMY KIEROWAĆ pod adresem naszego Przedsiębiorstwa (pokój nr 6) wraz z dokumentami:
*	świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, względnie wykaz ocen uzyskanych za i półrocze w aktua!nie kończonej szkole podstawowej,
*	świadectwo lekarskie,	,
*	wyciqg aktu urodzenia.	i
K-4S3-0 i

MASŁO ROŚLINNE ®Ufl. samo zdrowieli
Strona 8
OGŁOSZENIA
Głos Koszaliński nr 122
ZARZĄD WOJEWÓDZKI LIGI OBRONY KRAJU w KOSZALINIE ogłasza PIERWSZY PRZETARG NIEOGRANICZONY na pojazdy samochodowe w niżej wymienionych
jednostkach:
—	ZARZĄD POWIATOWY LOK ZŁOTÓW, ul. Piotra Skargi 4, w dniu 13 V 1974 r. godz. 11 na samochód marki żuk A-03, nr podwozia 039171, cena wywoławcza — 41.600 zł
i DRUGI PRZETARG NIEOGRANICZONY w:
—	ZARZĄD POWIATOWY LOK WAŁCZ, ul. Roli Żymierskiego 20, w dniu 15 V1974 r„ godz. 11, na samochód marki nysa 501, nr podwozia 42690, cena wywoławcza — 25.000 zł;
—	ZARZĄD POWIATOWY LOK SŁUPSK, ul Wojska Polskiego 1, w dniu 14 V1974 r„ godz, 11, na samochód mar-Ki nysa 501, nr podwozia 35401, cena wywoławcza 25.000 zł;
—	ZARZĄD POWIATOWY LOK RYTÓW, ul. Krasickiego 2, w dniu 13 V1974 r., godz. 11, na samochód marki wołga M-21, nr podwozia 353452, cena wywoławcza — 30.000 zł;
—	ZARZĄD POWIATOWY LOK CZŁUCHÓW, ul. Parkowa 1, w dniu 14 V1974 r„ godz, 11, na samochód marki wołga M-21, nr podwozia 516244, cena wywoławcza 27.500 zł, warszawa 204, nr podwozia 127816, cena wywoławcza 25.000 zł;
—	ZARZĄD POWIATOWY LOK SŁAWNO, ul. Wojska Polskiego 3, w dniu 15 V 74 r., godz, 11, na samochód marki warszawa 203, nr podwozia 139219, cena wywoławcza — 20.000 zł. Ww. samochody można oglądać codziennie od godz. 11 do 13, z wyjątkiem niedziel i świąt. Wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej należy wpłacić do ka sy danego Zarządu LOK w przeddzień przetargu.
____K-1565
CSO ZAKŁAD TRANSPORTU SAMOCHODOWEGO i SPEDYCJI w KOSZALINIE z siedziba w SZCZECINKU ogłasza II OGRANICZONY PRZETARG na samochód gaz 63, nr rej. EG-08-19. Cena wywoławcza 21.250 zł. Przetarg nastąpi 10 V 1974 r., o godz, 10 w Bazie Trzesieka k/Szczecinka. Wadium 10 proc. ceny wywoławczej należy wpłacić do 9 V 1974 r. Oględziny pojazdów codziennie od 8-15 w Trzesiece.	K-1567
PWGR w ŚWIDWINIE ogłasza PRZETARG na wykonanie kapitalnych remontów w budynkach mieszkalnych w Międzyrzeczu i Krosinie, pow. Świdwin. W zakres remontu wchodzą roboty murowe, ciesielskie, malarskie i sanitarne. Szczegółowych informacji można uzyskać w Dyrekcji PWGR, gdzie znajduje się do wglądu dokumentacja. W przetargu mogą wziąć udział przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielcze i prywatne. Termin składania ofert w biurze PWGR do dnia 16 Y 74 r. Komisyjne otwarcie ofert ustała się na dzień 17 V 74 r., w biurze PWGR Świdwin, godz. 9. Zastrzega się prawo wyboru oferenta lub unieważnienia przetargu bez podania przyczyn.	K-1557
PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA ROLNICZEGO w ZŁOTOWIE nr kodu 77-400 ogłasza PRZETARG NIEOGRANICZONY na wykonanie robót elewacyjnych na budynkach 12 rodź, w PGR Bługowo, w ilości 700 m* w terminie do 30 VI74 r. oraz PGR Bartoszkowo, w ilości 700 m*, w ter minie do 30 VI 74 r. Dokumentacja projektowo-kosztorysowa do wglądu w biurze dyrekcji PBR (dział produkcji). Oferty w zalakowanych kopertach z dopiskiem „przetarg" należy składać do 9 V 1974 r. W przetargu mogą brać udział przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielcza i prywatne. Otwarcie ofert nastąpi dnia 10 V 1974 o godz, 10, w biurze dyr. PBRol. Zastrzega się prawo wyboru oferenta lub unieważnienia przetargu bez podania przyczyny,
K-1566-0
DYREKCJA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO w DRAWSKU POMORSKIM ogłasza PRZETARG NIEOGRANICZONY na wykonanie niżej wymienionych prac: elewacja budynku szkolnego, roboty blacharsko-dekarskie oraz stolarsko-posadzka rskie w internacie. W przetargu mogą brać u« dział przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielcze i prywatne, Termin składania ofert do 8 V 1974 r, Komisyjne otwarcie ofert nastąpi w dniu 9 V 1974 r., o godz, 10, Termin rozpoczęcia robót 15 V 1974 r., zakończenia 15 VI 1974 r, Zastrzega się prawo wyboru oferenta bez podania przyczyn.
K-1561
KOMBINAT PGR w KARSIBORZU. p-ta Dęhołęka, pow. Wałcz ogłasza PRZETARG NIEOGRANICZONY na wykonanie tynków zewnętrznych na oborze, gorzelni i budynku administracyjno-mieszkalnym w Zakładzie Karsibór, Wartość robót około 250 tys. zł. Oferty naJeiy składać pod a-dresem Kombinatu do dnia 9 maja 1974 r. Otwarcie ofert nastąpi w dniu 11 maja 1974 r, Oferty mogą składać przed siębiorstwa państwowe, spółdzielcze i prywatne. Zastrzegamy sobie prawo wyboru oferenta lub unieważnienia przetargu bez podania przyczyn.	K-1569
SPÓŁDZIELNIA INWALIDÓW w JASTROWIU, ul. Roose-velta 29a, ogłasza PRZETARG na wykonanie elewacji budynku w Jastrowiu, przy ul. Mickiewicza 12 wg sporządzonego kosztorysu. Dokumentacja do wglądu w biurze Spółdzielni. W przetargu mogą brać udział przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie oraz jednostki gospodarki nieuspołecznionej. Oferty prosimy składać pod ww, adresem, w ter minie do 8 V 74 r, Przetarg odbędzie lię w dniu 9 V 1974 r, w biurze, pod ww, adresem, Zastrzega się prawo wyboru o-ferenta bez podania przyczyn.	K-1568-0
PAŃSTWOWE WIELOOBIEKTOWTB GOSPODARSTWO ROLNE w ZŁOTOWIE, ul. Partyzantów 3 ogłasza PRZETARG NIEOGRANICZONY na sprzedał samochodu osobowego marki warszawa 204, silnik M-20 niskopręiny nr 256495, nr podwozia 164545, rok produkcji 1967. Cena wywoławcza 30.000 zł. Przetarg odbędzie się na terenie PWGR. w dniu 10 V 74 r„ o godz. 10. Pojazd można oglądać oodzłen nie, w godzinach od 12 do 15 pod ww, adresem. Wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej należy wpłacić do kasy PWGR najpóźniej w przeddzień przetargu.
K-1560
URZĄD GMINY w DARŁOWIE ogłasza PRZETARG na remont Szkoły Podstawowej we wsi Dobiesław, W skład prac budowlanych wchodzą roboty ogólnobudowlane, wodno-ka-nalizacyjne, c. o. W przetargu mogą brać udział przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielcze i prywatne. Oferty należy składać w zalakowanych kopertach pod adresem Urzędu Gminy w Darłowie. Otwarcie ofert nastąpi 13 maja 1974 r., o godz. 10, w biurze Urzędu Gminy. Zastrzega się prawo wyboru oferenta lub unieważnienia przetargu bez podania przyczyn.	K-1559
KUŚNIERSKA SPÓŁDZIELNIA PRACY „MODA" w SŁUPSKU, ul. Bema 9/10 ogłasza PRZETARG na farbowanie skór owczych szt. 209, w terminie do 31 V 74 r, oraz farbowania ł strzyżenia skór nutrii, w ilości szt, 2000. w terminie do uzgodnienia. W. przetargu, mogą brać udział przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielcze i prywatne. Termin składania ofert do dnia 10Y74 r. Otwarcie ofert nastąpi 11V 74 r., o godz. 9, Zastrzega się prawo wybosru oferenta bez podania przyczyn.	K-1558
lJunmn
DWÓCH panów possuknje pokoju niekrepującego w centrum Ko szalina, Oferty; Biuro Ogłoszeń, Gi-2671
PRZYJMĘ opiekunkę do dziecka, Koszalin, 4 Marca 2a/4, G-2672
POMOC domowa potrzebna, Warunki dobre. Józef KotaAski Gdańsk-Oliwa, Piastowska 36A/13, K-142/B
Na 881. grę wpłynęło 43,275!
zakładów, Ogółem stwierdzono 2=953 wygrane, w tym z sześcioma i pięcioma trafienia mi z liczbq dodatkowa — brak z pięcioma trafieniami — 5 po 3.245 zł z czterema trafie niami — 255 po 63 zł z trzema trafieniami — 2.693 po 7 zł.
Wygrane z pięcioma trafieniami stwierdzono: 3 w PO nr 14, 1 w PO nr 13 I 1 w PO nr 26.
Fundusz na główna wygrane?
na 882, grę wynosi 326 tys. zł, Kolejne losowanie odbędzie sie w niedzielę, w sali Urzędu Wojewódzkiego o godz. 12.
Czy wziąłeś Juz udział
w Konkursie Wiosennym
Szczecińskiej Gry Liczbowej „Gryf'1 CZEKA NA CIEBIE dodatkowa szansa wygrania samochodu fiat 125p/1300 I WIELE CENNYCH NAGRÓD PIENIĘŻNYCH
K-1564
PRZYJMĘ do pracy natychmiast trzech raurarzy-betoniarzy oraz trzech robotników niewykwalifikowanych. Zgłoszenia kierować na skrytkę pocztową nr 3 Słupsk, fub osobiście pod adresem: Słupsk ul. Sportowa 9a, po osiemnastej, G-2875
PRZYJMIJ mistrza cukiernika do wspólnego prowadzenia cukierni. Smołdzino, Bema 12, tel. 475,
<1-2678
ZATRUDNIĘ dwóch uczniów. Za= kład Wulkanizacyjny Słupsk, ul. M. Buczka 21.	G-2679-0
FRYZJERKĘ damską satrudni* natvchmiast. Białogard, telefon nr 23-49.	G-2663
UCZNIA (fryzjerstwo damskie) — przyjmę. Nachyła, Kołobrzeg. Wojska Polskiego 35 B. G-2654
ZAKŁAD Robót Drogowych i Mo stowych Jan Sitteriee, Szczecinek, ul. Spółdzielcza 3B/17 zatrudni na dobrych warunkach robotników i brukarzy. Gp-2fi45
PRZYSTĄPIĘ do solidnej spółki.
Wydzierżawię lub kupię przedsię biorstwo produkcyjne albo handlowe. najchętniej w Koszalinie lub okolicy. Oferty: Biuro Ogłoszeń pod nr 2664.	G-2664
HODOWCY DROBIU! Wykonuję piece metalowe ogrzewane powie trzem ciepłym wraz z montażem i instalacją nawiewną. Zakład Ślusarski, Franciszek Sarnowski, Słupsk, Wybickiego 7/1. G-26Sfi
PAŃSTWOWY OŚRODEK HODOWLI ZARODOWEJ w BOBROWNIKACH. pow. Słupsk ogłasza PRZETARG NIEOGRANICZONY na budowę oczyszczalni ścieków w Gospodarstwie Hodowli Zarodowej Łojewo, pow. Słupsk. Ogólna wartość robót budowlanych wyniesie około 1.500.000 zł. Dokumentacja techniczna do wglądu w biurze POHZ Bobrowniki. W przetargu mogą brać udział przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielcze i prywatne. Termin składania ofert do dnia 14 V 74 r. Komisyjne otwarcie ofert nastąpi dnia 15 V 74 r., o godz. 10, w biurze POHZ Bobrowniki. Zastrzega sie prawo wyboru oferenta lub unieważnienia przetargu bez podania przyczyn. Termin zakończenia robót do dnia 31 X 1974 r.	K-1556
WOJEWÓDZKA SPÓŁDZIELNIA INWALIDÓW NIEWIDOMYCH w SŁUPSKU, ul. Kilińskiego 3 ogłasza PRZETARG NIEOGRANICZONY na wykonanie robót malarskich w pomieszczeniach Spółdzielni oraz na wykonanie adaptacji budynku administracyjnego na budynek socjalny w Zakładzie Drzewnym w Czarnem k/Szczecinka, ul. Piasikowa 4. W zakres robót wchodzą prace ogólnobudowlane oraz instalacyjne c,o., wod.-kan. cw. Dokumentacja na ww prace do wglądu w Dziale Technicznym Spółdzielni, Oferty należy składać w zalakowanych kopertach w sekretariacie Spółdzielni, pokój nr 16, w terminie do 20 maja br,, godz, 10, Otwarcie ofert nastąpi w dniu 20 maja br., godz. 13, Zastrzegamy sobie prawo wyboru oferenta lub unieważnieni® przetargu bez podania przyczyn.
K-1571
KOSZALIŃSKIE ZAKŁADY PIWOWARSKIE ogłaszają PRZETARG na wykonanie następujących robót w browarze Połczyn Zdrój:
1)	wykonanie wymiany dachu nad halą rozlewu piwa —: w
zakres prac wchodzą: prace rozbiórkowe, pokrycia z płyt żwirobetonowych, wzmocnienie wiązów i wykonanie nowego pokrycia, Termin wykonania — III kwartał 1974 r.;
2)	wykonanie malowania elewacji budynku biurowego oraz pomieszczeń biurowych. Termin wykonania do 30 VI1974 roku;
3)	wykonanie remontu dachów budynków produkcyjnych,
w zakres prac wchodzi wykonanie wymiany pokrycia łącznie z odeskowaniem, remont, i uzupełnienie obróbek blacharskich oraz konserwacja dachów papowych, o łącz nej powierzchni ca 7.250 m kw. Termin wykonania od 1? V do 30 VII 74 r.
Dokumentacja i informacje w dziale technicznym Koszalińskich Zakładów Piwowarskich. Do przetargu zapraszamy przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielcze i prywatne. Oferty należy składać pod adresem przedsiębiorstwa do 13 v Tl roku. Otwarcie ofert nastąpi 14V74 r„ o godz. 12 w biu rze Koszalińskich Zakładów Piwowarskich w Koszalinie. Za strzegą się prawo wyboru oferenta lub unieważnienia przetargu bez podania przyczyn.	K-1570
GMINNA SPÓŁDZIELNIA „SCh" w BĘDZINIE zatrudni natychmiast: KIEROWNTKOW SKLEPÓW, SPRZFDAW. COW DO SKLEPÓW w Będzinie, Macicach Dobrym I w Dobrzycy, PRACOWNIKÓW DO DZIAŁU KSIĘGOWOŚCI, MAGAZYNIERÓW. PRACOWNIKOW EKIPY REMONTOWO-BUDOWLANEJ, FRACOWNTKOW FIZYCZNYCH, KIEROWCÓW, MASZYNISTKĘ oraz LABORANTKĘ. Warunki pracy i płacy do uzgodnienia z Zarządem Spółdzielni,
K-1446-0
DYREKCJA PRZEDSIĘBIORSTWA SPRZĘTOWO TRANSPORTOWEGO BUDOWNICTWA ROLNICZEGO W KOSZALINIE zatrudni natychmiast:
—	TECHNIKA SAMOCHODOWTEGO na stanowisko zastępcy kierownika działu zaopatrzenia 1 gospodarki matę-riałowej — wymagane 3—4 lata praktyki w zaopatrzeniu;
—	TECHNIKA SAMOCHODOWEGO na stanowisko Inspektora w dziale zaopatrzenia i gospodarki materiałowej
—wymagany staż pracy 1—2 lata;
—	INSPEKTORA DS. NORMOWANIA I ORGANIZACJI PRACY posiadającego wykształcenie średnie techniczne
i ukończony kurs normowania pracy oraz 2—3 lata praktyki zawodowej;
—	INSPEKTORA DS. INWENTARYZACJI CIĄGŁEJ, posiadającego wykształcenie średnie ekonomiczne i 2—3 lata pracy w księgowości;
—	TECHNIKA SAMOCHODOWEGO na stanowisko zastępcy kierownika ds. technicznych w Zajezdni Transportowej nr 2, Karlino — wymagana 2—3-letnia praktyka zawód, na ftanowiskach samodzielnych. Pożądane zamieszkanie na terenie Karlina lub w pobliżu. Informacji udziela i przyjmuje zgłoszenia dział organ.-prawny Ko-izalin* ul. Morska 48. tel, 282-71.	K-1391-0
WOJEWÓDZKIE PRZEDSIĘBIORSTWO PRZEMYSŁU MIĘSNEGO w Koszalinie, Zakłady Mięsne w budowle
zer i f u «f n i «y
li©	fi® okpeilsncf ęrncy
KAŻDĄ LICZBĘ MĘŻCZYZN ORAZ KOBIET z pobliskich powiatów, o dogodnym dojeździe do Koszalina
SZKOLENIE trwać będzie w zaJełnekl od specjalności od ^ 6 do 9 miesięcy i przebiegać będzie w Zakładach Mięs-<$ nych Koszalin oraz w Zakładach Mięsnych, położonych na terenie sąsiednich województw,
PODCZAS SZKOLENIA pracownicy otrzymują wynagrodzę- |) nie wg Układu zbiorowego pracy i zakwaterowanie.
PONADTO pracownicy szkoleni poza Koszalinem otrzymufr O zwrot kosztów delegacji. .	£
PO UKORCZENIU szkolenia zapewnia się pracę w nowym Kombinacie Mięsnym na stanowisku wyuczonym.
WARUNKIEM przyjęcia na szkolenie jest dobry stan zdrowia, wiek powyiej 17 lat, ukończona szkoła podstawowo oraz książeczka zdrowia.
BLIŻSZYCH INFORMACJI udziela ! zapisy przyjmuje sekcja kadr j szkolenia zawodowego WPPMs Koszalin, ul. Morska 6, tel. 277-81, wewn, 91
K-1497-0
»eeeeeesaeecftpeeae€HM>q&aee66tefl>ftfteeaeeeea>
PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA ROLNICZEGO w SŁAWNIE, ul. Polanowska 41
ogłasia zapisy cios
OCffO TiMBCW^Oa HUFCA PRACY
• r 12-miesięcznego dochodzącego dla młodzieży w wieku 16—18 lat JUNACY OHP przyuczają się do zawodu:
*	MURARZ-TYNKARZ
*	MONTER KONSTRUKCJI BUDOWLANEJ
*	OPERATOR SPRZĘTU BUDOWLANEGO
*	MONTER INSTALACJI BUDOWLANYCH
OTRZYMUJĄ WYNAGRODZENIE w wys. 600 zł miesięcznie uzupełniają wykształcenie w zakresie szkoły podstawowej, otrzymują odzież roboczą l ochronną, otrzymują bezpłatne posiłki regeneracyjne
PO UKOŃCZENIU szkolenia w Hufcu, zapewnia się stałe zatrudnienie w przedsiębiorstwie
WYMAGANE DOKUMENTY?
podanie, tycio-rys, metryka urodzenia, świadectwo ukończenia co najmniej 5 ki as szkoły podstawowej.
ZGŁOSZENIA PRZYJMUJE dział ekonomiczny PBRol. w Sławnie, ul. Polanowska 41, pokój nr 11
K-1437-0
WAŁECKIE ZAKŁADY PRZEMYSŁU TEREN O WEGO zatrudnią natychmiast TECHNOLOGA DREWNA na stanowię ku mistrza zakładu meblarskiego w Człopie. Warunki pracy i płacy do omówienia w siedzibie dyrekcji w Wałczu, ul. Południowa 4/6 lub listownie,	K-1448-0
WOJEWÓDZKIE PRZEDSIĘBIORSTWO PRZEMYSŁU ZBOŻOWO-MŁYNARSKIEGO ,,.PZir w KOSZALINIE, ul. Młyń. ska 37, tel. 320-11 zatrudni natychmiast: REWIDENTA z wy-, kształceniem wyższym lub średnim ekonomicznym, 2 MAGAZYNIERÓW z wykształceniem średnim młynarskim, Warunki pracy i płacy do uzgodnienia na miejscu.	K-1430-0
♦ DYREKCJA ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ 4	w BOBOLICACH
j	«glis«a iipliy film chłcpciw
DO KLAS PIERWSZYCH
ff» rofti S2f*o!r»{|
na kierunek
meehanlk massyn rolniczych
NAUKA ZAWODU TRWA TRZY LATA
W KLASIE III uczniowie otrzymują 50 proc. wynagrodzenia za wykonaną pracę
UCZNIOWIE KLASY I I If otrzymują bezpłatnie odzież ochronną I roboczą i przedsiębiorstwa, w którym będą odbywać praktykę zawodową
TERMIN składania poda* do %Q maja 1974 r. pod adresem j
ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA w BOBOLICACH, ul. Pocztowa 15
K-1543-0
Wyrazy głębokiego współczucia
J6iefowl
Gładyszowi
powodu zgonu
ŻONY
składają
3PÓŁPRACOWNICY PRZEDSIĘBIORSTWA KONSERWACJI tRZĄDZE# WODNYCH i MELIORACYJNYCH
Wyrazy głębokiego współczucia
mgr. Leonardowi Durskiemu
w związku ze śmiercią OJCA składają dyrekcja,
RADA ZAKŁADOWA. POP oraz WSPÓŁPRACOWNICY PRZEDSIĘBIORSTWA ROBOT INŻYNIERYJNYCH BUDOWNICTWA KOMUNALNEGO
Głos Koszaliński nr 123
SŁUPSK
Strona 9
Konie
na stadionie
#
i
Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy
DAMNICA, po pierwszo
majawych uroczystościach, na stadionie czekała miesz kańców wielka atrakcja. Po raz pierwszy w naszym powiecie rozegrano zawody jeździeckie, Uczestniczy li w nich członkowie sekcji, powołanej kilka mięsie cy temu w POHZ Bobrow niki.
Konie, po raz pierwszy występujące przed tak licz ną (na dodatek nie bardzo zdyscyplinowaną) publicz nością były mocno zdener wowane, więc nie wszystko wyszło tak, jak się udawało dotychczas na treningach. Aie było jednak na stadio Ut e ani jednego obojętnego widza. Oklaski chociaż w części wynagrodziły trud zawodników, a jednocześnie świadczyły, że przywią zanie do koni i ... kawa-leryjska tradycja — nie gi n<i w narodzie.
Sekcja jeździecka przy PO HZ Robrowniki przyjmuje nadal chętnych do 11-VrQw-ania tego pięknego sportu. Najchętniej — z o-Pobożnych miejscowości. Pożądany wiek 13-18 lat. ~ nie przekraczajaca kg. Wszelkich informa-cJl udziela dyrekcja. POHZ
Dziś pierwsze spotkania
Zach'
'camy młodziet do u-
prawiania jeździectwa.
(emte)
EadaS przyjmują
CSISIAJ, w słupskim ra-
.2u przyjmować będzie ***'cszkańców (w sodz. 15— P- 47, T piętro) człoaek ^zydium MRN — Tadeusz Krupa.
^ Urzędzie Powiatowym (Sodz. 14—16, p. 54, II piętro) Q^zuru;e członek Prezydium PRN ._ Edwin Duraj.
W ITstce natomiast przyjmuje w Urzędzie Miejskim 5°dz. 14—17) zastępca prze ^odniczacego MRN — Bernard Ohler, (tm)
Po wczorajszej inauguracji Dni Kultury, Oświaty, Książ ki i Prasy — zapraszamy na kilka interesujących spotkań.
Dzisiaj z Kaliną Skrobi -szewską — o godz. 8 w dziale dziecięcym Biblioteki przy ul. Grodzkiej. Z Teresą Bojarską — na temat dziejów ziemi słupskiej — o godz. 11 (dział dziecięcy biblioteki o-raz o godz. 18 (klub SD przy al. Sienkiewicza 3). Z dr Bro nisławem Racławskim na temat poprawności językowej o godz. 18 w czytelni naukowej biblioteki przy ul. Grodź kiej.
Od dzisiaj również w licznych klubach będą inaugurowane wystawy, poświęcone książce i plastyce.
Klub ,.Fanka" zaprasza na godz. 17 na kiermasz książki, a o godz. 19 — na film pt.
„Historia muzyki amerykańskiej".
Jutro o godz. 12 w Muzeum Pomorza Środkowego — o-twarcie wystawy „Kwiaty i rośliny ozdobne w ekslibrisach Muzeum Pomorza Śród kowego". Godz. 19 — „Sło-winka" — odczyt o znaczeniu książki w życiu człowieka. Godz. 18 — ,.Przylesie" (Ustka) — spotkanie dzieci z aktorem „Tęczy". Godz. 20
—	„Nadrzecze" — uroczystość weselna (konkurs „Rodzina w klubie") oraz konkursy, poświęcone książce i prasie.
Niedziela, godz. 17 — „Sło-winka" — młodzieżowy konkurs rysunkowy „Bohaterowie mojej książki". Godz. 17
—	Wrząca — odczyt o prasie radzieckiej. W klubie „Em-ka" — kiermasz książek.
(tern)
WM' |;
Nawet bociek zmienia tryb żyda w naszej epoce, coraz bard ziej ulegającej tyrani' technik?. Pęd do .nowoczesności — czy brak odpowiednich dachów i drzew? W każdym. razie bociania rodzina w Br\l<sstawinach na dobre zadomowiła się na betonowym słupie, (tm)
Pokrótce z miasta
Na rogu ul. 22 Lipca i
nopniekiejf powolu zbliża sif moment przekazania do u-żytku sklepu spożywczego w parterowym powilonie. We wnętrzu zainstalowano już niektóre urządzenia. Cie kawę, kiedy też klienci będą mogli wejść do tego skle pu?
W ciągu dwóch lat Zarząd Zieleni Miejskiej, wspólnie ze społecznie pracującymi słupszczanami, urządził Ładny, zielony zakątek, tam, gdzie stały rudery, przy ul. Wałowej.
♦ ♦ ♦
Niezbyt udany jest mariai kawiarni Teatralnej" z te atręm. Część bywalców kawiarni, zwłaszcza młodszych, nie zrozumiała jeszcze, że te atr ma swoje zasady i wymagania. od których odstąpić nie może. Dotyczy to w szczególności zachowania ciszykulturalnego korzystania wspólnych urządzeń.
(emte)
WEGIEL
NA KREDYT
120 dni
w „Sezamorze"
DYNAMIKA WZROSTU PRODUKCJI — 58 WNIOSKÓW RACJONALIZATORSKICH
W
YNIKI pierwszych 120 dni roku w „Sezamorze", to zapowiedź jeszcze lepszych na przyszłość. Wykonano w 100 proc. plan sprzedaży wyrobów. Równie pozy
osiągnięcia odnotowano w produkcji eksportowej. ypik* 4 pierwszych miesięcy roku bieżącego w porów-a*Hu z ubiegłorocznym są o 19,5 proc. wyższe.
Najbardziej jednak godny odnotowania jest ruch r&cjo-galizatorski. W minionym ro przyjęto do realizacji 63 wnioski, Zaś w 4 miesiącach ®r- już 58 wniosków, z tym, ^e ich wartość mierzona e-*ektami znacznje przekracza Ubiegłoroczna. 3 wnioski prze słano do Urzędu Patentowego i wszystko wskazuję, że uzyskają patenty.
głoszono też pomysł na ^zór użytkowy, dotyczący
Czy teka C8itc porządków
Wypiękniały nasze wsie. 2 ■ większą przyjemnością ogląda mię je * zapewne i łatwiej w nich żyje. Ale po rządki mają również swoje ciemne strony. Chociażby — „upychanie" śmieci w zu-nieodpowiednich miej
Dokąd? Najczęściej do miejsc „niczyich", za wsią lub pegeerowskim gospodarstwem, nie użytkowanych rolniczo. w Mianowicach -kf' (przy drodze w kierunku na Damnicę) przeznaczo-n? ,n^ wysypisko śmieci nie wielkie zagłębieni^, porośnię te kępą
wysokich drzew.
miecl i popiół zasypują po woh ten lasek.
Podobne przypadki (najczęściej wysypywanie śmie-ci na obrzeża lasów) sygna
*zują leśnicy z wielu oko-uc powiatu.	(mrt)
poprawy warunków bhp. In i Henryk Hryniewicz i mistrz Henryk Zienkiewicz opracowali projekt urządzenia spawalniczego — eliminującego wchłanianie przez pracownika dymów spawalniczych. Przeprowadzone w zakładzie próby dały dobre wyniki. Już teraz zgłosiło się kilku chętnych do zastosowania teso urządzenia w innych zakładach.
Konstruktorzy też mają po-
Fot. J. Mazie juk
wedy do zadowolenia. W porozumieniu i przy współpracy Politechniki Gdańskiej i Szczecińskiej opracowano no" we rozwiązanie konstrukcyjne „suwnicy teleskopowej z wysięgnikiem iglastym".
Dotychczas załadunek na statki odbywał się przy pomocy jednego dźwigu, a w ładowniach trzeba było ukła dać fracht przy pomocy innych suwnic i wózków. Przy zastosowaniu suwnicy teleskopowej można transportować towar i układać w ładów niach okrętowych. Dotychcza sowe próby wskazują, że suwnica będzie rewelacją techniczną.
O tych wynikach poinformował dyrektor Arnold Godlewski przed wyjazdem do Anglii, gdzie ma uzgodnić warunki eksportowe i omówić techniczne szczegóły eks portu łańcuchów kotwicznych do tego kraju. Jest więc kolejny odbiorca coraz to lepszych łańcuchów z „Seza-moru". (mef)
Zakupy węgla na zimę to zawsze spory wydatek w budżetach rodzinnych. 2 pomocą przychodzg tu pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe Na wniosek Centralne} Rady Związków Zawodowych minister finansów przyznał wzorem lat ubiegłych pracowniczym kasom związków zawodowych sezonowy kredyt w czekach uprawnieniach. Kredyt przeznaczony jest na przedterminowy zakup węgla w okresie od 2 maja do 31 sierpnia. Mogq z niego korzystać pracownicze kasy zapomogowo--poiyczkowe oraz kasy wzajemnej pomocy spółdzielczości pracy.
Kredyt przeznaczony jest wyłącznie na zakup węgla wraz z kosztami dostawy do domu. Podlega on spłacie wła ściwym oddziałom PKO do końca sierpnia następnego roku. Warunki kredytu są więc bardzo dogodne. Jeśli członek PKZP zrealizuje czeki w maju — pożyczkę na zakup węgla powinien całkowicie spłacić do sierpnia 1975 r., tj. maksymalnie w 16 ratach miesięcznych.
W celu otrzymania kredytu w czekach-uprawnieniach zarządy PKZP powinny składać | we właściwych oddziałach PKO, „wnioski-zobowiązania", akceptowane przez rady zakładowe i poświadczone przez WRZZ. Informujemy tak szczegółowo, o nowych zasadach kredytu, bowiem w rwiązku z zaprzestaniem działalności przez zarządy okręgowe związków zawodowych zmienił się tryb załatwiania tych spraw i rozdziału limitów. Tegoroczny Hmit dla pracowniczych kas 1 zapomogowo-pożyczkowych dzia łających w woj. koszalińskim wynosi cztery min złotych, (ew)
COGDZIE KIEDY !
3 MAJA PIĄTEK
MARII
stekretariai ieuahcji - umM Ogłoszeń caynne codziennie od g. 10—16, w soboty do 14.
CnUFOMY
>7 - MO
98	— Straż Pożarna
99	— Pogotowie Ratunkowe
(nagle wezwania) 60-11 — zachorowania
Ini. kolejowa*. 81-16
Taxi: 39-09 ul Murarska
38-24 pl. Dworcowy Taxi bagaż: 49-80
Apteka nr 51 przy ul. Zawadzkiego 3 teł. 41-80
t BY MISY
MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO — Zamek Książąt Pomorskich — czynne od g io—lfi. Wystawy stałe: l. Dzieje i kultura Pomorza Środkowego; 2. Skrzynie ludowe na Pomorzu Środkowym.
KLUKI: Zagroda Słowińska — otwarta na żądanie w g. od
Lwystawy
10—16. Wystawa: Kultura materialna i sztuka Slowińców
KLUB MPIK - Wystawa gra-tiki art. plastyka Jana Fabicha
MILENIUM — Ojeiec chrzestny (USA, l. 18) - g. 16 i 19.30
POLONIA — Taśmy prawdy (USA, 1. 16) — g. 16, 18.15 i 80.30
USTKA
DELFIN — Zbrodnia jest zbrodnią (franc., I. 16) — g. 18 i 20
ITKINO
GŁÓWCZYCE
STOLICA — Motyle (polski, 1. 11) - g. 19
DĘBNICA KASZUBSKA
JUTRZENKA — Tunel (rumuński, 1. 16) pan. — g. 18
PROGRAM I
Wiad.: 5.00, 6.00, T.flfl. 8.00. 9.00,
1000. 12.05 15.00 16.00, 19.00, 22.00, 23 00, 24.00. 1 00 2.00 i 2 55
6.35 Takty i minuty 7.00 Sygnały dnia' 7 1? Takty i minuty 7.33 Dzień dobry, kierowco 7.40 Takty i minuty 1.05 U przy jaciół 810 Malodie 7 stolic 3 35 Muzyczny rejs 9.00 Nonstop ir.« strument.aiay 9.30 Berlin z melodia i piosenka 9.45 Gra ze-spć)* Konsonans" lO.ns Muzyka w twoim domu 10.30 .„Sława i Chwała" — ode po w. 10 40 A. German snlo i w duecie U.Ofi Jazz 11.18 Nie tylko dla kierów ców 11.25 Refleksy 11.30 Na muzycznej antenie 11 5? S.vgnal cza i i hejnał 12 25 Na muzycznej antenie 12.40 Koncert życzeń 13.00 Graj, kapelo 13 15 Roi niczy kwadrans 13.30 Rvtmy młodvch 14 00 Ze śwista nauki i techniki 14.05 Śpiewy staropolskie 14.30 Sport to zdrowie? 14.35 Gorące rytmy 15.05 Listy z Polski 15.10 Operetka, film. musieai 16.10 z nolskiej fono-teki 16.30 Aktualn kulturalne 16.35 Przeboje sezonu 17 Oft Ra-dio-kurier ~ aud 17.20 Gitara nie tylko klasyczna 17.40 Pol&kfe festiwale piosenki — Opole 72 18.00 Muzyka f Aktualności 18.25 Kronika muzyczna 19.15 Muzycz ne wizyty przyjaźni 19.45 Z księ garskiej lady 20.00 Felieton lite racki 20.10 Italiada 20.47 Kronika sportowa i komunikat Toto--Lotka 21.00 Biuro Listów odno-wiada 21.10 Turniej pianistów jazzowych 21.35 Turniej wokali stów jazzowych 22.15 zielony karnawał 23.05 Korespondencja z ęagraniey 23.10 Zielony karnawał 0.05 Kalendarz Kulturv skiej O.lfl—2.35 Program z Gdańska.
PROGRAM II
Wiad.: 3.30, 4.30. 5.30. 6.38, 7.30. 8.30, 11.30, 13.30, 21.30, 23.30
6.35 Komentarz dnia 6.50 Gim nastyka 7.00 Minioferty T.lo Soliści w repertuarze popularnym 7.35 W radiowym tyglu 7.45 Pozytywka 8.35 My 74 — aud. 8.45 Pleśni w rocznice Kon stytucji 3 Maja 9.00 Dla KI. VII (biologia) 9.20 Dawni włoscy mi strzowie 9.40 Dla przedszkoli 10.00 Pytania. ..Nudny dyżur" — opovr. 10.30 G. Faure: T kwar tet fortepianowy 11 00 Dla £1. nr lic. (propedeutvka nauki o społeezeńs+wie) 11.20 spotkanie z Chet Atkinsem 1135 Postęp w gosr odarstwie domowym U-45 Melodie kaszubskie 11.57 Sygnał czasu i hejnał 12.05 J. J Quantz Sonata na .flet. i klawesyn 12.ł0 Wokół srraw naszego stołu — mat 1235 Tańce symfoniczne 13.00 Dla kl I i II (wych muzyczne) 13.20 tT, Sipińska śpiewa piosenki A OsiecMel	_
Rozmowa o kulturze 14 00 Więcej, lepiej, taniel 14 15 Tu Radio Moskwa U 35 w kręgu opery klasycznej 1500 Dl3 dziew-czaf i chłopców 15 40 Amatorsk;e zesoołv przed mikrofonem 16.Oo Ludzie nauki — aud 16 15 E-strada młodvch muzyków 1S.43 Warszawski Merkurv lfl.?0 Terminarz muzyczny 18 30 Echa dnia 18 40 Ludzie, wśród którvch żviemv 19 00 Kwadrans 1azzu 19 15 Jez ansielski 19.30 Transmisja koncertu w wyk Orkiestry. F^lharmom* Narodowej r»od dyr, A Straszyńskiego (w przer wie koneer+nT dvsk«sis» literacka) ok 21 30 7 kraju i ze świa ta 2150 Wiad. sportowe 22 00 Magazyn studencki 23 W ,.P<->ry roku" Vivaid?f>go 23 35 Co ?ły-w świecie? 33.40 F B Mach?: „Danae" — na 12 głosów solowych i perkusją.
PROGRAM ni
Wiad.: 5 00. 6 0p i 12 05
Ekspresem przez świat: 7.00, 8.00, 10.30, 15 00. 17 00 i 19 00
6.30 Polityka dla wszystkich 6.45 l 7 05 zegarynka 7.30 Gawęda 7.40 Zegarynka 8 05 Mój magne+ofon 8 30 Program dnia 8.35 Przeboje snółki Chinn — Caoman 9.00 „Drzewo liści nie dobiera" — one, po w, 9.10 Sylwetki jazzowe — B. Goodman 9.30 Nasz rok 74 9 45 Vademe-cum melomana 10.15 Jez. niemiecki — dla zaawansowanych 10.35 Dzień jak co dzień 11 45 ..Zaklęty krąg" — ode. pow. 11.57 Sygnał czasu i helnał 12.25 Za kierownica 13.00 Na łódzkiej antenie 15.05 Program dnia 15.10 Na włoskim rynku ołytowvm 15.30 ..Niewykluczone" — słuch. 15.50 Piosenki-wspomnienia — z nagrań K Hanusza 16.05 Drugie narodziny miasta. Powroty — gawęda 16.15 Jazz nad Odra 74 — graja jurorzy 16 45 Nasz rok 74 17.05 „Drzewo liści nie dobiera" — ode pow. 17.15 Mój magnetofon 17.40 „We Włoszako wicach" — rep 18.00 Muzykalny detektyw 18 30 Polityka dla wszystkich lfi 45 Tylko po hiszpańsku 19.05 ..Ocalenie" — ode. pow. 19 35 Muzyczna poczta UKF 20.00 Piosenki K. Knittla (I) 20 10 Blues wczoraj 1 dziś 20 35 Piosenki K„ Knittla (II) 20 50 Ilustrowany Magazyn Auto rów — aud. 21.50 Ooera tygodnia 22.00 Fakty dnJa 22.0R Gwiazda siedmiu wieczorów .22 15 Trzy kwadranse jazzu 23 00 Wiersze M. Buezkówny 33.05 Koncert tviko dla melomanów ?3'.50 Pro gram na sobotę 23.50 Śpiewa T	_
na falach średnich 188.2 i 202.2 m oraz UKF 69.92 MHi
5.45 Koszalińskie rozmaitości rolnicze - magazyn J £e-sławskiego 6 40 Studio Bałtyk 16 15 Chwila muryki i zapowiedź programu dnia 16.20 Mśs+rz na emeryturze - aud T Grzechpwaka 16 27 Na majową w^eieczke - koncer* 16 35 Nie ' tylko dla kierowców — aud. motoryzacyjna Z Suszye-kiego 17.00 Przeg^d aktualności "wybrzeża 17.15 Retransmisja
KOSZALIN
programu wybrzeża 18.25 prognoza pogody dla rybaków.
KOSZALIN W PTtOGRAMlB OGÓLNOPOLSKIM:
Pr. I. godz, 15 05 — „List z Polski" — aud, T. Grzecho-wiaka
Przed pierwszomajową trybuną — załoga „Alki*
Fot. J. Wojtkiewicz
9.30 „Sztuka Inkrustacji" — film dok pmd. irańskiej
9 40 ..Rola" — nowela filmowa pr^d polskiej (kolor) 16.25 Program dnia 16.30 Dziennik (kolor)
IM0 Dla dzieci: Pora na Telesfora
17	20 Wychowanie flzycsne re eepta na zdrowie
n.45 Tygodnik Informacyjny Młodych
18.00 Dla młodzieży — Dwie szkoły - telekonkurs
18.25 Kranika Pomorza Zachodniego
18	45 Ludzie nauki" — prof dr Br1- ian L. Marconi
19	lo Przypominamy, radzimy 19.20 Dobranoc: Przygody roz
bójnika Rumcajsa (kolor) 19.30 Dziennik (kolor)
20	20 „Rola" — powtórzenie filmu
20.50 Panorama 21.30 Wiad, sportowe 21.35 Teatr TV na świecie " O. Wilde: „Mąż idealny" — snek
taki tv *ngi«4$&ej (feofer)
l&fA
23.00 Dziennik (kolor)
23.15 program na soboty
PROGRAMY OŚWIATOWE!
6.30 i 7.00 TVTR Hodowla zwier?ąt \. 9 oraz Mechanizacja rolnictwa l. 5; li 05 <vych obywatelskie dla kl VII; 12 00 flga kl. III — z cvkłu: Spotkani# z autorem: 12 45 i 13.55 TVTR. Jęz polsk; l. 38 oraz Chemia l. 40; 14 Vi i 15 15 Poiitechnlfca TV - matematyka — kurs p&«*y gotowawczy Geometria arii»f!-tyczna ora? Praca kontrolna nr 8; 15 55 NURT - filozofii. Istota prawdy i jej ostatecane kryterium.
PZG L-l
Strona 10
SPORT - ROZMAITOŚCI
G/os Koszaliński nr 123
-Jk-
Dynamo Neustrelitz zdobywca pucharu w Złotowie
Z okazji świę "te pierwszomajowego odbył się w Złotowie
międzynarodowy turniej w siatkówce kobiet, z udzia łem zespołów Dynamo Neustrelitz (NBD), Gwardii Koszalin i Sparty Złotów. Pierwsze miejsce i puchar Złotowa zdobyły siat karki Dynamo po dwukrotnym zwycięstwie nad Spar-tą 3:0 (15:5, 15:4, 15:1 i 3:0 (15:3, 15:2, 15:6) oraz z Gwar dią Koszalin 3:0 (15:3, 15:11, 15:10) i 3:0 (15:6 15:5, 15:6). Drugie miejsce wywalczyła Gwardia, wygrywając ze Spartą 2:1 (5:15, 15:6, 15:11) i ulegając jej 1:2 (13:15, 16:14 i 7:15. (sf)
W SKRYCIE
*	W MECZU tenisa stołowego o wejście do ekstraklasy europejskiej Francja pokonała Polską 4:3.
*	W ŁODZI rozpoczął się t o-kazji Dnia Włókniarza międzynarodowy turniej koszykówki mężczyzn. W pierwszych spotkaniach Honved Budapeszt, pokonał Start Łódź 93:68, a ŁKS zwyciężył VST Koszyce (CSRS) 82:70.
*	DRUGI etap kolarskiego kryterium asów rozegrano na trasie 76 km ulicami Katowic. Zwyciężył GrygJ«wski (Kolejarz Częstochowa) — 55 pkt.
*	W BUDAPESZCIE odbył się międzynarodowy lekkoatletyczny bies? przełajowy na dystafisTe 7 km. Wygrał Fin Laase Viren
—	19.02,0 Drzed Węgrem Meche rem — 19.09.0. Polak Piotrowski zajął 10. miejsce.
*	OSMA partia półfinałowego meczu o mistrzostwo świata w szachach między Borysem Spasi kim a Anatolijem Karpowem zakończyła się po 40 posunięciach remisem. Stan spotkania
—	2:1 dla Karpowa.
Przed XXVII Wyścigiem Pokoju
Sukcesy Polaków na szosach Francji
W zakończonym w środę wyścigu kolarskim Tour de Limousin polscy szosowcy wygrali wszystkie klasyfikacje. Zwycięzcą został Ryszard Szurkowski, najlepszy „góral" i najbardziej aktywny kolarz tej imprezy. W klasyfikacji druży nowej zwyciężyła Polska wyprzedzając ZSRR.
Ostatniego dnia wyścigu rozegrano dwa etapy. Pierwszy o długości 114 km kolarze pokonywali podczas deszczu. Na trasie zlokalizowane były 4 górskie premie oraz 2 lotne finisze. Polscy szosowcy wygrali 2 górskie premie oraz 2 lotne finisze. Do 110 krn trasy cały peleton jechał spokojnie. Dopiero na 4 km przed metą od peletonu oderwało się 4 kolarzy, .Zwycięży! Szurkowski — 3:11.44, przed Peetersem (Belgia), Gu-sajnowem (ZSRR) i San Hose (Hiszpania) — wszyscy w tym czasie co zwycięzca. Grupa, na czele której przyjechał Krzeszowiec wraz z pozostałymi Polakami. sklasyfikowana została w czasie 3:12.06.
Po południu rozegrano ostatni, VII etap — jazdę indywidualną na czas w terenie górzystym na dystansie 28 km. .. Zwyciężył ponownie Szurkowski — 40.12, wyprzedzając Gusajnowa (ZSRR) - 40.54, Kaczmarka - 40.58, Szarafulina (ZSRR) - 41.29, Belleta (Belgia) — 41.38 i Pit-tarda (Francja) — 41.41. Miejsca pozostałych Po-
Z boisk piłkarskich
NIESPODZIEWANA PORAŻKA CHILE
Finaliści mistrzostw świata — piłkarze Chile przegrali niespodziewanie z klubowym zespołem z Kostaryki — Sparissa 1:2 (0:0)
BRAZYLIA - AUSTRIA 0:8
Ponad 100 tys. widzów zgromadzonych na Morumbistadnion w Sao Paulo przeżyło kolejne rozczarowanie. Obrońcy tytułu mistrza świata piłkarze Brazylii zdołali tylko zremisować z reprezentacją Austrii 0:0
W wojewódzkiej klasie A
Wydział Gier i Dyscypliny Sekcji Piłki Nożnej WFS w Koszalinie zweryfikował drugą kolejkę spotkań o mistrzostwo klasy A seniorów. Oto wyniki spotkań:
GRUPA I
Mechanik Bobolice — Iskra Białogard 2:3
LZS Wybrzeże Biesiekierz — Kotwica Kołobrzeg
Garbarnia Kępice — Budowlani Świdwin 3:0
Gryf II Słupsk — Bytovia Bytów 3:1
Czarni II Słupsk — Sokół Karlino 2:o
Głaz Tychowo — LZS Potęgowo 3:0
GRUPA II
Drawa Drawsko — Błonie Barwice 0:3
Włókniarz Okonek — Polonia Jastrowie 0:3 Orkan Mirosławiec — Sparta Złotów 2:5 Drzewiarz Swierczyna — Darzbór II Szczecinek 1:2 Jedność Tuczno — Wieiim Szczecinek 3:4 Zawisza Grzmiąca — Piast Człuchów 1:1
Rekord okręgu J. Kolucha
Z udziałem lekkoatletów z Czechosłowacji, NREJ oraz Polski odbył się w Szczeci nie międzynarodowy mityng lekkoatletyczny, w którym startowali również zawodnicy okręgu koszalińskiego.
Z naszych lekkoatletów
dobrze spisał się J. Kcluch (Gryf Słupsk) w pchnięciu kulą, zajmując wynikiem 15,15 m drugie miejsce. Rezultat ten jest nowym rekor dem okręgu seniorów. Pierw sze miejsca wywalczyli: Antczak (Gryf) w biegu na 400 m — 49,7, Krzemiński (Bałtyk) w biegu na 100 m
—	10,9 i Kwieciński (Bałtyk)
—	na 800 m — 1.57,6.
(sf)
laków: 13. Nowicki — 42.43, 2S. Krzeszowiec -r 44.02, 29. Lis — 44.19, 30. Matusiak — 44.20.
STANISŁAW SZOZDA TRIUMFATOREM WYŚCIGU W BRETANII
W Bretanii zakończył się 5-etapowy kolarski wyścig Ruban Granitier Breton, w którym ekipa polska zwyciężyła prawie we wszystkich klasyfikacjach. Zwycięzcą wyścigu został Stanisław Szozda przed Tadeuszem Mytnikiem i Januszem Kowalskim. W klasyfikacji na najlepszego ..górala" Szozda zajął I'miejsce, a Kowalski był trzeci. W klasyfikacji na najaktywniejszego kolarza zwyciężył Francuz Lallouet przed Kowalskim , Drużynowo cały wyścig wygrała ekipa polska.
Ostatniego dnia rozegrano przy niezbyt sprzyjającej pogodzie (zimno i deszcz) V etap długości 140 km. Mimo wielu akcji na trasie rozstrzygnięcie nastąpiło na ostatnich kilometrach. 28 km przed metą Mytnik miał defekt i do'pomocy został mu Kręezyński. Po 12 km pogoni doszli oni grupę, z której jednak wcześniej oderwało się fi kolarzy, a wśród nich Stanisław Szozda Zwycięzcą etapu został Francuz Linard — 3:43.27, któ ry na finiszu wyprzedził Stanisława Szozdę. W 25 sek. później na metę wpadła duża grupa kolarzy z pozostałymi Polakami.
Cz. SMba i S" Drozd
pierwsi w Koszelinie
Na osiedlu Tysiąclecia w Koszalinie odbył się tradycyjny uliczny wyścig kolarski o puchar prezydenta miasta Koszalina oraz WKZZ Imprezę zorganizowano z o-kazji pierwszomajowego święta.
Młodzicy mieli do pokona nia 24 km. Wyścig o puchar prezydenta wygrał Czesław Skiba (LZS Słupsk) —■ 39 pkt, wyprzedzając A. Kruszyńskiego (LZS Kołobrzeg) — 18 pkt, M. Gliszczyńskiego (Baszta Bytów) — 14 pkt K. Badurę (Baszta) — 5 pkt, P. Przybylskiego (LZS Złotów) i L. Ludwiczaka (Spół dzielca Koszalin) — 1 pkt.
Zespołowo ' zwyciężyła Baszta przed Spółdzielcą.
W wyścigu juniorów (na dystansie 34 km) zwyciężył Stefan Drozd (Baszta) — 26 pkt, zdobywając puchar WRZZ. Dalsze miejsca zajęli: J. Kałużny (LZS Białogard) —- 21 pkt, J. Nawrot (Spółdzielca) — 15. pkt, T. Kra-suń (LZS Białogard) — 15 pkt, Zb. Cecot (Baszta) — 11 pkt i M. Bierkus (Spółdzielca) — 8 pkt.
W klasyfikacji zespołowej zwyciężył LZS Białogard przed Basztą Bytów i Spół-. dzielcą Koszalin, (sf)
1:0
(sf)
NA PLANSZACH KOSZALINA
Wczoraj odbył się w Koszalinie turniej szermierczy z udziałem zawodników miejscowego Bałtyku i Startu Miastko.
We florecie kobiet trZy pierwsze miejsca zdobyły koszalinianki. Zwyciężyła J. Skrobiszewska przed Golusińską i Ćwikłą. Również we florecie mężczyzn triumfowali szermierze Bałtyku. Zwyciężył Zb. Maciąg przed M. Kluską i P. Klu-czyńskim.
W turnieju szpadowym najlepszym okazał się również Zb. Maciąg, wyprzedzając M. Kluskę
1 A. Stojka.	(sf)
BIAŁOGARD — TETERÓW 2:1
W Białogardzie odbyło się międzynarodowe spotkanie piłkarskie między reprezentacjami Teterów (NRD) a Białogardem. Mecz zakończył się zwycięstwem piłkarzy Białogardu 2:1.
(sf)
ZWYCIĘSTWO CZARNYCH
Z okazji 1 Maja odbyło się w Słupsku międzynarodowe towarzyskie spotkanie piłkar skie między zespołami BSG Lokomotiv Machlin (NRD) a miejscowymi Czarnymi Spotkanie zakończyło się zwycięstwem piłkarzy słupskich 3:1 (1:0).
W przedmeczu zmierzyły się zespoły juniorów obu dru żyn. Zwyciężyli młodzi piłka rze Czarnych 3:2 (2:2). (sf)
Nazwy na cześć
Oprócz naturalnych pier wiastków chemicznych występujących w przyrodzie (jest ich 92), chemicy znają pewną liczbę pierwiastków sztucznych, które uda ło się wytworzyć drogą re akcji jądrowych. Otrzymały one nazwy związane często z ojczyzną odkrywcy. Mamy więc pierwiastki o 'nazwach: frans (odkrywczy nią była Francuzka Mai gorzata Perey), gal (odkry ty przez Lecoq'a de Bois-baudrana; nazwa również na cześć Francji, zwanej niegdyś Galią), polon (na cześć Polski, ojczyzny Marii Skłodowskiej, Curie któ ra wraz z małżonkiem Piotrem Curie wyodrębniła ów pierwiastek z rudy ura nowej), skand (na cześć Skandynawii, jako że pier wiastek ten odkrył szwedz ki chemik Nilson), german (wyodrębniony z rudy przez niemieckiego uczone go " Winklera) oraz ruten (w nazwie tej upamiętniono narodowość odkrywcy — chemika rosyjskiego Clausa).
Motyle i hiacynty
Homonimów czyli wyrazów wieloznacznych nie brakuje w naszym języku. Zasób ich powiększyli che micy, używając w nowych znaczeniach wielu wyrazów znanych wszystkim z potocznego języka. Tak więc krokus to nie tylko chro niony kwiat, ale i odmiana tlenku żelazowego Diakon to albo duchowny, albo też tworzywo termoplastyczne używane do wyrobu sztucz nego szkła organicznego (m. in. szyb w samolotach). Labrador jest nazwą półwyspu kanadyjskiego i minerału stanowiącego mieszaninę glinokrzemia-nów sodu i wapnia. Uran — to planeta i pierwiastek chemiczny, Melchior — imię męskie oraz stop mie dzi i niklu, a Tytan — postać mitologiczna i pierwiastek występujący w przyrodzie. A motyle i hiacynty? Nie, tym razem wcale nie chodzi o piękne skrzydlate owady wśród ko lor owych kwiatów. Motyl oznacza bowiem w chemii karbinylek żelaza, używany jako środek przeciwstukowy w silnikach, natomiast hiacynt jest nazwa przezroczystej odmiany minerału cyrkonu o żółtej, poj
marańczowej i czerwonej barwie, znanego jubilerom kamienia szlachetnego,
Jak rozpuścić złoto?
Złoto jest wprawdzie jed nym z najszlachetniejszych metali, istnieje jednak kil ka substancji, w których się ono rozpuszcza. Od daW na z właściwości tych była znana woda królewska, z& wierająca w proporcji 1:3,6 kwas azotowy i stę~; żony kwas solny. Znane sa ciekawe rysunki średnio-wieczne przedstawiające lwa — króla zwierząt — symbol aqua regia, czyli wody królewskiej, pożera-jącego słońce — symbol złota. Podobno z tej właś nie metody skorzystał u-czony duński Nujo Bani pragnąc w czasie ostatnie) wojny uchronić przed hi" tlerowcami cenny złoty medal otrzymany za pracę naukową. Po zakończeniu działań wojennych wytrą-cił złoto i kazał ponownie wybić sobie pamiątkowy ] medal.
Wszystkie kolory tęczy
Mogą być naturalne lub syntetyczne, a ich istotną właściwością jest zdolność, trwałego barwienia włók-t na, papieru, drewna itp> Mowa oczywiście o barwni kąch. Czy wiecie na przy A kład, że...
... już w czasach starom żytnych znano i wysoko ce niono fioletowo-czerwony barwnik zwany purpura antyczną, otrzymywany t niektórych ślimaków żyją-cych w krajach śródziem-i j nomorskich i że dla otrzymania 1 grama tego barW nika poddawano przeróbce około 8 tysięcy ślimaków?*
... koszenilę — purpuro-wy barwnik, stosowany dzi siaj do wyrobów cukierni-czych i kosmetyków (daio niej do barwienia wełny) j otrzymuje się z owadówi należących do rzędu plus-kwiaków?	\
... do wyrobu szminek i czerwonego atramentu użĄJ \ wa się sztucznie otrzymywanego barwnika zwanego eozyną?
... aby otrzym.ać ultrama rynę, znaną m. in. iako niebieską „farbkę" do bie lizny, trzeba stopić w odpo wiednich proporcjach kaolin, sodę, siarkę i węgiel?
Wybrał rv)
Pieniądze, Jakie pożyczył Cunnlngham oraz jej własne pozwolą żyć samodzielnie, nie być na utrzymaniu Jacques'a, choć wyglądało na to, że ten posiada poważne dochody. Sposób, w jaki trwonił pieniądze w ciągu tych dwóch miesięcy, które spędzili ra zem, b.rł dostatecznym tego dowodem. Gdyby zatem pewnego dnia miało dojść do nieporozumień, ona po prostu odejdzie i poszuka sobie innego schroniska. Jakiego? Zobaczy si* potem,
Barbara przerwała rozmyślania Susan, na nowo napełniając kielichy.
—	Pijemy, siostrzyczko.
Wypiły i odstawiły kielichy.
~ Twój pomysł jest bardzo pociągający, Barbaro, ale muszę porozumieć się z Jac<iues'em, czy mnie w ogóle do siebie przyjmie. Do Bożego Narodzenia jeszcze daleko.
—	Wyślij depeszę.
—	Masz rację. Wyślę od razu jutro.
Susan czuła, że popadła w stan pełnej
euforii. Tunel, przez który przebijała się przez cały dzień, w końcu rozszerzył się
i w dali błyskało światełko.
—	Dziękuję, Barbaro.
Rzuciła się jej w ramiona i wycałowały się serdecznie. Potem Barbara zaczęła upierać się, żeby otworzyć drugą butelkę szampana i Susan miała już dobrze w czubfe, kiedy taksówka, którą Barbara zamówiła telefonicznie, wysadziła ją przed bramą domu w Brooklynie. Matka już spała. Ledwie wśliznęła się pod kołdrę, natychmiast zasnęła spokojnym snem.
SERSE 3ACCTUSMARD * ★ * V¥
>M.
m
ZACZĘŁOm
osŁ m
Na drugi dzieli rano, po przebudzeniu się, czuła się trochę ociężała, ale w pełnej formie. Podczas śniadania ostrożnie zrelacjonowała matce wydarzenia ostatniego dnia
Flora Bramovitz odzywała się niewiele. Kilkakrotnie boleśnie kiwała głową, a kiedy córka skończyła mówić, wyszeptała głosem bardzo smutnym, który krajał serce:
—	Moja kochana, musisz postąpić tak, jak ci rad-ą Cunningham i Barbara. O mnie nie myśl. Ja będę szczęśliwa, jeżeli ty oddalisz od siebie niebezpieczeństwo.
Susan nic nie odpowiedziała, wiedziała bowiem, że nawet myśl o matce nie może powstrzymać jej od ucieczki.
—	Dlaczego nie zatelefonujesz po prostu do Jacques'a zamiast wysyłać depeszę?
Matka, dość tolerancyjna, nie wtrącała się do prywatnych spraw Susan. Nie była zgorszona. że córka postanowiła zamieszkać z Jacques'em. Przynajmniej nie okazywała tego na zewnątrz. Była godzina ósma rano, Biorąc pod uwagę różnicę czasów, w Paryżu mogła być godzina czternasta. Czy Jacques będzie w domu? Telefonując, musi przecież podać jakąś przyczynę nagłej decyzji. Depe-
gza to rozwiązanie najlepsze, dopuszcza bowiem tylko jedną jasną odpowiedź: pozytywną albo negatywną.
Wyszła do salonu, aby nie patrzeć na ogrom ny smutek, jaki malował się na twarzy matki zapaliła papierosa i przyłożyła czoło do zimnej szyby. Podobnie jak wczoraj, Verrazano Narrows Bridge ginął we mgle. Jakaś barka pruła wody zatoki, zmierzając w kierunku wybrzeża Brooklynu. Niebo było ponure, zaciągnięte chmurami. Staten Island ledwie ny-ło widać. Wstrząsnął nią dreszcz.
Teraz musiała przygotować plan kampanii. Z wolna zaczęła porządkować myśli, zapaliła drugiego papierosa i postanowiła działać.
Telefonicznie podyktowała depeszę do Jacques'a, następnie zadzwoniła do sekretarki Reginalda Smithsona, naczelnego redaktora dziennika i poprosiła o spotkanie w ciągu popołudnia, precyzując równocześnie, że nie może przyjść do pracy rano i prosi o usprawiedliwienie. Całe przedpołudnie poświęciła na pakowanie bagaży, w czym pomagała jej matka. Rozmawiały o sprawach banalnych, jak gdyby Susan wyjeżdżała na weekend, na narty do Vermont.
O godzinie dziesiątej sekretarka Smithsona zadzwoniła, że wizyta u Smithsona została wyznaczona na godzinę piętnastą. Następnie Susan zadzwoniła do Barbary Rozmowa była krótka. Susan obiecała, że będzie ją informować o dalszym biegu sprawy. O godzinie pół do dwunastej, szybko zjadła na obiad kanapkę z indykiem, kawałek szarlotki, popiła dwiema dużymi filiżankami kawy 1 telefonicznie zamówiła taksówkę.	,c. d. a.)
„GtOS KOSZA 'ŃSKI" • orgar KW PZPR. Redaguje Kolegium -ul. Zwyęrestwo 137/139 fbudynek WR?r - 75-60 * Kooolln Telefony eentrolo - 279-21 f1qer« »* WMrsffcSmł 'lalo«nH "ed iuet
sekretariat - 226-9?	'ed -»ocł
-	242-08 • 233 09 tekt re» -251-01. f-eo sek? red- - 251— S?
Dzinty! Party Ino Soołec»n» - 231-1' Ekonomiczny - 243-53 Roli»y -
245-59	Mieiskl - 224-95, Reporter - 251-57 Sportowy - 251-40
246-51	(włectotem) Łacznoiel Czytelnikom* - 250-05 *eda*c|c nocno (ul Alfredo tampepe 20) -248-23 red. dyżurny - 244-7S.
„Oto* Słupski" - ploc iwyclg-itwa 2 ! piętro. 76—201 Słupsk tei 51-95. Biuro Oołos*ert Ko«a-Iłńsniego Wydow/nti Prosowtgc
-	ulico Jauvłc Flnderc £7o 75-721 Kos/oiin tel 222-91 Wpłotv nc prenumerate {mle5ięc*nq - 30 5C rf kwortalno - 91 *ł półroczna -13? tl roczna - ^64 eł) orrvlmofo urreeN ©octowe listonosze ero* odd7łofv I deleoatury Przedsiębiorstwo Ooowsreehnfonlo Pros> ' Kslo*lrl WsTelUch tnłormorl' 9 »cyunltapf» orenurr»erotv ud?!e'o!o wszystkie nlac«Swlr» Ruch" ł oorr-
U•fos/oM*sV!e vWvrlnw/-P^\Al Ptn*a-K*lał ka - Ruch" ultec °avufr< Plndmm "r 75-721 Koszalin centralo tełefo-nlerno * 240-27 Tłoczono; Prasowe Zakłady Graficzne Koszalin ul Alfredo lampeao 18. nr Indeksu 15018.