Taszkiencie
owocem pokojowej polityki ZSRR
Premier Indii Lal ttahadur Shn- j Khanem. Na lotnisku taszkienćkim stri przybył 3 bni. do Taszkientu ShastrLcgo powitał premier Zwiąż* na rozpoczynające s'ę tam rozmo- ku Radzieckiego Aleksy Kosygin, wy z prezydentem Pakistanu Ayub I	(CAF-Photofax)
Obrady Vi Kongresu
Zrzeszenia Studentów Palsltic i
WARSZAWA (PAP)
We wtorek rozpoczął się w Warszawie VI Kongres Zrzeszenia Studentów Polskich. Ponad 360 delegatów reprezentujących 130 tys. członków zrzeszenia omówi w czasie 3-dniowych obrad działalność organizacji w ubiegłej kaden cji, wytyczy program dalszej działalności oraz wybierze nowe władze naczelne zrzeszenia.
Na otwarcie kongresu, któ-	(FDJ) i Czechosłowackiego
ry obraduje w auli SGPIS,	Związku Młodzieży oraz Mię-
przybyli serdecznie witani	dzynarodowego Związku Stu-
przez młodzież, członkowie	dentów.
najwyższych władz partyj-	Po otwarciu kongresu przez
nych i państwowych: Ignacy	przewodniczącego Rady^ Na-
Loga-Sowiński, Ryszard Strze	czelnej ZSP — Jerzego Kwiat
lecki, Franciszek Waniołka,	ka, zebraną młodzież i gOvści
Józef Ozga-Michalski, Euge-	powitał w imieniu władz
nia Krassowska, Witold Jaro-	SGPIS rektor tej uezelni prof.
siński, ministrowie a wśród	dr Wiesław Sadowski. Następ
nich min. szkolnictwa wyższe	nie gorąco oklaskiwany głos
go Henryk Jabłoński oraz czo	zabrał sekretarz KC PZPR —
łowi działacze ZMS, ZMW,	Witold Jarosiński /tekst prze-
ZHP i KMW. W obradach u-	mówienia podajemy oddziel-
czestniczą rektorzy i profeso-	nie).
rowie stołecznych uczelni.	Referat programowy wygło
Na kongres przybyły dele-	sił przewodniczący Rady Na-
gacje: Komsomołu, Związku	czelnej ZSP Jerzy Kwiatek. Wolnej Młodzieży Niemieckiej
MOSKWA (PAP)
Agencja TASS donosi z Taszkientu, ze o godz. 16 czasu miejscowego w pałacu rządowym Uzbeckiej SRR rozpoczęły się oficjalne rozmowy między prezydentem Pakistanu II. Ayubem Khanem a premierem rządu indyjskiego L. B. Shastrim. W rozmowach bierze udział przewodniczący Rady Ministrów ZSRR, A. Kosygin.
Czterdziestominutowa rozmowa między prezydentem Pakistanu i premierem Indii, która odbyła się we wtorek rano, miała charakter wstępny.
W czasie oficjalnego spotka krajów azjatyckich — INDII nia prezydenta A. Khana i i PAKISTANU. Rząd radziec-premiera L. Shastriego zabrał ki — stwierdził Kosygin — po głos przewodniczący Rady Mi witał z wielkim zadowoleniem nistrów ZSRR A. Kosygin, zgodę na spotkanie w Tasz-który m. in. wyraził radość, kiencie. którego celem jest na że może powitać w stolicy Uz- wiązanie bezpośrednich kon-beckiei SRR L. B. Shastriego taktów dla poprawy stosun-i M. A. Khana — wybitnych ków oraz likwidacji konfliktu mężów stanu dwóch wielkich indyjsko-pakistańskiego.
PROLETARIUSZE WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIE'



Cena 50 2? AB'
fl|
W
Ifii
	mb Mm
ś	Jg§
	
MĘMm i	
Mm mS W im
Mf ni©
SŁUPSK
ORGAN KW PZPR W KOSZALINIE
Rok XIV
Środa, 5 stycznia 1968 roku Nr 4 (4142)
Premier Związku Radzieckie go podkreślił, że wysuwając propozycję odbycia tego spotkania, rząd ZSRR kierował się wyłącznie uczuciami przyjaźni w stosunku do narodów Pakistanu i Indii, kierował się dą żeniem przyjścia im z pomocą dla znalezienia drogi do pokoju.
Uważamy, że spotkanie w Taszkiencie — stwierdził następnie premier A. Kosygin — może zapoczątkować zwrot w stosunkach między Pakistanem a Indią. Sadzimy, że przy wódcy obu państw przybyli do Taszkientu, aby dp tego właśnie doprowadzić.
Ze swej strony rząd ZSRR będzie przyczyniał się wszechstronnie do urzeczywistnienia tych szczytnych celów. Normalizacja stosunków pakistań sko-indyjskich przyczyniłaby się do dalszego • zacieśnienia przyjaźni ZSRR z Pakistanem i Indią, doprowadziłaby do rozszerzenia współpracy gospodarczej i kulturalnej zmierzającej do umocnienia niezawisłości narodowej i wzrostu dobrobytu narodów tych krajów.


O WARSZAWA
W Warszawie obradowało jury dorocznej nagrody muzycznej Związku Kompozytorów Polskich. Nagroda ta na 1966 przyznana została Tadeuszowi Bairdowi.
•	WIEDEŃ
Wizyta oficjalna, którą prezydent Jugosławii, marszałek J. Broz-Tito złożyć miał w Austrii w pierwszej połowie lutego br.. została przesunięta r:a datę późniejszą.
Odroczenie to nastąpiło na życzenie prezydenta Tito.
O NIKOZJA
Prezydent Cypru Makarios ostrzegł, \iż jego rząd nie będzie tolerować ustanowienia na wyspie separatystycznego państwa Turków cypryjskich.
•	ALGIEE
Konferencja premierów krajów Wspólnoty Brytyjskiej — poświęcona kwestii Rodezji Południowej — rozpocznie się 31 stycznia w stolicy Nigerii — Lagos.
W obradach weźmie udział co najmniej 18 krajów.
•	PARYŻ
Na cmentarzu w Muret odbył się pogrzeb byłego prezydenta Francji Vincenta Au-riola.
Kolejny pucz w Afryce
tym razem w Górnej Wolcie
Sr
iliitarnosc iiaroaow
iv walce z imperializmem i kolonializmem
1
HAWANA (PAP)
W poniedziałek o godzinie 9 wieczorem czasu nawańskie go rozpoczęła się w wielkiej sali hotelu „Habana Librę" pierwsza Konferencja Sclidar ności Narodów Afryki. Azji i Ameryki Łacińskie.] W konferencji bierze udział około 500 delegatów i obserwatorów z około 100 krajów. Konferen cję obsługuje 150 dziennikarzy kubańskich i zagranicznych. Powitalne przemówienie wygłosił prezydent Kuby Os-valdo Dorticos Torrado. Stwierdził on, że konferencja hawańska stanowi poważny krok w walce z imperializmem, kolonializmem i neoko-
lonializmem.
Prezydent kubański stwierdził, że z chwilą kiedy imperializm zamyka drogę do akcji legalnych, na gwałtowne czyny imperializmu trzeba odpowiadać gwałtownym czy nem rewolucyjnym. Drugim mówcą był sekretarz generał ny Międzynarodowego Komitetu Przygotowawczego, Egip-
cjanin Es Sibai. Ocięzytał on podstawowy referat polityczny, którego projekt został jed nomyslnie przyjęty przez ko mitet przygotowawczy na o-statnim posiedzeniu w niedzie lę wieczorem. Następnie od czy tano pozdrowienia, nadesłane na konferencję przez pierwsze
(Dokończenie na sir. 2)
mmm

pi* •
W Hawaire cdbyła się wielka defilada wojskowa dla uczczenia sió-dmoi rocznicy rewolucji socjalistycznej. Oto zmotoryzowane jednostki rakietowe, biorące udział w defiladzie.	(CAF-Photofax)
PARYŻ (PAP)
Agencje zachodnie donoszą, że w poniedziałek armia prze jęła władzę w Republice Gór na Wolta. Na czele oddziałów wojskowych* które opanowały stolicę kraju, miasto Wa-gadugu stoi podpułkownik Lamiżana.
Z Górnej Wolty napływały wiadomości q demonstracjach robotników, którzy domagali się poprawy warunków by tu i pracy. Prezydent Yameo-po wprowadził stan wyjątkowy.
Rezultat zab eSw I
Komisja WM wnioskuje:
rój ogródków działkowych
Zabudowę środom i
^W lor. wł.
Na pierwszym w nowym ro ku posie-dzeniu spotkali się wczoraj członkowie Komisji Budownictwa i Gospodarki Komunalnej Wojewódzkiej Ra dy Narodowej w Koszalinie. Tematem dyskusji były dwa zagadnienia -— zabudowa
S€
Rn zi
Przeciw „orędziu" biskupów
Jesteśmy oburzeni!
• (INF. WŁ.)
Przytaczamy fragmenty jesz cze jednego listu Czytelnika w sprawie znanego „orędzia" biskupów polskich. Autorem jest Józef Maciejewski ze Zło towa. Oto co pisze:
„Urodziłem się w Wilnie. Tam też zdobyłem wykształcę nie. I nie mam pretensji do tych ziem* które rzeczywiście należą się Litwinom. Zastana wia mnie. dlaczego ci. którzy są najmniej uprawnieni do wy stepowania w imieniu nas. Polaków — godzą się tak łat Wo z zaprzeczaniem przez bis kupów zachodnioniemieckich naszych historycznych nraw do Ziem Zachodnich i Północnych, które my b. „kresowiacy" ukochaliśmy, które zago spodarowaiiśmy i których nie marny zamiaru opuścić.
Popieram politykę naszego
rządu i mam. nadzieję, że na ród wyciągnie jak najbardziej surowe konsekwencje moralne Wobec biskupów.
Rozmawiałem na ten temat z moją rodziną i sąsiadami. Potwierdzają mój pogiad na tę sprawę i są bardzo oburzę ni postępowaniem episkopatu".
(LŁ)
Dziś będzie dość pogodnie. O-kresami, wzrost zachmurzenia i przelotne opady śniegu. Wiatry umiarkowane i słabo z kierunków północno-zachodnich. Temperatura od minus 10 do minus 12 stopni.
zniszczonych śródmieść w mia *tach województwa oraz dalszy rozwój ogrodów działkowych.
Szesnaście miast, wT tym sie dem powiatowych, nie zabudowało dotąd centralnych dzielnic, Inwestorzy często wo lą budować na peryferiach, a-niżeli korzystać z uzbrojonego. już terenu w wyburzonych śródmieściach. Typowym przykładem jest Kołobrzeg. Członkowie komisji przyjęli wnioski Wydzh łu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, zmierzające do podjęcia akcji zabudowy i re montów śródmieść miast województwa.
Na duże trudności napotyka realizacja uchwały Prez.
WRN w sprawie rozwoju pfa cowniczych ogrodów działkowych — stwierdzili członkowie komisji. Uchwała ta, usta lała, że w latach 1962-1965 ma być zagospodarowane w woje wództwie 407 ha ziemi na o-grody działkowe miejskie i przyzakładowe. Jednakże realizację uchwały rozpoczęto z rocznym opóźnieniem, ponad to w wielu miastach, na sku tek niezakończenia regulacji gri-itów, nie można było two rzyć nowych ogrodów działko
(Dokończenie na str. 2)
i:
niegafywa Wilsona
LONDYN (PAP)
Premier Wilson zaprosił radzieckiego charge d affaires w Londynie W, Wąsiewa — am basador Sołdatow jest nieobcc ny w Londynie — i wręczył mu list zaadresowany do premiera Kosygina. List ten, jak informują agencje zachodnie, proponuje przeanalizowanie możliwości zwołania nowej konferencji genewskiej w sprawie Wietnamu.
Koła londyńskie zwracają uwagę, że list napisany został bezpośrednio po rozmowie przeprowadzonej przez Wilsona z Arthurem Goldberjiem, specjalnym wysłannikiem pre zydenta Johnsona.
Szczegóły zamachu stanu dokonanego przez siły zbrojne nie są jeszcze znane. Gór na Wolta jest praktycznie odcięta od świata zewnętrznego.
Agencja AFP przypomina, że jest to czwarty już w ciągu ostatnich 6 tygodni woj-sktfwy zamach stanu dokona ny w Afryce. Poprzednio 25 listopada ub. r. w Kongu (Le-opoldville) objął władzę gen. Mobutu, 22 grudnia w Daho-meju gen. Sogle, a 1 stycznia br. w Republice Środkowoafrykańskiej płk Bokasaa.
Górfia Wolta leży w Afryce zachodniej i graniczy z Wybrzeżem Kości Słoniowej, Mai i, Nigrem, Da bom ej em, Togo i Ghana. Powierzchnia tego k~aju wynosi 274,1 tys. km kw. i obszar ten zamieszkuje 4,6 min mieszkańców. Górna Wolta była do niedawna kolonią francuską.
Armia Interwencyjna USA zmie rza nie tylko do zdławienia pa triotyczncj walki ludności w Wiet- j r
« « i ^ ^ 1 « : j ^ ^«• i <
Czy atomowa śmierć zmoże
belgijskiego rohoinika ?
® BRUKSELA (PAP)
30 grudnia ub. r. uległ wypadkowi pracujący w opancerzonej kabinie belgijskiego reaktora atomowego „Venus'\ 42-letni technik Ferdinand Janssens. Reaktor „VenusM znajduje się w ośrodku badań jądrowych w Mol. Na skutek defektu reaktora Janssens, mi mo zabezpieczenia, znalazł się w zasięgu silnego działania
promieni radioaktywnych. Le namie Południowym, ale i <io cv- i karze specjaliści Z ośrodka,
r,e sprawy sąsiedniego Laosu. N.: terenach tycłi ftochodzi już do starć m ędzy żołnierzami wojsk a-rnerykańskieh a jednostkami lao-tańskich uzbrojonych sił rewolucyjnych.
Na zdjęciu: laotańscy partyzan-
ci podczas patrolu w dżungji.
(C
CAF)
Dziś koncertuje

■a
ZnitKomity pianista o światowej sławie, laureat Konkursu ( nopi-no^iSAiego, wystąpi d/.ia w Koszalinie / recitalem iortepianowym na kOiCjnym „Spotkaniu przy kawie". Yv ŁADYjt A W lvirl»»t,\ wykona siedem etiud i Noctprn cis-moll Chopina, Wariacje na temat Paganiniego op. 35 Brahmsa, Sonatę li-moll Liszta i Sonatę cis moll „Księżycową" Eeethove-na.
Frzypominamy, że recital odbędzie s.ę w kawiarni WDK. Początek o godz. 1S.30. Jutro znany pian^ta wystąpi gościn me w Słupsku, a następnie w Złotowie i Wałczu.
nicznej interwencji w wewnętrz- ! wobec ciężkiego stanu pacjeil l9J,u' v>,ta,. podjęli decyzję natychmia stoWego przetransportowania go do szpitala Fundacji Curie w Paryżu, wyspecjalizowanego w leczeniu choroby popro miennej. Niezwłocznie po prze wiezieniu Janssensa do szpita la odbyło się tam konsylium lekarskie, które podjęło decy zje w sprawie metod leczenia chorego, którego stan jest wciąż bardzo poważny.
Przyczyny wypadku, pierw szego od chwili uruchomienia w 1956 roku reaktora w Mol, otaczane są dotychczas głębo ką tajemnicą.

Powrót ZIMY
• SZCZECIN (PAP)
Na Pomorze Zachodnie powróciła zima. W nocy nastąpiło ochłodzenie i spadł śnieg. W Szczecinie i na szosach województwa wystąpiła gololedź.
We wtorek rozpoczął się na Bałtyku pierwszy w br. sztorm. Wiatr wieje z siłą 5—6 stopni w skali Beauforta. Żaden kuter nie wyszedł w morze. Sztormowe podmuchy utrudniają pracę w portach.	#
Str. 2
GLOS Nr '4 (4142)
Solidarność narodów
w walce z imperializmem
(Dokończenie ze str. 1)
go sekretarza KPZR L. Breżniewa, premiera Kosygina, prezydenta Ho Chi Minha, premiera Czou En-laja, przewodniczącego Rady Państwa
sięgu. Ważnym elementem konferencji będą dwustronne spotkania wielu delegacji, któ re rozpoczęły się już podczas przygotowań i przyczyniły się w znacznym stopniu do zbli-
NRD, Waltera Ulbrichta i in-	żenią punktu widzenia i kryte
nych- .	<	^	riów. Jednym z ważniejszych
Es Sibai w swoim przemó-	tematów rozmów pomiędzy
wieniu podkreślił zasługi re-	poszczególnymi delegacjami
wolucjonisty marokańskiego	są projekty zmierzające do uję
Mahdi Ben Barki w zorganizo	cia w trwałe formy organiza-
waniu konferencji. Jak wia	cyjne współpracy sił postępu
domo, Ben Barka został porwany pod koniec października ub. r. w Paryżu, a los jego jest do dzisiaj nie znany.
HAWANA (PAP)
i pokoju trzech kontynentów, zapoczątkowanej na dużą ska lę przez konferencję hawań ską. Wielu delegatów uważa, że należy przekształcić istnie
Jak informuje korespondent jący dotychczas Komitet Soli PAP w Hawanie, red. Ikono darności Afro-Azjatyckiej w wicz, przebieg dyskusji w Mię Komitet Solidarności Trzech dzynarcdowym Komitecie Wy Kontynentów. Projekt ten po konawczym wykazał, że re- pierany przez delegatów, zwła prezentowane są na konferen szcza Ameryki Łacińskiej, cji siły lewicowe wyzwoleń- znajduje poparcie i zrozumie cze i emancypacyjne narodów nie także wśród wielu delega-trzech kontynentów po raz cji afrykańskich i częściowo pierwszy w tak szerokim za- — azjatyckich.
„WZO!
takie społeczeństw*
Oczekujemy od młodzieży studenckiej
Meeweici i ofiarności
(Przentalea e sekretarza KC PZPR W. Jaros ńskiego na VI Kongres e ZS?)
Hołdownicza czołobitność dla K. Adenanera
BONN (PAP)
Z okazji przypadającego dziś 90-lecia urodzin b. kanclerza NRF i przewodniczącego CDU, Konrada Adenauera, wszystkie partie bońskie wyraziły temu politykowi swe uznanie i wdzięczność.
Urzędujący przewodniczący CDU, Dufhues, wyrażając w poniedziałek Adenauerowi po dziękowania za jego działalność polityczną podkreślił,♦ że CDU „kontynuować będzie dzieło tego wielkiego Niemca i wielkiego Europejczyka".
Organ opozycyjnej SPD — „SPD — Pressedienst" pisze, że jubilat jest częścią „pejzażu niemieckiego tak jak kate dra kolońska" oraz że należy mu się „respekt i podziw".
Przewodniczący FDF, Men-de, określił z tej okazji Ade-
nauera jako „wzór obowiązkowości i odpowiedzialności".
Dla uczczenia 90-lecia Adenauera wybite zostaną w men nicy monachijskiej złote medale pamiątkowe w 8 różnych wielkościach.
Co spowodowała łiisko rozmiw ?
KAIR (PAP) ■ , ■
W Kairze została utworzona wspólna komisja egipsko--jemeńska, która ma zanalizo wać przyczyny niepowodzenia konferencji pokojowej w Haradzie i znaleźć sposoby nawiązania rozmów między stroną republikańską i monar chistyczną w Jemenie dla kon tjmuowania negocjacji.
Od ubiegłego tygodnia prze bywa w stolicy ZR A delegacja republikańskich przywódców jemeńskich, w skład któ rej wchodzi premier Al Amri, jak też kierownicy delegacji republikańskiej w Haradzie — Al Irijani i Numan. Delegacja przeprowadziła rozmowy z marszałkiem Am erem — wiceprezydentem ZRA, i An-warem el Sadatem —- przewodniczącym zgromadzenia Narodowego ZRA.
Komisja IBM
wnioskuje:
(Dokończenie re str. 1)
Wvch»Mimo tych i innych trud ności powstały one na ponad 384 hektarach. Ale takie mia sta jak Drawsko, Złocień'ec, Kalisz Pomorski, Kępice, Oko nek, Połczyn, Mirosławiec, Tuczno, Człopa i Krajenka w tej sprawie w ogóle nic ♦nie zrobiły.
Komisja we wnioskach za leciła nawiązanie ścisłej współpracy Wojewódzkiego Zarządu Ogrodów Działkowych z Wydziałem Gospodar ki Komunalnej Prez. WRN, szczególnie w zakresie uregu lowania spraw własnościowych już istniejących ogrodów Stwierdziła nadto, że ogrody działkowe muszą być w każdym.	x
Dalsza wymiana
DOWODÓW
OSOBISTYCH
(AU). W roku 1966 tracą swą ważność i podlegają wymianie dowody osobiste starego wzoru, wystawione w latach 1956 i 1961. Organa MO nadal też wymieniają przedterminowo dowody osobiste, wystawione w latać h 19.52—1951, kiedy to wydano największą ilość dowodów osobistych. Należy wobec tego korzystać z możliwości przedterminowej wymiany, nie czekając na upływ terminu ważności. odkładanie wymiany na o-statnią chwilę może się bowiem łączyć z koniecznością dłuższego oczekiwania na nowy dowód osobisty.
Jak wykazał czteroletni okres
użytkowania dowodów osobistych nowego wzoru, wiele osób nie przywiązuje należytej wagi do właściwego przechowywania i zabezpieczenia tego dokumentu przed zniszczeniem lub utratą. — Niektóre utracone dowody osobiste są wykorzystywane w celach przestępczych przez osoby, które znajdą się w ich posiadaniu. Stąd wniosek: więcej treski i uwagi o właściwe przechowywanie dowodów osobistych. Należy też pamiętać o tym, że nowe dowody wystawiane sr na nkres nie oznaczony i powinny służyć ich posiadaczom jak najdłmej.
Pozdrawiając serdecznie kongres w imieniu KC PZPR, mość tego, że jej nauka jest NK ZSL i CK SD — W. JAROSIŃSKI powiedział m. in.: sprawą społeczną, a nie tylko
BUDOWA nowoczesnego grup społecznych, które dojrzą	zge
socjalistycznego pań- łośc obywatelską zdobywają	ą p po.rzebne
stwa i społeczeństwa w ogniu praktyki w surowej J •	.	„ .
wymaga licznych kadr inteli szkole życia, kształci i formu ^	wobec' jej
gencji W minionym 20-leciu je w istotnym stopniu wyzsza sSŁtr.bowiSw, a
Polski Ludowej progi naszych uczelnia,	, icdnocześnie takie zorsrańizn-
wyższych uczelni opuściło Partia nasza i jej Komitet ^""oczfsnl®	zorsanizo
ponad 354 tysiące absol- Centralny niejednokrotnie po	ihnrH^ ^io ^ t"
wentów. to jest 4,5 raza zytywnie oceniały trud i o-	' Sk,U
więcej, niż w 20-leciu między siągnięcia szkolnictwa wyż-	_ . 0	e Prze e
wojennym. W latach 1966—70 szego. Jednocześnie, ilekroć by
dyplomy wysoko kwalifikowa ła ku temu okazja, wskazy-
nych specjalistów wszystkich waliśmy na nie przezwyciężo-
niezbędnych społeczeństwu ne jeszcze jego słabości i bra
dziedzin powinno uzyskać o- ki, proponowaliśmy środki po
koło 135 tysięcy osób.	prawy.
Zmienił się zasadniczo cha- Szczególnie rozległym pro-rakter i rola społeczna pol- gramem modernizacji i ulep skiej inteligencji. Większość szenia systemu pracy wyż-naszej Inteligencji rodowód szych uczelni były uchwały swój wywodzi dziś z ludu pra XI Plenum KC.
cującego, z awansu społecz- Nowe programy, oparte o nego robotników i chłopów, zasadę szerokiego profilu za-Inna jest także dzisiaj jej wodowego i zawierające więk funkcja w społeczeństwie — szy zakres wiedzy podstaw stanowi ona kierowniczą ka- wej, mają służyć lepszemu drę socjalistycznej, narodowej przygotowaniu teoretycznemu gospodarki i administracji, młodych fachowców, wyrabia twórców socjalistycznej oświa niu w nich samodzielności my ty, nauki i kultury.	ślenia. Równocześnie wprowa
Miejsce, jakie już dziś zaj dzając w życie nowe plany i muje młoda inteligencja we programy musimy przyśpie-wszystkich dziedzinach nasze szyć prace nad reformą prak-go społecznego życia, sprawia, tyk, które winny stanowić in że muszą wyrosnąć także kry tegralną część programu nau-teria i wymagania, jakie sta- czania.
wia przed nią społeczeństwo. Istotny postęp w przygoto- # _	.
Socjalizm, zmieniając w waniu absolwentów uczelni 1 wy i ambicje rzetelnej* nauki procesie rewolucji i budów- wyższych do społecznych po- każdego studenta, konieczne nictwa nowego ustroju funk trzeb socjalistycznego pań- tworzenie na naszych uczel-cję inteligencji w społeczeń- stwa stanowi cykl wykładów mach takiej atmosfery, w któ stwie, wymaga od niej szcze- z nauk społecznych, a wśród rej nie uczyć się, czy uczyc gólnej odpowiedzialności za nich sukcesywnie wprowadza gospodarowanie, powierzonym ny przedmiot „Podstawy na-jej pieczy majątkiem narodo uk politycznych".
wym, poczucia solidarności Poważne znaczenie dla u-z robotniczym kolektywem, u- sprawnienia i polepszenia pra miejętności korzystania z jego cy szkolnictwa wyższego ma klasowej mądrości i intuicji, dynamiczny w ostatnich la-z jego cennego życiowego do tach -rozwój kadry naukowej.
świadczenia. Młoda inteligen W minionej 5-latce przybyło cja, chcąc sprostać tym zada nam ponad 8 tysięcy nowych niom, powinna wiązać swą doktorów i około 1500, nowych pracę, swój indywidualny wy docentów.
siłek z szerokimi społecznymi Ńie uporaliśmy się dotąd z procesami, rozumieć politykę pc-dstawowym dla szkolnic-partii, motorycznej siły postę twa wyższego problemem pu w^ naszym kraju, czerpać sprawności studiów. Zaledwie z niej^ inspirację, korygować ponad połowa studentów w myśl jej wskazań swoje przyjmowanych na pierwszy
wszystkim organizacji studen ckich.
Zrzeszenie Studentów Polskich od 15 lat jest cennym partnerem wychowawczych i dydaktycznych wysiłków wyż szych uczelni. W szeregach waszej organizacji młodzież uczy się społecznego działania rozwija żywą i owocną działalność na wszystkich ważnych odcinkach studenckiego życia.
DARTIA nasza, jej kierów nictwo, z uwagą śledzi waszą pracę i wasz dorobek. Podkreślając z uznaniem aktywność i dynamiczność Zrze szenia, chcemy jednocześnie zwrócić uwagę na sprawy, któ re dziś — na kongresie i jutro — w praktycznym działa niu wymagają waszej szczegół nej troski.
Konieczne jest stale oddziaływanie wychowawcze kolektywów studenckich na posta-
się słabo, po prostu nie będzie wypadało.
Inną niepokojącą sprawą jest utrzymująca się jeszcze społeczna bierność pewnej czę ści studenckiego środowiska. Wprawdzie rozszerza się stale studencki aktyw, dziesiątki ty sięcy członków liczą już w sumie różne instancje, komi sje, koła naukowe, zespoły kulturalne, turystyczne, sportowe, ale wciąż jeszcze jest sporo takich studentów, którzy nie uczestniczą w żadnej z tvch form społecznej działał ności. Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że
działanie. Oczekujemy od niej	rok studiów kończy je w ter później w okresie pracy zawo
ideowości, bezkompromisowo-	minie. Sprawność roczna w o-
ści wobec zła i krzywdy, ofiar	statnich 4 latach poprawia się
ności dla społecznej sprawy,	wprawdzie stale, ale bardzo
Oczekujemy osobistego przy-	wolno.
kładu i gorliwości w krzewie	8^1 INISTERSTWO Szkolnie
niu nowego stosunku do pra-	■ * twa Wyższego, władze
cy i własności społecznej,	uczelni, kadra naukowa w
Chcemy również, by coraz	dalszym ciągu zwiększać będą
dowej będą oni mieli trudnoś ci w związaniu się z nowym społeczno-żawodowym środowiskiem. Dlatego w słusznym kierunku idą wasze wysiłki, ażeby z uczelnianej organizacji ZSP uczynić najbardziej aktywne ogniwo Zrzeszenia
konsekwentniej przestrzegała wysiłek i doskonalić metody rozbudować w nim możliwie
ona socjalistycznych zasad e- pracy szkół wyższych. Ko-tyczno-moralnych w życiu o- nieczny jest jednak znacznie sobistym i w stosunkach mię większy udział w tym samej dzyludzkich. ^	młodzieży, stały wzrost jej
Mi ŁODĄ ^ inteligencję w ambicji intelektualnych, pasji odróżnieniu od innych poznawczej, głęboka świado-
mi
Amerykańska akcja (poszukiwania pokoju w oczach Wietnamczyków
-k Walki w delcie ISskoiip Ą Prowokacje wobec Kambodży
LONDYN, PARYŻ (PAP)	ko Kambodży. Oświadczenie
W prowincji Hau Nghia (w delcie Mekongu) kontynuowa	potwierdza gotowość ChRL
na jest akcja pacyfikacyjna. Walki między partyzantami	do udzielenia wszechstronnej
a napierającymi z dwóch stron wojskami reżimowymi toczą	pomocy Kambodży w jej słusz
się już czwarty dzień. Straty po obu stronach są znaczne,	nej walce przeciwko imperia-
Wojska reżimowe zostały przerzucone na śmigłowcach w rejon odległy o 20 km od granicy kambodżańskiej. Oddziały te posuwają się na wschód. Mają się one spotkać z oddziałami amerykańskimi, które wyruszyły na zachód
nia i rozszerzenia wojny —
pisze „Nhan Dan".
Ciemne zamysły agresorów USA — kontynuuje dziennik uwidoczniły się jeszcze do-
lizmowi USA i jego lokajom.
Oświadczenie przypomina, że z 30 na 31 grudnia ub. roku żołnierze syjamscy dokona li gwałtownego ataku na kam bodżańską strażnicę graniczną
bitniej po oświadczeniach ma w rejonie Osmach, zadając jących charakter ultimatum, ciężkie straty stronie kambo-9 grudnia ub. r. prezydent dżańskiej. Królewski rząd
spod Sajgonu. Operacja jest Johnson oświadczył wyraźnie, Kambodży stwierdził, że ten
wspierana przez lotnictwo.
Dobrze uzbrojone siły patrio tyczne dzielnie odpierają ofen sywę wojsk interwencyjnych w tym rejonie.
HANOI (PAP)
Na łamach „Nhan Dan" cen tralnego organu Partii Pracujących Wietnamu, ukazał się komentarz nawiązujący do o-statniej akcji dyplomatycznej rządu USA odnośnie problemu wietnamskiego.
Kampania „poszukiwania pokoju" zainicjowana przez agresorów amerykańskich — nie jest niczym innym jak środkiem służącym do zama-
że jego kampania „pokojowa"	agresywny akt ze strony Syja
poprzedza „twarde posunię-	mu został dokonany przy po-
cia", których wkrótce dokona,	parciu Stanów Zjednoczonych.
Podkreślając, że takie stano
wisko USA jest nie do przy-	LAOS: ZESTRZELONO
jęcia „Nhan Dan" raz jeszcze	15 SAMOLOTÓW USA
przypomina, że aby osiągnąć polityczne rozwiązanie próbie mu wietnamskiego, rząd USA powinien oświadczyć, iż akcep tuje 4-punktowe stanowisko rządu DRW i dowieść tego czynami.
PEKIN (PAP)
Chińskie MSZ opublikowało 3 bm. oświadczenie ostro
HANOI (PAP)
W dniach od 27 do 29 grudnia ub. roku samoloty USA dokonały ponad 80 nalotów na laotańską prowincję Xieng Ilouang, bombardując i ostrze liwując obszary kontrolowane przez Neo Lao Haksat. Odpierając ataki lotnictwa
potępiające imperializm USA USA, patrioci laotańscy zeza podjudzanie syjamskich sił strzelili 16 samolotów amery-
skowania Ich planów wzmoże zbrojnych do agresji przeciw - kańskich^
wszechstronnie wszystkie jego agendy, zgrupować liczny aktyw i przesunąć ciężar bezpo średniej wychowawczej i orga nizatorsklej pracy z rad okrę gowych do uczelni.
Przejawem słabości pracy ideowo-wychowawczej z mło dzieżą studencką jest również fakt, że ciągle jeszcze pewna jej część nie ma właściwego stosunku do sprawy planowe go zatrudnienia, zgodnego ze społecznymi potrzebami i z na bytymi w czasie studiów kwa lifikacjami.
Wiemy, że nie zawsze właś ciwy stosunek i należną troskę przejawiają w tym zakresie organa administracji, kierownictwa zakładów pracy i instytucji. Ale równocześnie w ubiegłym roku stypendia fundowane, były wykorzystane zaledwie w 50 proc., a u-mowy przedwstępne na kierunkach objętych działaniem ustawy podpisało tylko 25 proc. studentów ostatniego ro ku studiów.
Obok ZSP, powszechnej organizacji studenckiej, obejmu jącej około 85 proc. ogółu stu dentów, rozwijają działalność w szkołcch wyższych studen-skie organizacje ideowo-poli-tyczne: Związek Młodzieży Socjalistycznej i Związek Mło dzieży Wiejskiej.
Trzeba jednak stwierdzić, że w praktyce wysiłki trzech organizacji* mimo że ich cele i zadania sa jak najbardziej wspólne i że wszystkie ożywione są szlachetną ambicją realizowania w studenckim środowisku polityki partii, nie są dostatecznie skoordynowane.
Wspólnym? _ obowiązkiem trzech studenckiej prganizą-,
cji ZSP, ZMS i ZMW musi być stałe zacieśnianie współpracy. Wszystkie istotne dla środowiska studenckiego sprawy muszą być przedmiotem współ nego zainteresowania i współ nej inicjatywy.
W imieniu kierownictwa na szej partii i kierownictw ZSL i SD życzę wam, aby wa sza praca, wasz entuzjazm i zapał przynosił jak najlepsze rezultaty — aby młoda polska inteligencja, w formowaniu której uczestniczycie, wchodziła w życie społeczne narodu polskiego dobrze i wszech stronnie przygotowana, aby umiała wnosić do dalszego roz woju naszego kraju swój znaczący i dynamiczny wkład.
w
m
telegraficznym
• LAGOS
r

Norwy rząd Daham<*Ju (gdzie tuż przed świętami Bożego Nairodzema został dokonany zamach stanu) z generałem Soglo na czele postanowił „zawiesić" stosunki dyplomatyczne z Chinami. Członkowie ambasady chińskiej mają opuścić Dahomej w ciągu 3—4 dni.
O PARYŻ
We wtorek rano nastąpiła potężna eksplozja w rafinerii ropy naftowej w Feyzin w pobliżu Lyonu. 75 osób zostało rannych, liczba zabitych i zaginionych jest dotychczas nie znana. Ewakuowano sąsiednie fabryki oraz mieszkańców w promieniu 500 metrów od rafinerii.
• BONI#
.A
Konrad Adenauer przybędzie 24 bm. z dwudniową wizytą do Paryża i przyiety będzie pracz prezydenta de Gaułle'a.
Oficjalnym powodem tej podróży jest zaproszenie, wystosowane . . przez;-.t wydawnictwo francuskie „Hachette", które nabyło prawo publikowania na całym świecie wspomnień A-denauera.
SPORT
SPORT
ANGLIA — POLSKA NA ANTENIE PR
!>z*ś Polskie Radio przeprowadzi ze stadionu w Liverpoolu bezpośrednią transnrsie z meczu piłkarskiego pomiędzy reprezentacjami Anglii i Polski. Początek o godzinie £0.30 w programie II.
• PRZEBYWAJĄCA w Kanadzie reprezentacja hokejowa Szwecji rozegrała spotkanie z przodownikiem I lipi zachodn^okanadyjskiej, drużyną Calgary. Mecz przyniósł zwvcięstwo Szwedom 6:3.
O WCZORAJ w Zakopanem zakończyły się ogólnopolskie zawody w jeździe szybkiej na lodzie. W konkurencji kobiet b^eg na 1000 m wygrała Błońska w czasie 1.45,5 przed Mroskówną — 1.42,0, a w biegu na 3000 m zwyciężyła Mroskówna — 5.37,4. W biegu na 1500 m mężczyzn triumfował Kuch — 2.19,5 przed KJodikowskim — 2.20,4. W wieloboju zwyciężył Kuch uzyskując 189,880 pkt. Wynik ten jest nowym rekordem Polski.
O REPREZENTACJA hokejowa Czechosłowacji odniosła nowe zwycięstwo w USA. Pokonała ona w Denver reprezentację miejscowego uniwersytetu 7:3.
'■3unwvi
Na 449. grą „Gryfa" wpłynęło 56.387 zakładów. Ogółem stwierdzono 4.476 wygranych, w tym z sześcioma trafieniami i pięcioma z liczbą dodatko wą — brak, z pięcioma trafieniami — 11 po 2.691 zł, z czterema trafieniafhi — 400 po 52 zł, z trzema trafieniami — 4065 po 6 zł.
Wygrane z pięcioma trafieniami ustalono: 7 w Szczecinie, 1 w Świnoujściu, 1 w Słupsku, 1 w Bytowie i 1 w Kołobrzegu.
Specjalny fundusz premiowy na „6" wzrósł o 16.916 zł i wynosi na 450. grę 230.000 zł.
Niedzielne losowanie odbędzie się w Szczecinie, w sali PreŁjWKJLci godz. 12, r	~ - £-30
GŁOS Nr 3 <4142)
Str. 3
REALIA
Nad bramą wjazdową umieszczono litery z blachy układające się w napis „KUTER". Miejscowym słowo to mówi wszystko. Przyjezdnym trzeba wyjaśnić, że jest nazwą przed siębiorstwa rybackiego. Ale to jeszcze nie wszystko. Pod nazwą, która dla miejscowych oznacza zakład pracy, często lata spędzone w nadmorskim Darłówku, kryją się róż ne treści.
W:
!
-YSTARCZY przekroczyć bramę. Tam, gdzie do niedawna jeszcze w dżdżyste, jesienne dni rozlewały się kałuże wo 'dy i zalegało błoto, teraz pro wadzą drogi świeżo wyłożone trylinką. Stare, odrapane bu dy pokryto nowymi tynkami. Zniknął chwiejący się ze sta rości drewniany pomost. Na jego miejscu zbudowano z be tonu i stali masywne nabrzeże, przy którym już za kilka miesięcy kutry ze znakami re jestracyjnymi „Dar" będą wy ładowywały szproty przeznaczone dla fabryki mączki rybnej. Przy nim też zainstalowane zostaną urządzenia do rozładowywania specjalnej barki przewożącej surowiec z Darłowa. Zniknie zmora władz miasta; samochody z „wonnym" ładunkiem nie bę dą krążyły po mieście i drodze prowadzącej do plaży.
Obok fabryki mączki rosną ściany nowych zbiorników przeznaczonych do magazyno wania silorybu. W drugim koń cu rozległego terenu przedsiębiorstwa wznoszą się mury nowoczesnego magazynu.
Przedsiębiorstwo jak dawniej nazywa się „Kuter". Ale nie jest już tym samym przed siębiorstwem. Na każdym kroku widoczne są zmiany, ja kich dokonano w ostatnich la tach.
STAWKA NA POSTĘP
ZMIANY nastąpiły nie tylko w zewnętrznym wyglądzie przedsiębiorstwa. W drugiej połowie października ub. r. obiegła wybrzeże wiadomość, która dla wielu zainteresowanych była dużym zaskoczeniem. Tą wiadomością był meldunek o przedterminowym wykonaniu rocznego planu po łowów. 70 dni przed terminem! Niektórzy nie mogli u-wierzyć. A jednak. Dokonała tego załoga, o której mówiono różnie. Że jest trudna, że pra cuje w trudnych warunkach. Zawsze jednak w tonie uspra wiedliwiania. Bo tak rzeczywiście było i nadal jeszcze jest. Nie ma już na wybrzeżu przedsiębiorstwa, które miałoby równie trudne warunki pracy jak darłowski „Kuter". Pozą warsztatami remontowymi i zmodernizowaną fabryką mączki ^ rybnej, przedsiębiorstwo nie dysponuje żadnvmi obiektami lądowymi. A mimo to dyrektor Zjednoczenia z sa tysfakcią przedstawia wyniki ekonomiczne „Kutra". W ciągu 9 miesiecy „Kuter" wykonał plan akumulpcii w około 200 procentach. Słabe wvniki czwartego ^ kwartału 1965 r. mogą zmniejszyć wypracowany zysk. ale nie zdołają go przekreślić.
Jak do tego doszło?
Kierownik Wvdzi?>u Połowów tow. Stefan Stcinmetz zamiast odpowiedzi wyjmuje z biurka teczke zawierajacą opis oraz rysunki nowej sieci, opracowanej i skonstruowa rtej we własnej sieciami. — W tym kryje się tajemnica na szego sukcesu — mówi. Ta
sieć sprawiła, że w sierpniu przed bramą naszego przedsię biorstwa stały sznury samochodów ze wszystkich zakładów rybnych w kraju. Ryba-
Z muzyką
i śpiewem
•< (INF. WŁ.)
Nie z tradycyjnym turoniem ale z wesołą muzyką i piosen ką chodził po Słupsku*w pierw szy roboczy dzień 1966 r. — zespół artystyczny Młodzieżo wego Domu Kultury, wraz z dyrektorem tej placówki — Kornelem Dąbrowskim i instruktorami. Rozśpiewana gro madka złożyła wizytę w KMiP partii, była u gospoda rzy miasta i powiatu, odwiedziła Inspektorat Oświaty a także naszą redakcję.
Zaimprowizowany koncert — a zwłaszcza dwie małe so-listki-piosenkarki nagradzano gorącymi oklaskami, życząc by w nowym roku zespół nadal odnosił artystyczne sukce sy i wytrwał w swej powszechnie uznawanej, społecznej ppstawifii
cy z innych przedsiębiorstw w sierpniu też łowili śledzie. Ale nasi łowili te najdorodniejsze, o które ubiegały się wszystkie wytwórnie produku jące konserwy na eksport. Nie myśmy martwili się o transport. Zabierali sami, płacili najwyższe ceny i prosili o jeszcze.
—	Od dawna znaliśmy ten gatunek śledzi. Wiedzieliśmy nawet na których łowiskach je łowić. Cały szkopuł polegał na znalezieniu sposobu ich złowienia. Grunt tam jest ska listy, usiany głazami, którym żadna tradycyjna sieć się nie oprze. Od kilku lat prowadziliśmy próby z zastosowaniem sieci przystosowanej do połowu ryb w toni. W tym roku wreszcie wyszło! Opracowaliś my sieć tzw. tukę pelagiczną, przystosowaną do kutra 17-me trowego. Jeden miesiąc udanych połowów wynagrodził nam trudy poszukiwań. Złowiliśmy ponad 780 ton najlep szych śledzi, za które uzyska liśmy cenę o prawie 1.100 zł wyższą niż w latach poprzed nich.
JEDNOSTKA NA „SZNUREK**
TRUDNO jednak "doszukiwać się przyczyn zmiany atmosfery w przedsiębiorstwie jedynie w nowym, nawet doskonałym, typie sieci (za którą, nawiasem mówiąc, jej au torzy nie otrzymali należnej im nagrody). Przecież darłow ska sieciarnia, kierowana od wielu lat przez tow. Jana O-lichwiera, ma więcej podobnych sukcesów. Wystarczy przypomnieć sieć tzw. „mode-lówkę", która przez kilka lat świetnie zdawała egzamin przy połowach śledzi. A mimo to „Kuter" nie mógł wów czas wypłynąć na szersze wo dy. Obecne sukcesy w pracy przedsiębiorstwa mają swe źródła w zmianie postawy ca łej załogi. Oczywiście, nie nastąpiły one samorzutnie. Wy magały pracy, w niejednym przypadku, nawet bolesnych decyzji. W ubiegłym roku np. 8-osobowa załoga jednostki zo stała wykluczona z grona pra cowników. Decyzja dotyczyła nie tylko ludzi, którzy swym postępowaniem zasłużyli na dyscyplinarne zwolnienie. Po ciągnęła za sobą wyłączenie jednostki z eksploatacji. Ku ter stanął na „sznurku". Ciążący na nim plan musiały nad rabiać inne załogi. A jednak, się zdecydowano, właśnie w interesie pozostałych, którym zależy na dobrej opinii przed siębiorstwa. W ciągu roku przedsiębiorstwo borykające się z brakiem załóg pływających pożegnało bez większego żalu 15 osób, które zamiast przychodzić do pracy, wolały odwiedzać knajpy. Strat z po wodu ich odejścia nie było. Poprawiła się natomiast atmo sfera.
Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI
„KUTER" coraz śmielej sta wia na młodzież. W tym roku dwie jednostki powierzono świeżo „upieczonym" szyprom, którzy po kilku latach pływa nia ukończyli odpowiedni kurs. W najbliższych dniach na kurs zostanie skierowanych dalszych 5 lub 6 zdolnych ludzi, posiadających dy plomy starszych rybaków. Ze zdolnych i przywiązanych do przedsiębiorstwa młodych ludzi tworzy się kadrę kierów ników jednostek.
—	Jedną z przyczyn zmiany kilmatu w przedsiębiorstwie — mówi dyrektor Zdzi sław Iwan — jest stabilizacja kadry średniego kierownictwa. Ludzie wiedzą, że z błahej przyczyny nie zostaną po ubawieni zajmowanego stano-
wiska. I dlatego nie są jedy nie wykonawcami doraźnych poleceń, ale przede wszystkim starają się samodzielnie pracować i przewidywać.
Zmieniło się nie tylko oblicze przedsiębiorstwa i klimat pracy. Wyraźnie odczuwalne są oznaki tego, co zwykliśmy określać „troską o człowieka". Niedawno 22 najlepszych rybaków otrzymało od przedsię biorstwa wkłady pieniężne na mieszkania spółdzielcze. Dom Rybaka, jedyne w Darłówku miejsce kulturalnego spędzenia czasu po pracy, przechodzi kapitalny remont. Pokoje mieszkalne otrzymają nowoczesne wyposażenie, będzie też ładnie urządzona kawiarnia, klub. Wiele zachodu i wysiłku wymagało zorganizowanie kursu maturalnego dla ryba ków. Potrzebna była nawet zgoda Ministerstwa Oświaty. Ale kurs jest. W każdy dzień sztormowy 25 rybaków pilnie zdobywa wiedzę potrzebną do zdania egzaminu maturalnego. Dla nich oznacza to szansę zdobycia w przyszłości wyższych stopni zawodowych. Kie rownictwo przedsiębiorstwa ma pewność, że tych 25 rybaków, pozbawionych pokusy odwiedzania knajp, w każdej chwili stawi się na wezwanie wyjścia na połowy.
Tych realiów odnowy jest znacznie więcej, odnowy w stosunkach międzyludzkich, które utrwalą sukcesy ubiegłego roku.
WŁADYSŁAW ŁUCZAK
5.784 nowych kandydatów PZPR
(Inf. wl.)
W ubiegłym roku szeregi koszalińskiej wojewódzkiej organizacji partyjnej zwiększyły się o 5 784 nowych kandydatów. Najwięcej nowych kandydatów przyjęły organizacje partyjne w mieście i powiecie Słupsk (1133), w Koszalinie (951), Szczecinku (600).
Bardziej prawidłowo rozwijały się też szeregi partyjne. Wśród nowo przyjętych kan-
Historyczna budowa
Bardzo o niej głośno w koszalińskim świecie handlowym. Kosztowała około dwa miliony zł, ale budowano ją... cztery lata. W czasie trwania budowy zdążyły ulec likwida cji dwa spółdzielcze przedsiębiorstwa budowlane i ostatecz nie budowę tę trzeba było zakończyć sposobem gospodarczym, w dodatku przy bardzo dużej pomocy NBP. Jest to pawilon wytwórni i rozlew ni wód gazowych PSS w Kołobrzegu, najnowocześniej u-rządzony w województwie. Posiada specjalnie zaprojektowane laboratorium, a dla załogi stworzono możliwie najlepsze warunki pracy.
Obiekt ten oddano do użytku w ostatnich dniach grudnia.	(hz)
Najpilniejsze sprawy handlu
Rozpoczęliśmy nowy rok nie tylko z osiągnięciami, lecz również z wieloma codziennymi sprawami, czekającymi szybkiego rozwiązania. Ma je również nasz koszaliński han dcl detaliczny, o czym świad czą poniższe wypowiedzi. Głos zabierają:
Dyrektor Wojewódzkiego Zjednoczenia Przedsiębiorstw Handlowych — HENRYK DZIURDŻ
— Pierwszym pilnym problemem jest powołanie własnego przedsiębiorstwa budo-wlano-remontowego. Coraz trudniej jest bowiem zdobyć wykonawcę remontów sklepów i zakładów gastronomicz nych.
Drugi problem stanowi szko lenie kadry gastronomicznej, zwłaszcza dla zakładów w Ko szalinie. W ostatnich dwóch latach gastronomia wojewódz kiego miasta przyjęła zaledwie ośmiu absolwentów zawo dowych szkół gastronomicznych. Przj^czyna — do nauki w tych szkołach nie garnie się młodzież z Koszalina.
SZKOŁA
przyszłych metalowców
® (INF. WŁ.)
U ubiegłym roku kilka słupskich zakładów produkcyjnych branży metalo wej podjęło inicjatywę Pre zydium MRN w sprawie budowy międzyzakładowej szkoły zawodowej. Inwestorem bezpośrednim jest Kuratorium Okręgu Szkol nego w Koszalinie, zaś inwestorem zastępczym — DBOR.
Koszt tej inwestycji (po krywany głównie z dotacji poszczególnych zjednoczeń) wyniesie 9,5 min zł. Jej re alizacja rozpoczęta zostanie w pierwszym kwartale bieżącego roku i potrwa 2 lata.
3-kondygnacyjny budynek szkolny liczący 26 po mieszczeń do nauki, usytu owany będzie w sąsiedztwie nowo budowanych Za kładów Sprzętu Okrętowego, tzn. w rejonie ul. Szczecińskiej.
W szkole uczyć się będą zawodu przyszli pracownicy Zakładów Sprzętu Ener getyczncgo, Komunalnych Zakładów Napraw Autobu sów, Fabryki Urządzeń Transportowych i Słupskich Zakładów Przemysłu Maszynowego Leśnictwa.
(ex)
Bardzo palącą sprawą jest
też budowa przechowalni owo ców i warzyw. Brak przechowalni nie pozwala gromadzić na zimę owoców w dostatecznych ilościach.
Prezes Wojewódzkiego Związku Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłop ska" — BOLESŁAW BIE-LANKIE WICZ:
— Poza sklepami, restauracjami czy piekarniami, budujemy także obiekty dla potrzeb rolnictwa jak magazyny zbożowe, nawozowe itp. Niestety, odbywa się to kosztem inwestycji związanych ze świadczeniem usług dla ludności. Z tych przyczyn nie wy budowano w ub. roku 4 piekarni. Do tegorocznego planu przedsiębiorstw budowlanych nie włączono inwestycji na ok. 8 min zł, m. in. zakładu żywienia zbiorowego, pawilonów handlowych, piekarń. Tak być nie może. Obiekty przeznaczo ne dla obsługi rolnictwa powinny budować przedsiębiorstwa budownictwa rolnego. Jest to konieczne, gdyż w nowej pięciolatce z braku wykonawcy nasze inwestycje li mitowe na kwotę ok. 250 min są zagrożone.
Dyrektor Oddziału Okręgowego ZSS „Społem" — HIERONIM STASZEWSKI:
Nowy rok upłynie pod znakiem reorganizacji. Zgodnie z uchwałą ostatniego naszego zjazdu, spółdzielnie spożywców połączone zostaną w tym roku w jedno duże przedsię borstwo — wojewódzką spół dzielnię „Społem".
Istnieje potrzeba utworzenia magazynu rozdzielczego to warów dostarczanych nam bezpośrednio przez przemysł. Jest to bardzo pilna sprawa do rozwiązania.
W dziedzinie usług zamierzamy rozwinąć w województwie jak najwięcej placówek typu „Praktyczna Pani", które prowadzić będą różnorodne poradnictwo, kursy, pokazy oraz działalność kosmetycz ną.
Notował: HZ
dydatów przeważali robotnicy i chłopi. Oto kilka danych. Organizacje partyjne przyjęły 2.531 robotników, w tym 943 robotników rolnych. Nowo przyjęci robotnicy stanowili więc 43,8 proc. wszystkich kandydatów PZPR. W tym sa mym czasie przyjęto do partii l.i63 chłopów, czyli 20,1 proc. nowych kandydatów. Jest to na przestrzeni ostatnich kilku nastu lat największa liczba chłopów przyjętych w szeregi PZPR w okresie jednego roku. Najwięcej chłopów przy jęły do partii organizacje par tyjne w powiatach: słupskim — 207, sławieńskim — 139, koszalińskim — 125 i biało-gardzkim — 106.
W ubiegłym roku wyraźnie zmniejszył się odsetek przyjmowanych do partii pracowników umysłowych, przy jednoczesnym zwiększeniu się liczby przyjętych inżynierów i techników, nauczycieli i e-konomistów, lekarzy i fachów ców zatrudnionych w rolnictwie. Wśród nowo przyjętych było 1931 pracowników umysłowych, tj. 33,4 proc.
Stosunkowo duży procent
nowych kandydatów stanowią ludzie młodzi, w wieku do lat 30. W 1964 r. prawie 50 proc. wszystkich nowo przyjętych kandydatów partii było w tym właśnie wieku, zaś w roku 1965 — 60 proc. Wśród przyję tych w roku ubiegłym do PZPR było 1.389 kobiet, co sta nowi 26,3 proc. wszystkich przyjętych w tym okresie no wych kandydatów partii.
(wn)
Ciuciubabka
z ZIMĄ
Niestety, kosztowna to zabawa. Setki ludzi jednego dnia oczyszczają jezdnie i chodniki ulic oraz drogi, a po tem nieoczekiwanie wraca jesień. Kiedy zaś w miastach ekipy przedsiębiorstw gospodarki komunalnej podejmują prace porządkowe, ponawia się atak zimy.
I znowu jest śnieg i mróz.
Ustawiczne zmiany pogody wymagają stale pełnej mobi lizacji drogowców.
Taką sytuację jak na zdjęciu obserwowaliśmy tej zimy już kilka razy. Kiedy spad nie następny śnieg? Kiedy zno wu nastąpi odwilż?
Fot. J. Piątkowski
• 630 NOWYCH OBIEKTÓW # DODATKOWE IZBY MIESZKALNE • NAJLEPSZY ŚWIDWIN
Pomyślny rok
w budownictwie rolniczym
(Inf. wł.)
Koszalińskie Zjednoczenie Budownictwa Rolnicze** Pomyślnie wykonało ubiegłoroczne zadania. Przedsiębiorstwa podległe Zjednoczeniu, już do 22 grudnia ub. roku przekazały pegeerom i innym państwowym rolnym zakładom pra cy 630 nowo zbudowanych obiektów, o 19 obiektów więcej niż planowano.
DZIĘKI wysiłkowi budowlanych koszalińskie pegeery, stacje hodowli roślin, pomy i inne rolne zakłady pracy wzbogaciły się o 2202 nowe izby mieszkalne (o 142 więcej niż planowano i aż o 1252 izby więcej niż w roku poprzednim), ponadto przekazano im 45 większych obór,
jałowników, bukaciarni, cielęt ników, tuczami i chlewni, 24 magazyny zbożowe, kilkanaście przechowalni ziemniaków,
Przymusowy postój
m
t „Wieczno
tt
Trawler badawczy m/t „Wieczno", odbywający od kilku tygodni rejs zwiadowczo-badawczy na Atlantyku, Morzu Norweskim i w rejonie Szetlaodów, oczekiwany był po wykonaniu « swoich zadań jeszcze przed świętami w Gdyni. Niespodziewana awaria techniczna zmusiła jednak kapitana do zawinięcia do portu Aberdeen dla przeprowadzenia niezbędnego remontu. Załoga „Wieczna" spędzała okres świąteczny w Szkocji.
(ZAP)
Wystawa rolnicza NRD w "
W Pałacu Sportowym w Hawanie otwarta została wy stawa rolnicza Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Jest to pierwsza tego rodzaju ekspozycja w Ameryce Łacińskiej.
Barwne zdjęcia, plansze i wykresy ilustrują 20-letni dorobek wsi niemieckiej w warunkach władzy ludowej oraz wysiłki rolników, i ąa ukowców. M celu dalszego zwiększenia plogó.w. ; ~ "	(ZiAPA
wiele stodół, dwie nowe suszarnie zielonek, filie pom itd. Wartość nowo zbudowanych obiektów wynosi ponad 350 min zł.
Zjednoczenie pomyślnie wystartowało do realizacji zadań w roku 1966. Rozpoczęto już budowę kilkunastu większych obór z elementów prefabryko wanych, buduje się domy mieszkalne, suszarnie zielonek itd. W roku 1966 Zjednoczenie zamierza zbudować łącznie 750 nowych obiektów, wartości około 550 min zł. M. in. za łogi państwowych rolnych za kładów pracy otrzymać mają 2800 nowych izb mieszkalnych oraz pomieszczenia dla prawie 8000 sztuk inwentarza!
W bieżącym roku spośród przedsiębiorstw, podległych Zjednoczeniu, stosunkowo naj lepiej realizowała swe zadania załoga Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego w Świdwinie.
Nie ulega wątpliwości, że w bieżącym roku definitywnie przerwana została zła passa, która wiele lat trwała w koszalińskim budownictwie rolniczym. Zjednoczenie w zasadzie po raz pierwszy wykona ło plan rzeczowy, przy czym wszystko wskazuje na to. że jest ono na jak najlepszej dro dze do osiągnięcia docelowej mocy „przerobowej" w wysokości miliarda zł rocznie!
m.
9104
Sitri
GŁOS Nr 1 (4142) i
Zaproszenie do ankiety
„ Przywracałem
Ziemie Zachodnie i Północne - Macicrz?"
Proces przywracania Ziem Zachodnich i Północnych Macierzy dokonywał się w warunkach oa-fcudowy kraju i jego intensywnego rozwoju gospodarczego. Pragnąc odtworzyć jego przebieg, redakcja „Panoramy" ogłosiła ankietę, skierowaną do tych wszystkich, którzy uczestniczyli w przywracaniu prastarych ziem piastowskich Polsce. W ankiecie mogą brać udział zarówno obecni mieszkańcy województw zachodnich i północnych, jak również wszyscy, którzy zamieszkiwali na tych terenach w ubiegłych latach.
Uczestnicy proszeni są o wypowiedź na jeden z następujących t«natów:
1.	Jakie wydarzenia z lat 1915—1950 w moim życiu uważam za najważniejsze dla sprawy powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy?
2.	Jaki jest i na czym polega mój wkład w dzieło powrotu do Polski i trwałego połączenia województw zachodnich i północnych z Macierzą?
3.	Jak rodziło się we mnie poczucie prawowitego gospodarza prastarych ziem piastowskich? Wypowiedzi, nie przekraczające
20 stron maszynopisu — należy kierować pod adresem: Redakcja „Panoramy", Katowice, Młyńska 1. Termin nadsyłania prac upływa Y dniem £0 czerwca 1966 r. Najlepsze, nalcenniejsze prace zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi.
I nagroda — 8 tys. zł; II nagroda — 4 tys. zł; III nagroda — S ty*, zł; IV nagroda — 2 tys. zł; V nagroda — 1.500 złotych oraz ł nagród po 500 złotych.
• (INF. WŁJ
W NAJLICZNIEJSZEJ w naszym województwie organizacji związkowej zrzeszającej pracowników przedsiębiorstw rolnych, trwa obecnie kampania poświęcona podsumowaniu dwuletniej działalności oraz wyborom rad zakładowych i rad robotniczych. Przebieg tej kampanii był ostatnio tematem obrad plenum Zarządu Okręgu ZZPR.
Dyskusja toczyła się wokół spraw poruszonych w sprawozdaniach przewodniczących oddziałów powiatowych ZZPR w Słupsku i Złotowie. Pod-
W ZZPR
Kampania
sprawozdawczo-wyb orcza
Nawy kodeks rodzinny
w
NRD
Izba Ludowa NRD uchwaliła po wielomiesięczne;* ogólnona>no-dowej dyskusji• nowy kodeks' rodzinny. Uchyla on wszystkie dotychczasowo przepisy prawne w tym zakresie.
Podstawową zasadą nowego kodeksu jest poinie równ oupraw*-nie-nie mężczyzny i kobiety w społeczeństwie. Rodzina traktowana jesit jako najmniejsza komórka społeczna.
W stosunku do przedłożonego do dyskusji projektu uchwalone prawo zawiera 2W zmian i poprawek. Zgodnie z ogólnym życzeniem, wyrażanym w dyskusji, nie wprowadzono w NRD zmian w granicach wieku, upoważniającego do zawarcia małżeństwa.
Nowe prawo przewidjuje powołanie przez władze administracyjne poradni małżeńskich i rodzinnych.
Uchwalony kodeks obowiązywać zacznie od kwietnia 1906 r. (ZAP)
INFORMUJEMY
RADZIĆ
WSTRZYMANIE
WYPŁATY
WYNAGRODZENIA
B. A., w Koszalinie: Od 5 lat pracuję jako pielęg-niarka-polożna. Czy pracodawca miał prawo wstrzymać mi wypłatę wynagrodzenia z powodu niezłożenia przeze mnie wymacanych dokumentów (uprawnień za wodowych)?
Niewypłacenie pracownikowi należności ze stosunku pra cy stanowi naruszenie umowy o pfacę (orzeczenie S. N. z 11 VI 1957 r. nr 3CR 459/57). W razie naruszenia obowiązku dokonania wypłaty w terminie, pracodawca obowiązany jest do opłacania procentów zwłoki v/ wysokości od 2 do 3 proc. miesięcznie — począwszy od dnia zwłoki.
Jednakże w opisanym wyżej przypadku brak było prze szkód do zastosowania przez pracodawcę innych sankcji wobec nieobowiązkowego pra-. cownika.
<J. S. b.) »
♦ ^
* i '
PODATEK GRUNTOWY
v
W. P. — powiat Słupsk: Czy rolnikowi choremu na gruźlicę płuc należy umorzyć zaległy podatek gruntowy?
Przepisy o podatku gruntowym nie przewidują takiego przywileju dla osób chorych na gruźlicę. Przepisy te prze widują natomiast obniżkę podatku dla rolników trwale nie zdolnych do pracy. Przysługuje wTówczas zniżka podatku o 40 proc., jeśli przychód z go spodarstwra nie przekracza kwoty 7.7C0 zł, a o 20 proc., jeśli przychód ten wynosi ponad 7.700 zł —- do 13.200 zł. Zniżkę tę stosuje się, jeśli — poza rolnikiem — nie ma w gospodarstwie zdolnych do pracy członków rodziny.
Podatek może być całkowicie lub częściowo umorzony w przypadkti klęsk losowych (m. in. długotrwała choroba rolnika). Decyzje w tym przed miocie należą do organów finansowych rad narodowych.
(kam)
GĘSI NA DRODZE ^
M. H. po w. Człuchów; Mo ja ośmioletnia córka pędziła drogą gęsi. 2 sztuki ptactwa, rozjechał autobus PKS. Kierowca nie chciał zapłacić za szkodę, twierdząc, że eę-sl powiny być w zagrodzie. Czy miał rację?
§ 79 ust. 1 dekretu drogowe go zabrania wypuszczania na drogę zwierząt i ptactwa do-
mowego. Autor komentarza do kodeksu, Jan Gajewski stwierdza też, że „za zabicie drobiu lub zwierzęcia domowe go w zasadzie kierowca nie odpowiada". Pani nie wypuści ła wprawdzie gęfSi na drogę bez dozoru, lecz pod opieką ośmioletniej córki. W myśl § 188 ust. 1 wspomnianego de krętu — pędzić po drogach zwierzęta lub ptactwo domowe mogą jedynie osoby, które ukończyły 14 lat. Słusznie więc kierowca zarzucił, iż swej stracie sama jest Pani winna, skoro powierzając ptac two opiece małego dziecka — nie tylko narażała Pani na nie bezpieczeństwo gęsi, ale mogła spowodować groźny wypadek.
(b)
SUSZARNIE FLUIDYZACYJNE * — NIE SUSZARNIE ZIELONEK	y
Czytelnicy z Lotynla: Pra cujemy w suszarni fluidyza cyjnej, nasze wynagrodzenie * wynosi znacznie mniej, niż wskazywała na to informacja w gazecie. Jakie właściwie powinno być to wy-V nagrodzenie?
W informacji omyłkowo po daliśmy wynagrodzenie przewidziane dla pracowników za trudnionych w suszarniach pasz zielonych, zamiast w suszarniach fluidyzacyjnych. W suszarniach zielonek wynagro dzenie jest określone tabelą UZP dla pracowników przemysłu spożywczego, natomiast w suszarniach fluidyzacyjnych zboża wynagrodzenie reguluje UZP dla pracowników rolnictwa. W ww układzie pracow nik nie przeszkolony otrzymu je wynagrodzenie według stawki przewidziamej dla^ V kategorii, tzn. 5 zł za goni*!* nę. Rzemieślnik. Dosiadający świadectwo kwalifikacvjne trzymuje wynagrodzenie nmiesięczne do 1.450 zł 4- 10 premii (mistrz) lub do -4- 10 proc. premii tewal-aŁ nik). (dsz)
PODATEK OD PREMII 2.
W. K. Deh^ogi: Czy fTft
cown»kom PGR należy franó Tłodaiek nrewili? Jeśli iak, to w jakiej wyio-kości?
Tylko nagrody są wolne 69 podatku, premie natomiast są opodatkowywane na takich sa mych zasadach, jak wvnagro dzenie. Wyjątek stanowi premia funduszu rozwoju trzody chlewnej. Jest to nagroda za osiągnięcia w tej dziedzinie produkcji i pracownik nie joia ci podatku. (ósĄ	^
kreślano, iż kampania spra-wozdawczo-wyborcza cieszy się dużym zainteresowaniem członków związku. W zebraniach bierze udział 80—90 pro ccnt załóg gospodarstw i zakładów rolnych. Najwięcej u-wagi poświęca się sprawom socjalno-bytowym pracowników i ich rodzin. Nastąpiła duża poprawa w realizacji in westycji gospodarczych w pegeerach, lecz nadal nie wykonuje się w terminie remontów mieszkań i obiektów socjalnych. Zadaniom w tej dziedzi nie są w stanie sprostać nieliczne brygady remontowe, które w dodatku mają trudności w uzyskaniu materiałów budowlanych. Istotnym problemem jest zaopatrzenie w wodę. Np. w powiecie słupskim zaledwie w 3 pegeerach zainstalowano wodociągi do-v prowadzające wodę do miesz kań pracowników.
W dyskusji na zebraniach wyborczych zwraca się także uwagę na potrzebę dokształcania pracowników. Zaledwie 34-47 pracowników gospodarstw rolnych posiada tytuł robotnika wykwalifikowanego-i około 1000 pracowników tytuł mistrza w zawodzie. Do dziś nie została rozwiązana sprawa zapewnienia systematycznej opieki lekarskiej załogom gospodarstw, w których nie ma ośrodków zdrowia lub gabinetów lekarsko-denty-stycznych. W kampanii sprawozda wczo-wyborczej wiele miejsca zajmują również zadania gospodarcze, udział związku w rozwijaniu współzawodnictwa pracy, w premio waniu załóg i ustalaniu odpo
wiadających gospodarstwom kierunków produkcji.
Przebieg kampanii wskazu je, że w ostatnich latach znacz nie wzrosła ranga rad zakłado wych i robotniczych. Obserwuje się to zwłaszcza w gospodarstwach i innych przed sięborstwach rolnych, w których te organa związkowe interesują się sprawami bytowymi i socjalnymi pracowników, wspólnie z kierownictwem troszczą się o rozwój swych zakładów pracy. Jednakże taką opinią cieszą się rady zakładowe i rady robot nicze, do których zostali wybrani aktywni członkowie związku, mający autorytet wśród pracowników. Winny o tym pamiętać organizacje ZZPR przygotowujące się do zebrań sprawozdawczo-wybor czych.
(ś)
Odbiór statku
Kapitan Żeglugi Wielkiej, Danuta Kobylińska--Walas przebywa obecnie w Warnie, dokonując w miejscowej stoczni inspekcji budowanego tam dla Polski statku „Kołobrzeg II". Kapitan Kobyiiń ska została mianowana dowódcą tej nowej jednostki pełnomorskiej.
Na zdjęciu: kapitan Kobylińska wśród bułgarskich stoczniowców na pokładzie statku „Kołobrzeg II".
(CAF)
	mm	mmi	mm*mmmm.	mmi
				
CENTRALA RYBNA W SŁUPSKU, AL. WOJSKA POLSKIEGO nr 1 ogłasza PRZETAUG NIEOGRANICZONY na dokonanie naprawy głównej 2 samochodów skoda 70G chłodni wraz z naczepami. Termin rozpoczęcia prac — marzec 1966 roku. Oferty na wykonanie tej naprawy należy składać do 31 I 1966 r. Komisyjne otwarcie ofert nastąpi w dniu 4 II 1966 r., godz. 9. W przetargu mogą brać udział przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielcze i prywatne. Zastrzega się dowolny wybór oferenta jak również odstąpienie od przetargu bez po dania przyczyn.	K-23-0
WOJEWÓDZKIE BIURO PROJEK GO W KOSZALINIE, UL. A RM DWÓCH TECHNIKÓW BUDOWLA tów — wymagana co najmniej dw TECHNIKÓW BUDOWLANYCH d Informacji Tfchnicnto-Ekanoniics aeenia należy kierować ped wyż n*ch od 7 do 15. Warunki pracy i
TOW BUDOWNICTWA WIEJSK1E-II CZERWONEJ 11—15, zatrudni NYCII na stanowiska kalkulato-uletnia praktyka oraz DWÓCH o pracy w Zakładowym Ośrodku nej, z praktyką ,iak wyżej. Zgło-ej wskazanym adresem w godzi -płacy do omówienia na miejsen.
K-22-0
sr	UWAGA ROLNICY HODOWCY BYDŁA I	^
=	PRZEDSIĘBIORSTWO	3
»	OBROTU ZWIERZĘTAMI HODOWLANYMI
|	W SŁUPSKU	|
|	będzie kupowało jałówki cielns użytkowe	g
H	o wadze od 420 kg, badane dwukrotnie na gruźlicę	3
§	i chorobę Banga.
gj	Ponadto również w miesiącu styczniu i lutym	3
g	POZII BĘDZIE KUPOWAŁO JAŁÓWKI NIECIELNE,	1
g	w wieku od 13 do 18 miesięcy i wadze od 240 do 340	3
5	kg, badane dwukrotnie na gruźlicę i chorobę Banga	§
i	od 4000 do 7000 zł.	jg
|	Prosimy również O DOPROWADZENIE JAŁÓWEK	5
§§	NIECIELNYCH, nie badanych na gruźlicę i chorobę	S
S	Banga — w celu dokonania wyboru odpowiedniego	§
S	materiału, który po przebadaniu zakupiony byłby w	§
P	terminie późniejszym, tzn. w lutym.
1	TERMINY SPĘDÓW	|
I 1966 r. godz. 9 Słupsk	go'dz. 13	=
9 Kołobrzeg „ 13	3
Bytów
Będzino
Sławoborze
Koszalin
Białogard
Złotów
Sławno
Drawsko
Smołdzino
Bioły Bór
11 12
13
14
15 18
19
20 21 22
10 9 9 10 9 13 13 9
Kołobrzeg
Bobolice Gościno
„ 13 „ 13
Bytów
Będzino
Sławoborze
Koszalin
Białogard
Złotów
Sławno
Drawsko
Smołdzino
Biały Bór
1 II 1966 r. godz. 9 Słupsk
3	i,	»>
4	„	„
5	»»	,, 8	„	„ 9	,,	ii
10	„	„
11	„ „ 12
Darłowo „ 13	2
Wiekowo „ 9	§
Ustka	„ 9	|
Połczyn Zdr. „ 13	|
godz. 13	Ę
** 13	5
9	Kołobrzeg 10 —
9	Bobolice
9	Gościno 10 —
9	Darłowo
13	Wiekowo
13	Ustka
9	Połczyn Zdr
- 13 | „ 13 |
_ E
„ 13o | 10? §
» y *3 13 J
zz. i3iaiy nor iż ,, ,, „ „ y iroiczyn Ziur. „ 13 ^
^i! uniimimimiiiłiii uimmitumimiui .amiumnanms imiiiiiimimiiimimimmu ul?
ZAKŁADY PRZEMYSŁU ELEKTR ONICZNEGO „KAZEL" W KO SZALINIE UL. MORSKA 33-35 za rudntą: INŻYNIERÓW, TECHNI KOW MECHANIKÓW na stanowis ^o konstruktorów, kierowników i MISTRZÓW ODfcrZIAŁOW: siusarzy narzędziowych, tokarzy, szli fierzy, ekonomistów, KIEROWNIKA DZIAŁU ZAOPATRZENIA. Warunki płacy do uzgodnienia. Zgłoszenia przyjmuje dział kadr Zakładów.	K-2929-0
STOCZNIA „USTKA" zatrudni w działach technicznych I ekonomicznych INŻYNIERÓW CHEMIKÓW, MECHANIKÓW, OKRĘTOW-COW, TECHNIKÓW MECHANIKÓW, EKONOM1STOW, KIEROWNIKA SEKCJI MATERIAŁOWEJ w dziale ekonomiki zaopatrzenia materiałowego, KONTYSTKI i WYDAWCÓW MAGAZYNOWYCH.
K-5-8
EKONOMISTĘ do spraw ekonomicznych oraz Z MASZYNISTKI wysoko kwalifikowane, piszące na punkty, zatrudni od zaraz WOJEWÓDZKIE PRZEDSIĘBIORSTWO TEKSTYLN O-ODZIEŻOWE W KOSZALINIE. Warunki pracy i płacy do uzgodnienia w sekcji kadr, ul. Niepodległości 66-70.	K-8-0
ZARZĄD KPN „CENTRALA NASIENNA" W KOSZALINIE zatrudni natychmiast następujących pracowników: 1) KIEROWNIKA SEKCJI EKONOMICZNEJ — wymagane wykształcenie wyższe ekonomiczne lub średnie ekonomiczne z dłuższą praktyką w tym zakresie; 2j ST. EKONOMISTĘ — z przygotowaniem ekonomicznym do spraw rolniczych z dłuższą praktyką w tym zakresie; 3) STARSZYCH INSPEKTORÓW PLANTACYJNYCH w dziale ziemniaka — wymagane wykształcenie wyższe rolnicze lub średnie rolnicze, ze znajomością hodowli ziemniaka i dłuższą praktyką w tym zakresie.	K-7-0
OCHO] 3,
KOSZALINIE, UL. POLSKIEGO PAŹDZIERNIK^ 3, TEL. 54-04, zatrudni od zaraz następujących pracowników: KIEROWNIK \ DZIA ŁU EKONOMICZNEGO, TECHNIKA BUDOWLANEGO, RADCĘ PRAWNEGO na pół etatu, REWIDENTA ZAKŁADOWEGO, pracownika na stanowisko ST. TECHNIKA TRANSPORTU, DWÓCH TECHNIKÓW MECHANIKÓW, 10 TOKARZY, 8 ŚLUSARZY NARZĘDZIOWYCH i REMONTOWYCH OBRABIAREK. Warunki pracy i płacy do omówienia na miejscu. Mieszkań nie zapewniamy.	K-4-0
ODDZIAŁ POWIATOWY „RUCH" W KOSZALINIE zatrudni od zaraz PRACOWNIKA UMYSŁOWEGO na kierownicze stanowisko oraz INWENTARYZATORA. Zgłaszać należy się w tut. Oddziale przy ul. Armii Czerwonej 33 w godzinach 7.30 do 15. — Warunki płacy i pracy do uzgodnienia w sekcji kadr.	K-21
WYTWÓRNIA WIN W MIASTKU zatrudni ST. KSIĘGOWEGO, KIEROWNIKA LABORATORIUM, BEDNARZA oraz KONSERWATORA MASZYN i URZĄDZEŃ. Warunki pracy i płacy do omówienia na miejscu.	K-20
OGŁOSZENIA DROBNE
LORENT Ireneusz, *am. Barrowice, pow. Sławno, zgubił kwit dostawy słomy nr 127871, seiria CR, na kwotę 1600 zł,	G-26-0
DUSZKIEWICZ Michał, zam. Po-miłowo, pow. Sławno, zgubił dowód rejestracyjny nr 010120 motoroweru marki żuk oraz prawo jazdy na prowadzenie pojazdów konnych.	G-27
V	W
styczniu wielkie atrakcje
do wygrania w DWUDZIESTOLECIE IX>DATK()WIC WYGRANE JUBILEUSZOWI-:
K-2/B
STOLTMAN Marceli, zam. Dąbrowa, pow. Człuchów, zgubił kartę rejestracyjną motocykla WFM nr EC 01-04, wydaną przez Wydział Komunikacji Człuchów.
G-28-0
WARTBURG coupe pilnie sprzedam. Więckowski, Kołobrzeg, Katedralna 4c, tel. 879.	G-25
SPRZEDAM nowe futro damskie z czapką — piżmowce. Oglądać od 1S—ML Koszalin, Chrobrego 20/18.
Gp-24
SPRZEDAM meble, stan bardzo dobry. Koszalin, Lechicka 3/1, od godz. 16.	Gp-20
LEKARZ samotny poszukuje pokoju w centrum miasta. Oferty: Koszalin, Biuro Ogłoszeń pod nr 23.
Gp-23
PRZYJMĘ uczennice na pokój z wygodami. Koszalin, J. Krasickiego 5.	Gp-22
POMOC do dziecka potrzebna. Koszalin, Bałtycka 37, Gp-21
«GŁOŚ Nr I (4142}
ROBOCZY
POWIATOWEJ
W polowie grudnia ubiegłe go roku Konwent Seniorów opracował projekt pracy Powiatowej Rady Narodowej na rok 1966, który zatwierdzono na ostatniej sesji PRN.
Plan ten przewiduje w roku bieżącym sześć roboczych sesji rady oraz jedną sesję uroczystą. Pierwsze posiedzenie sesyjne odbędzie się w koń cu bieżącego miesiąca. Poświę cone ono będzie zagadnieniom budowy, napraw i konserwacji dróg lokalnych w powiecie. Na sesji marcowej oraz grudniowej radni zostaną za-
Wfsifasia
mim slewnep
W połowie stycznia rozpocz nie się wrymiana ziarna siew nego. Już od dawna władze rolnicze oraz zainteresowane instytucje zabiegają o sprowadzenie potrzebnych ilości owsa. Prowadzi się pertrak tację i — przypuszczalnie — owies przywędruje do nas z województw centralnych.
Jeśli natomiast chodzi o po zostałe zboża, jak jęczmień i pszenica — to są one na miejscu w wystarczających i-lościach. (a)
poznani ze sprawami planu gospodarczego i budżetu. W kwietniu Powiatowa Rada Na rodowa oceni stan bezpieczeń stwa i porządku publicznego w powiecie. Natomiast dwa miesiące później tematem sesji będzie analiza działalności Powiatowego Związku Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska". Podstawą rozważań staną się sprawy za opatrzenia wsi w towary, pro dukcja geesów oraz skup i u-sługi.
W okresie letnim — jak zwykle — nie przewiduje się sesji roboczych. Natomiast w dniu 22 lipca odbędzie się tra dycyjna uroczysta sesja obu rad narodowych.
Październikowa sesja poświęcona zostanie sprawom rolnictwa, a głównie zagadnie niom działalności i wyników w słupskich pegeerach.
Ponadto dwukrotnie w ciągu bieżącego roku PRN wysiu cha sprawozdań z całokształtu działalności gromadzkich rad narodowych w Kobylnicy i Starej Dąbrowie.
Przedstawiając plan pracy PRN zwróciliśmy uwagę tylko na główne zagadnienia. Nieza leżnie od tego przed każdą sesja programy obrad będą uzu pełniane dodatkowymi sprawami. Do nich np. będą należały: sprawozdania z działalności poszczególnych komisji, z pracy Prezydium PRN w o-
W
Prezentujemy aktoróu; BTD
Hanna
Wolicka
— Kiedyś, gdy byłam żupeł nie początkującą aktorką — mówi p. Hanna Wolicka — na pytanie jaka jest moja wy marzona rola, odpowiadałam: Eliza w „Pigmalionie" Shawa Teraz bym tak dokładnie tego nie precyzowała. Po pro-stu odpowiadają mi role... do-
bre. Z tym, że najbliższy mi jest repertuar współczesny.
Dodajmy, że nasza rozmów czyni ma na swoim koncie role świadczące o jej rozległych dyspozycjach artystycznych. Pamiętamy ją m. in. ja ko Gwinonę iv „Lilii Wene-dzie", Leę w .„Sodomie i Gomorze", Juliasieioiczową w „Moralności Pani Dulskiej", Podstolinę w „Zemście".
Pota teatrem — jeśli czas na to pozwala p. Hanna interesuje się literaturą współczesną. Wysoko sobie ceni pro zę amerykańską. Ulubiony ak tor? Chwila namysłu. — Chy ba... Władysław Jeżewski.
Marta
Woźniak
*■:
f Jest absolwentką Wyższej Szkoły Teatralnej w Warsza wic. Swą karierę sceniczną rozpoczęła w teatrze bydgoskim a w BTD jest trzeci sezon. Duże sukcesy przyniosły jej role Vivii w „Profesji Pa ni Warren", Nory w „Dornie Lalki" księżniczki w „Wiele
^edakoiijńĄ
POCZTY
ODCIĘCI OD SZOSY
Mieszkańcy Zębowa i Re-dęcina napisali do redakcji rozpaczliwy list, w którym ża lą się, że dwukilometrowy odcinek brukowanej drogi, łączący ich wioski z główną szo są, stał się ostatnio nie do przebycia. Spowodowane to zostało rozkopaniem i zervsa niem bruku przez Powiatowy Zarząd Dróg Lokalnych, który w końcu ub. roku rozpoczął tam. naprawę drogi. Prace te zostały przerwane ze względu na złe warunki atmosferyczne. W rezultacie tamtejsi rolnicy mają wiele kłopotu, m. in. z dowożeniem mleka do zlewni.
hałasu o nic", guwernantki w „Grzechu", szwaczki w „Ich czworo i wiele innych. Pani Marta uważa się za aktorkę charakterystyczną.
Ulubieni aktorzy: Łomnicki, Michnikowski i Mrozowska. Zainteresowania? Pasja mi lubi podróże i sporty wod ne. >
(ha)
ROK
RADY
kresie między sesjami oraz z realizacji podejmowanych uchwał.
Poza sesjami, przeciętnie 2 razy w miesiącu, odbywać się będą posiedzenia Prezydium PRN. W każdy poniedziałek obradować będą kierownicy wydziałów, a także co dwa ty godnie odbywać się będą wew nętrzne narady w poszczegól nych wydziałach. Dodając do tego narady przewodniczących GRN, sekretarzy biur gromadź kich oraz wiele innych, otrzymamy przynajmniej częściowy obraz pracy PRN.
Czytelników z powiatu infor mujemy przy okazji, że urzędujący członkowie Prez. PRN przyjmować będą skargi i wmioski ludności we wtorki od godziny 14 do 16 oraz w piątki od godz. 10 w gabinecie przewodniczącego Prezydium PRN.
(an)
Miii
Moje pięciolecie
Jakub Śmiechura opowiada Trwa to do maja. W styczniu o sobie:	nastawiamy sieci z myślą o
Najważniejszym wydarzę- flądrze, nieco później, także niem minionego pięciolecia o śledziu. Najprzyjemniej ło-był dla mnie powrót do pracy wi się latem. Nie będę rozwo-na morzu. Do 1961 r. pracowa dził się nad tym, że praca jest łem jako rybak w „Korabiu", ciężka, a nawet niebezpiecz-Pływałem z szyprami: P. Jefi- na. Trzeba się liczyć ze strata mowem i J. Dobińskim na su mi. Sprzęt jest drogi, perkutrze Ust-101. Na progu „Row-15" nie jest jeszcze minionej 5-latki, wt 1961 r. jednostką dobrze zorganizowa zrezygnowałem z zawodu ry- ną. Brak jej zapasowego w^y-baka, by uzupełnić średnie wy posażenia. Jeśli dobrze pój-kształcenie. Jednocześnie roz- dzie — w następnej ^ 5-latce począłem pracę w magazynach znajdą się pieniądze i na to. Centrali Rybnej. Po zdaniu To jest mój plan maksimum, matury objąłem funkcję kierownika przetwórstwa właści wego. I tak, na własny użytek „zaliczyłem sobie" kompendium wiedzy praktycznej o rybach. Od łowienia, po przez magazynowanie — do produkcji.
Ale zamiłowanie do pracy na morzu było we mnie silniej sze niż przypuszczałem. Długo nad tym myślałem, wreszcie w pierwszej połowie minione go roku podjąłem decyzję. La tem 1965 r., wspólnie ze znajomym rybakiem z Rowów, na łodzi motorowej „Row-15" zaczęliśmy poławiać na wodach przybrzeżnych.
Nasza praca wygląda dość różnie. Czasem „dryfujemy"
z siecią zaledwie kilkaset metrów od brzegu. Innym razem zastawiamy kilkadziesiąt sieci na noc i rano zabieramy je.
Teraz łowimy łososia. Przypły wa on do naszych brzegów na żer aż spod Skandynawii.
Aura kaprysi
— lekarz radzi
Mieliśmy zimę (przypomina szkodliwa jest taka pogoda my na zdjęciu) i już po niej. dla naszego zdrowia — prze Chyba nikogo to nie dziwi, konujemy się niemal na każ Zdarzyło się bowiem, że w cią dym kroku. Wokoło kichanie, gu dnia kilkakrotnie zmienia pociąganie nosem i kaszel, ły się pory roku. O tym, jak Czyżby epidemia?
Z tym zapytaniem zwróciliś my się do lekarza rejonowego Miejskiej Przychodni Ogól nej. Dysponował on danymi tylko ze swego rejonu, niemniej upewnił nas, że epidemii grypy nie ma. Natomiast sporo osób przeziębią się. Po wodem tego są niewątpliwie częste zmiany temperatury, na które nie zawsze mamy czas 'zwracać uwagę. I to jest naszym największym błędem, ponieważ stosownie do aury
—	niezależnie od „pory roku"
—	trzeba się ciepło ubierać. Ponadto — jak radzi lekarz — należy zażywać profi laktycznie witaminę C. Może nas to uchronić od przykrego przeziębienia, (a)
na morze
Fot. A. Maślankiewicz
darzenia
* W UBIEGŁY poniedziałek
Wydarzyły się trzy tragiczne wypadki przy pra-cy.
W lesie w Górzynie podczas
tartaku w Chamowie. 30-letniemu Szczepanowi L. piła tarczowa zraniła prawą rękę. Także i ten robotnik przewieziony został przez karetkę pogotowia do szpitala.
• W UBIEGŁY poniedziałek straż pożarna interweniowała na budowie Komunalnych Zakładów Napraw Autobusów. Od pozostawionego bez dozoru koksownika spłonęła doszczętnie budka strażnika.
14-LETNI Zbigniew P., zam,
karczowania lasu przygnieciony	Slł^^rur^^n,01^U ktAr^
7ostał drzewem robotnik «-letltf	f	? .5.
Edward Kijewski. Doznał on bardzo sinego stłuczenia
napchał prochu i ołowiu. Ładunek "klatki eksplodował i zranił chłopca. —
piersiowej i brzucha. Mimo wysiłków lekarzy Szpitala Miejskiego nie udało się go utrzymać przy życiu.
Na budowie przy ul. Morcinka v/ Słupsku zawal-iło się rusztowanie, na którym stało trzech robotników z OPW. Dwóch z nich
—	Roman Rożek i Stanisław Kreft
—	spadło wraz z rusztowaniem na ziemię. Rożek uległ licznym obrażeniom cała i w stanie ciężkim przewieziony został do szpitala. Kreft dcznał licznych obrażeń i również przebywa w szpitalu.
Trzeci wypadek wydarzył się w
Przebywa on w szpitalu.
W styczniu na ekranach
Początek roku zapowiada
się na ekranach kin Słupska nader atrakcyjnie. Zobaczymy dwie interesujące premiery filmów polskich i kilka głośnych filmów zagranicznych, na które kinomani czekali od dłuższego czasu.
Zacznijmy od filmów rotdzi mej produkcji, wyświetlanych na ekranie „Milenium". Od 7 do 11 bm. polecamy szero koekranowy dramat psychologiczny „SAM P OS ROD MI A STA", według scenariusza I. Ircdyńskieao z LUCYNĄ WIN NICKĄ i ZBIGNIEWEM CYBULSKIM id rolach głównych. Pod koniec miesiąca wyświetlany będzie oczekiwa ny z dużym zainteresowaniem „SPOSÓB BYCIA" (wc. opowiadania Kazimierza Brandysa) w reżyserii J. Rybkowskie go, z ANDRZEJEM ŁAPICKIM.
Przy okazji informujemy, że zapowiadana swego czasu na styczeń premiera „Faraona" została niestety, przesunięta. Najprawdopodobniej od będzie się ona w końcu bieżącego kwartału.
Z filmów zagranicznych wymieńmy przede wszystkim ekranizację głośnej sztuki
Sartrc'a pt. „WIĘŹNIOWIE Z ALTONY" z SOFIĄ LO-REN, MAKSYMILIANEM SCHELLEM i VlTTORIO DE SICĄ („Polonia* od 22 do 26 stycznia) oraz wyświetlany w

.7
„Sposób byciau ty „Więźniowie
z Altony" ☆ „Lampart" & „Szukajcie gitary"
„Milenium" film włosko-fran cuski „LAMPAR.T" (według znanej powieści Lam.pedusy pod tym tytułem). Odtwórcami głównych ról w tym barw nym, szerokoekranowym dramacie są — CLAUDIA CAR-DINALE i BURT LANCASTER.
Serię dramatów uzupełniają film produkcji amerykańskiej „DZIECKO CZEKA", wyświe tlany aktualnie w „Polonii",
Oc//LOMi°e4iZl°
REDAKCJI*,
J. B. Z WYKOSOWA. — Może Pani dać w naszej gazecie ogłoszenie płatne. Prosimy o osobiste zgłoszenie się w redakcji, Słupsk, pl. Zwycięstwa 2. Dział ogłoszeń czynny jest codziennie od godziny 10 do 16.
włoski obraz „TOWARZYSZE" z MARCELLO MASTRO 1ANIM „JESIENNY DZIEŃ" •— o walce wyzwoleńczej narodu wietnamskiego, radziecki „TELEFON 03" rei. Jel-cowa i jugosłowiański „PRÓBA MIŁOŚCI".
Nie mają również powodów do narzekań zwolennicy filmowych komedii. Do 7 stycz nia w „MILENIUM" oglądać można komedię muzyczną „SZUKAJCIE GITARY", w której zaprezentowano najpopularniejszych piosenkarzy francuskich: AZN AVOURA, SYLVIĘ VARTAN, FRANKA ALAMO, NANCY HOLLO-VAY i innych. Ponadto zaś MYLENE DEMONGEOT, DANY SAVAL, FRANKA FER-NANDELA. Jak pisze „Przekrój" — tyle „bożyszcz" — trafia się nieczęsto! Dawne gwiazdy ekranu (m. in. CHAR LIE CHAPLINA, FLIPA i FLAPA) zobaczymy to połowie .miesiąca w „Polonii" w amerykańskich „DNIACH GROZY I ŚMIECHU". W „Mi lenium" w dniach od 21 do 27 stycznia zwolennicy talentu amerykańskiej gwiazdy SHIR LEY MAC LAINE zobaczyć ją będą mogli w szerokoekranowym, barwnym filmie prod. USA pt. PIĘCIU MĘ?^W PANI LIZY",	(h)
COGDZiE KIEDY !
^TELEFONl
97	— MO.
98	— Strai r-u/arna.
99	— Pogotowie Ratunkowe.
^vsunv
Apteka nr 31 przy ul. Wojska
Polskiego 9, tel. 28-93.
30WW STAW*
KLUB „EMPIK" przy ul. T&-»nenhofa — wystawa fotograficzna Zenona Kmiecika pt. „Ziemia Lu-ouska".
MUZEUM POMORZA ŚRODKOWEGO — Zamek Książąt Pomor* skich — nieczynne.
riglfMia
MILENIUM — Szukajcie gitary (franc.-włoski, od lat 14).
Seanse o godz. 16, 18.15 i 20.30. POLONIA — Dziecko czeka (USA, od lat 16).
Seanse: 11, 1S.15, 18.30 i 20.45. GWARDIA — Słodkie życie (włoski, od lat 18) — panoram. Seanse o godz. 17.30 i 20. WIEDZA -- godz. 17 — Kronika jednego dnia (radź., od lat 12).
Godz. 19 — Gorąca linia (polski, od lat 14).
USTKA
DELFIN — Mandrin (flr.-włoski. od lat 11) — panoramiczny.
Seanse o godz. 18 i 20.
GŁÓWCZYCE
STOLICA — Rece nad miasten (włoski, od lat 16).
Seans o godz. 20.30.
UWAGA. Repertuar kin pod^ jemy na podstawie komunik?* Ekspozytury Centrali Wynajr Filmów w Koszalinie.

PROGRAM II na dzień 5 bm. (środa)
Wiad.: 5.00 , 5.30, 6.30, 7.30, 8.3( 16.00, 19.00, 23.50.
5.08 Muzyka. 7.05 Gimnastyk; 7.25 Odpowiedzi. 7.50 Muzyka. 8.1 KTurs jęz. ang. 8.35 Audycja Rec Społ. 8.45 Czeskie melodie i pir-senki. 9.05 Koncert dnia. 9.50 Pub międzynar. 10.00 Melodie srebrnej ekranu. 10.40 „Proszę mówić, sh chamy". 11.00 Kompozytor tygo dnia — R. Strauss. 11.40 List Zf Śląska. 12.10 Muzyka lud. różnyc narodów. 12.40 Zgadnij, sprawdź odpowiedz. 13.00 Utwory fort. 13.* ..Mario i czarodziej" — T. Mannr 13.40 Zespół akordeonistów. 14.0 Melodie świata. 14.35 Świat > zwierciadle nauki. 14.45 Błękłtr sztafeta. 15.10 Koncert chóru. 15.?-Dla dzieci — ..Monografie zwierząt". 16.05 Reportaż literack 16.30 Arie i duety operowe. 17.' Muzyka. 17.50 Koncert estradow muzyki radz. 18.45 „Pod fabrycz nym dachem". 19.30 Klub 60 -„Trójka przy stole*' — słuch. 20.!' Muzyka tan. 20'.30 Mecz piłkarśl> Anglia — Polska. 22.30 Międzynar Uniw. Rad. 22.40 Muzyka taneczną 23.10 Muzyka polska.
KOSZALIN
na dzień 5 bm. (środa)
na falach średnich 188,2 m oraz 202,2 m (Słupsk i Szczecin*1
6.50 Ekspres poranny. 8.00 Komunikat o stanie dróg w woj. koszalińskim. 11.40 Koszaliński k~ leidoskop rolniczy. 17.00 Przegl? damv nowe ksinżki. 17.10 Muzyk i reklama. 17.20 „Sensacji było" — opow. J. Narkowicz^ 18.20 Wiadomości koszalińskie. 18.2? Karnawałowe rytmy.
pTELEWIZJ'
na dzień 5 bm. (środH*
10.00 „Zjazd koleżeński" — fiv (ang.). 16.55 Wiad. 17.00 Dla dziec film z serii „Bolek i Lolek*'. 17 * Mała Scena Teatru Młodego Wid? „Bohaterski czyn". I7..t5 2 cykl „Na zdrowie". 17.50 Tygodn-wiejski. 18.15 „Sylwetki X Muzy" Alina Janowska. 18.45 Wszechnic TV: „Energetyczny kdniee świata". 19.?0 Dobranoc. 19.30 Dzie-rtrtik 30.00 „Zlazd koleżeński'* - fiWtt. 20.50 PKF. 21.00 „Światowid". 51.25 Program filmowy. 21.50 Dziennik.
„Głos Słupski" — mutacja „Głosu Koszalińskiego" w Koszalinie — oręan Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Redaguje Kolegium Redakcyjne Koszalin, ul. Alfreda Lampego 20. Telefony Redakcji w Koszalinie: centrala 20-34 1 20-35 łączy ze wszystkimi działami.
„Głos Słupski". Słupsk, pl. Zwycięstwa 2f I piętro. Telefony: sekretariat (łączy z kierownikiem Oddziału) — 51-95; dział ogłoszeń — 51-95; redakcja 54-66.
Wydawnictwo Prasowe „Głos Koszaliński" RSW „PRASA** Koszalin, ul. Alfreda Lampego 20.
Wpłaty na prenumeratę (miesięczna — 12,50 zł, kwartalna —* 37,50 zł, roczna — 150 *1) przyjmują urzędy pocztowe, listonosze ora* oddziały delegatury „RuclT. Tłoczono KZGraf., Koszalin, ul. Alfreda Lampego 18.	*	,	t	K-2	I
Str. 6
BGLOS Nr 4 (4142)
Po „orędziu** biskupów
Jednym z momentów listu biskupów polskich do niemieckich, który został podchwycony przez prasę zachodnią, zwłaszcza niemiecką, jest odwrót jego autorów od argumentacji historycznej — za przynależnością Ziem Za-
proste rozwiązanie kwestii polsko-niemieckiej. * Tym więcej, że ze strony niemieckiej warunki już zostają spełnione. W NRF rządzi przecież partia chadecka. Kościół na życie polityczne ma
chodnich i Północnych do Polski, przekreślenie stanowiska* tam wpływy tak ogromne, ja-
© SPORT O SPORT
SPORT
SPORT • SPORT
SPORT
T«
które autorzy „orędzia" stu tygodniami.
zajmowali jeszcze przed kilkuna-
ITAK „Frankfurter Allge-meine Zeitung" z satysfakcją stwierdza, że „Przede wszystkim w liście nie użyto pśeudohistorycznych argumentów, mających uspra wiedliwić aneksję niemieckich prowincji wschodnich". Podob nie „Oberoesterreichische Nach richten" pisze, że w „orędziu1' ...„nie usprawiedliwia się wy pędzenia i nie czyni żadnej pró by zgłoszenia pretensji do tzw. polskich ziem zachodnich dla obecnej Polski na mocy względów narodowo-hi storycznych". Wiele innych pism podobnie ocenia treść „o-rędzia".
I istotnie. W „orędziu" ani razu nie użyto określenia „Polskie Ziemie . Zachodnie i Północne", „prastare ziemie piastowskie" i podobnych im, które można było niegdyś zna leźć w przemówieniach dostoj ników kościelnych. Ńa kilkunastu stronach listu nie znalazło się miejsca dla wytoczę nia argumentu historycznego.
Jednak — co dyktuje treść tego „dialogu" — trzeba było w jakiś sposób o ziemiach tych mówić. Mówi się więc o nich przy pomocy dziwolągów w rodzaju „poczdamskich ziem zachodnich". Nie kwestionują również biskupi określenia hierarchii niemieckiej, która nazywa je ziemiami Pols<?e „przydzielonymi". Przeciwnie, uważają odpowiedź niemiecką za „pozytywną"...
Odrzucenie argumentu historycznego sprowadza całe za gadnienie na płaszczyznę nie historycznego rozrachunku z niemiecką zaborczością, lecz do poziomu przetargu politycz no-dyplomatycznego, w którym można założyć najróżniej sze rozwiązania.
Przed kilku miesiącami, z ust dostojników Kościoła inne padały słowa. Arcybiskup Ko minek — ponoć jeden z głów nych autorów „orędzia" — mó wił we Wrocławiu o ...„prasta rych ziemiach piastowskich", i o tym, że ...„możemy się dzi siaj na Ziemiach Zachodnich odwoływać do przeszłości", w Szczecinie zaś głosił: „Prawdzi wie zdumiewają znajdujące się na tych terenach polskie zabytki. Panował tu język pol ski. W 1945 r. nie musieliśmy nadawać nowych nazw. Zasta liśmy je tutaj gotowe, a imio na i nazwiska również należały do polskich. W Waszym Szczecinie do 1850 r. prowadzono przecież po polsku katolickie księgi parafialne". A-nalogicznie wypowiadali się kardynał Wyszyński, biskup Jop, biskup Pluta i wielu innych. Co z tego zostało? A przecież list biskupów zawiera jednak argumentację „historyczną". Nawet większa część tego dokumentu poświę
eona jest spekulacjom historycznym. Znamienne to spekulacje. Otóż biskupi mówiąc o Polsce piastowskiej podkreślają, że była óna ...„równoprawnym członkiem uniwersalnie pojętego imperium ro-manum Ottona III". Piszą, że
kich nie miał od stuleci.
Być może ów komentarz części historycznej „orędzia" byłby ryzykowny, gdyby nie kojarzył się z poglądami na współczesność, ze zdeprecjono waniem — w „orędziu" bisku pów polskich — naszych historycznych praw owymi terytoriami „poczdamskimi", z usprawiedliwianiem się przed
NiektBsekweałaie i ahisterycziiis
od Zachodu, zwłaszcza od Nie miec, Polska ...„pobierała początkowo więcej, aniżeli sama dawała z siebie". W interpretacji biskupów pierwsze wieki .stosunków polsko-nie-mieckich, aż do czasów krzyżackich, przedstawiają się wprost idyllicznie. Zniknęły gdzieś grabieżcze marchie nie mieckie, walki- z cesarstwem, obrona Głogowa', Psie Pole itd. Cóż pozostało?
• Pozostały „dobroczynne" wpływy niemieckie, niemieckich świętych, niemieckich za konnikówt niemieckich kupców7, mieszczan (rzecz prosta w tej interpretacji nie mieszczą się już bunty tychże niemieckich mieszczan, jak np. bunt wójta Alberta 'w Krakowie, więc i te wstydliwe momenty pominięto), artystów, osadników etc. etc. Oni to, z „chrześcijańskiego Za chodu" przynieśli nam „p r a w d z i w ą kulturę", mamy więc ...„bardzo wiele do zawdzięczenia kulturze Zachodu, a tak że kulturze niemieckiej".
Dzięki czemu możliwa była taka sielanka? Z „orędzia" wy nika niedwuznacznie, iż dzięki chrześcijańskiemu uniwersalizmowi, który symbolizowa ło głównie cesarstwo rzymskie narodu niemieckiego.
Nie sądzę, aby idee te znalazły się w „orędziu" przypadkowo. Sądzę natomiast, że zawarte tam historyczne mistyfikacje zawierają także polityczne sugestie na dziś. Jeśli kiedyś możliwe było kon-dominium polsko-niemieckie, z czego myśmy przede wszyst kim „pobierali", dlaczegóż by nie mogło się to powtórzyć i obecnie?. Historiozofia teologiczna, która determinującą funkcję w dziejach przypisuje pierwiastkowi religijnemu, za kłada spełnienie jednego tylko warunku: chrystianizację stosunków społecznych i chry stianizacje stosunków międzynarodowych i mic-dzypaństwo wych. Odbudowa uniwersalne j społeczności chrześcijańskiej miałaby więc stanowić klucz do rozwiązania wszystkich obecnych spornych kwestii. Otóż i to zdumiewająco
biskupami niemieckimi z racji przesiedlenia ludności niemieckiej, z uchyleniem czoła przed podkreśleniem przez bi skupów niemieckich „praw" przesiedleńców do Śląska, Po morza, Warmii i Mazur.
W liście z 23 czerwca 196*5 roku biskupi polscy pisali do katolików polskich: „Zasługi Kościoła Katolickiego na Ziemiach Zachodnich są niewątpliwe... może nie zawsze doceniane, ale przyjdą czasy, gdy historia wypowie ocenę sprawiedliwą".
Dziś, po kilku zaledwie miesiącach, słowa te brzmią wręcz szyderczo.
WIESŁAW MYSŁEK
KONHURS-PLEB1SCYT „GŁOSU
Lekkoatleci 1 ciężarowcy
przeważną ea i ście najlepszej
Od dnia ogłoszenia Konkursu-Plcbiscytu „Głosu" na 10 najlepszych sportowców województwa w 1965 r. upły nął już tydzień. Dyskusja nabiera z każdym dniem coraz większego rozmachu. Do redakcji napływają dalsze wypowiedzi działaczy spoinowych oraz Czytelników. Nadesłano już także pierwsze kupony plebiscytowe.
Przeglądając pierwszą par dziesiątki najlepszych sportow tię nadesłanych kuponów eów województwa _ znajdują należy odnotować, że wśród się przeważnie ciężarowcy i
lekkoatleci, ł oza nielicznymi

Pod śnieżnym całunem
Mimo żc Finlandia należy do krajów Europy, w których panuje zazwyczaj mroźna zima, przez ostatnie 5 lat mieszkańcy Helsinek obchodzili święta w scenerii raczej jesiennej niż zimowej... Dopie ro w tym roku, po raz pierw szy od kilku lat padał w grudniu śnieg.
Na zdjęciu: katedra w Helsinkach w zimowej b»eii.
CAF
ozkład jazd i" koszykarzy
BUMU i ISKRY w IS runizie L$f
15 stycznia
WTarmia Olsztyn — Bałtyk Koszalin ZS Olsztyn — Iskra Bia.ogaird
IG stycznia
Warmia Olsztyn — Iskra Białogard AZS Olsztyn — Bałtyk Koszalin
22	stycznia
Bałtyk Koszalin — Pogoń Szczecin Iskra Biaiogard — Ogniwo Szczecin
23	stycznia
Bałtyk — Ogniwo Szczecin Iskra — KS Pogoń Szczecin
3o stycznia Iskra — Bałtyk
12	lutego
Ruch Grudziądz — Bałtyk Kujawiak Włocławek — Iskra
13	lutego
Ruch Grudziądz — Iskra Kujawiak Włocławek — Banyk
13 lutego
Iskra — Spójnia Gdańsk Bałtyk — AZS Gdańsk
20 lutego
Iskra — AZS Gdańsk Bałtyk — Spójnia Gdańsk
2S lutego
Bałtyk — Zawisza Bydgoszcz Iskra — Noteć Mątwy
27 lutego
Bałtyk — Noteć Mątwy Iskra — Zawisza Bydgoszcz
I
IM*
wyjątkami (judo) brak natomiast przedstawicieli innych dyscyplin. Nasuwa się więc wniosek, że wśród sportowców dyscyplin niewymiernych: pił karzy, siatkarzy, koszykarzy nie było w ub. roku wybijających się zawodniczek i zawodników, których wyniki kwalifikowałyby ich do 10 najlepszych w województwie.
Dziś w dyskusji plebiscyto wej wypowiada się przewodniczący Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia LZS — Antoni Orzechowski.
— Przede wszystkim prag nę wyrazić zadowolenie z po wodu zwiększenia listy plebi pcytowej z pięciu dc dziesięciu najlepszych sportowców — podkreślił na wstępie A. Grzechowski.
Typując najlepszych z najlepszych kieruję się wyłącznie ich osiągnięciami w skali krajowej. Wydaje mi się, że na czołowe lokatv w plebiscy cie zasługują: M. Barta — najlepszy oszczepnik i rekor dzista okręgu, jedenasty na li ście najlepszych w kraju; W. Firkowski — wicemistrz Polski juniorów w biegu na 200 m, reprezentant Polski w m ec za ch m i ed zypań s t wo wy ch z Francią i N1RD, mistrz Pol ski LZS. rekordzista okręgu w sprintach; B. Ligocki — kandydaturę tego zawodnika obszernie uzasadniał na ła-
mach „Głosu" w dniu 3 bm. K. Firewicz, z którym się zgadzam. Następne lokaty — moim zdaniem — przysługują A. Szmidt — wicemistrzyni Polski wT biegu na 80 m ppł; W. Szerszenowicz — najwszechstronniejszej lekkoatlet ce województwa; J. Kucińskie mu — czwarty na mistrzostwach Polski wr podnoszeniu ciężarów. Dalej J. Kuczek — czołowy ciężarowiec województwa, członek kadry narodowej; St. Smoleński — re kordzista okręgu w podnoszę niu ciężarów (w. półciężka), czołowy zawodnik Polski, jeden z tych w województwie, którzy uzyskali w trójboju — 400 kg. Na 9., miejsce typuję W. Marczyka — finalistę mi rtrzostw Polski w biegu na 400 m, a na 10 — K. Głęboc kiego — czołowego judokę w kraju; który jest również świetnym zapaśnikiem województwa.
Brak miejsca nie pozwala mi zamieścić w pierwszej .,10" ciężarowców Rusina i Ko busa oraz mistrza Polski LZS w rzucie młotem —- A. Kor-gola, jak również rekordzist-kę okręgu na 400 m — Ze-nonę Rumaczyk.
Dyskusja trwa!	(sf)
© NA TORZE lodowym w Zakopanem rozpoczęły się ogólnopolskie zawo iy w jeździe szybkiej na lodzie.
Tym razem bohaterami dnia byli seniorzy. W biegu na dystansie 3 tys. m dwukrotnie poprawiono rekord Polski, należący do zawodnika Legii Kucha i wynoszący — 4.53,7.
Najpierw o 0,7 sek. poprawił rekord Święcicki (Legia\ uzyskując 4.53,2. Święcicki cieszył się rekordem zaledwie 6 minut. Stanisław Kuch, zdopingowany rezultatem kolegi, po świetnym biegu uzyskał 4.51,6.
& W REWANŻOWYM spotkaniu juniorów w hokeju na lodzie reprezentacja Polski pokonała NRD - 5:1 (2:0, 1:0. 2:1).
O REPREZENTACJA piłkarska Po,ski na międzypaństwowe spotkanie z Anglią przyleciała 3 bm. do Londynu. Po krótk:m pobycie iuj lotnisku londyńskim polscy piłkarze odlecieli do Liverpoolu, gdzie w dniu dzisiejszym rozegrają mecz z Anglią.
KUPON
KMIBRSfr-
PLEBISCYTO „GŁOSU"
NA 10 NAJLEPSZYCH
SPORTOWCÓW ZIEMI KOSZALIŃSKIEJ W 1965 ROKU
\
1. ................................—...
2......................................
3. ............................................
i..............................................
	5.....................:........................
	6.............................................
	7.............................................
	8....................................
9..............................................
10.............................................
Imię i nazwisko głosującego: ..........................................
Adres: .................................
Kupon konkursowy prosimy wypełnić czytelnie i przesłać do dnia 31 stycznia 1966 r. do redakcji „Gło su Koszalińskiego" Koszalin, ul. Alfreda Lampego 20 z dopiskiem na kopercie: KONKURS — PLEBISCYT
-JCT
urną
(134)
—	Nie wszystkie aresztowania są uzgadniane z panem Trujillo, to zrozumiałe. Jego policja udzieli wszelkich informacji.
—	Właśnie rozmawiałem z generałem Espaiilat, i dochodzimy wreszcie do porozumienia. Prawdopodobnie otrzymam nazwisko kierowcy ambulansu, którym zawożono Ga-lindeza do Amityville. Generał Espaiilat uważa, że porwali go członkowie jakiegoś tajnego sprzysiężenia.
—	Finansowanego przez generalissimusa Trujillo.
—	Na to nie mamy takiego dowodu, który można by przedłożyć naszym sądom. Musimy zadowolić się tym, co włofoylfiiny tutaj, i co wykryto w Nowym Jorku... Gdzie jest panna Claire? Nic jej nie grozi?
—	Jest w bezpiecznym miejscu. Mister Athwood, proszę .iuż kończyć. Jeżeli u pana jest generał Espaiilat, niech wyda rozkaz zwolnienia profesora Castelfranco, i jego asystenta, Andrea Castagno, których zatrzymano na skutek prowokacji i nieporozumienia. Oba nazwiska trzeba wymienić w jednym piśmie do Prezydium Policji, jako tę samą sprawę. Adresować do majora Paulino.
—	Zaraz powiem generałowi.
—	Wykluczone, mister Athwood! Jeszcze nie jestem aresztowany. Za godzinę proszę wyjść z pokoju, gdzie jest generał Espaiilat, wyjść pod pretekstem, że przyniesiono pilną wiadomość. Później pan powie o tym aresztowaniu, i zażąda interwencji. W przyjaznych rozmowach dyplomatycznych takie drobnostki załatwia się od ręki, zwłaszcza, kiedy przedmiotem interwencji jest przyjaciel rodziny generalissimusa.
—	A Jetcl! pana nfc zaaresztują?
—	Wówczas przed upływem godziny zadzwonię do pana, i trzeba będzie ratować tego profesora.
—	Zgoda. Jednak bardzo proszą, nawet nalegam i żądam, żeby w wiadomej sprawie pan w ojóle nie działał. Jest zam knięta. Niech pan uśpi swoje sumienie aż do chwili odlotu. Proszę na tym poprzestać, i już nic nic załatwiać. Zaszły bardzo poważne wydarzenia.
—	Załatwi ktoś inny. Dziękuję panu, mister Athwood.
Podziwiałem spokój Moniki Gonzales. Siedziała przy stole,
wsparła głowę na spiecionych dłoniach, i patrzyła na mnie.
WTyjąiem scyzoryk i przeciąłem przewód telefoniczny.
—	Pan jest genialny w swej przewrotności — powiedziała. — Mam propozycję: proszę tu zostać i razem ze mną strzelać do Tapurucuary. Pan także ma z nim porachunki.
—	Mniejsze niż z panią. I nigdy nic bawiłem się w śmierć, tak jak pani.
—	Niezależnie od pana wyroku, i tak musiałabym zginąć. Jeżeli Castelfranco jest przyjacielem rodziny Trujillo, musiałabym zapłacić głową za jego aresztowanie.
—	I ja tak myślę... Czy nie orientuje się pani, skąd taki niepokój w mieście?
Od czasu do czasu słyszeliśmy wybuchy odbijane echem pustych ulic, wycys silników, przemarsz patroli. Wrzmagały się odgłosy odległej strzelaniny.
—	Zdaje się, że był zamach na jakiegoś dygnitarza, może tylko próba zamachu. Ale takiej paniki nie przeżywaliśmy już od dawna. Coś się przygotowuje, coś groźnego, i ta groza udzieliła sie całemu miastu. Albo już coś się stało.
Zatrzymałem sie przy uchylonym oknie i obsenvow7ałem podwórze. Dostrzegłem na nim dwa cienie. Usłyszałem bliskie, gasnące wycie motoru, to rozpędzony samochód hamował pod główną bramą. Pamyślałem, że przyjechał Tapuru-cuara, i że to właśnie on zbliżył się do dwóch cieni ukrytych pod sklepieniem wewnętrznej bramy podwórza, i rozmawiał z nimi. Powiedziałem:
—	Za minutę może pani zaczynać. Proszę sianać za szafą, 1 czekać, aż wejdą do pokoju. Kiedy będą zupełnie blisko proszę strzelać. Z tego. cacka można trafić z odległości kilku metrów.
Mówiąc obserwowałem trzy cienie na podwórzu. Przypuszczałem, że Tapurucuara przyjechał sam. Jeżeli ni-
kogo nie zostawił przed główną bramą, byłbym ocalony. Przyjechał, bo przestraszył się mojego telefonu; mógł dzwonić ktoś z kontrwywiadu, może chciał go sprawdzić. Monika podlegała jemu, i był za nią odpowiedzialny jako szef ekipy operacyjnej, czy też oddziału do zadań specjalnych. Może sam miał jakieś kontakty z obcym wywiadem?
Położyłem rewolwer Moniki na parapecie okna.
—	Monika, teraz. Niech pani to weźmie. Dobrze, że pani jest spokojna. Jeżeli uda się zaskoczenie, jeżeli strzały będn celne, kto wie, czy nie przedrze się pani przez tych trzech ludzi, i nie ucieknie...
—	Ńie chcę uciekać — powiedziała. — Mam już dosyć, wystarczy. Rozumie pan, co znaćzy dosyć?
Po układzie trzech cieni na podwórzu, domyśliłem sie, że narada jest skończona. Otworzyłem drzwi na klatkę schodo wą, wyłączyłem zatrzask automatycznego zamka, i przymknąłem je z a sobą.
Wspiąłem się po schodach o piętro wyżej.
Kiedy przylgnąłem tam do płytkiej wnęki, usłvszałem kroki na schodach. Szli cstrożnie. Skrzypienie ucichło pod drzwiami Moniki. Ktoś głośno zapukał. Jeszcze raz. ChwPa ciszy. I znowu pukanie, głośniejsze. Wreszcie uderzenie pięścią.
—	Tu jest dzwonek — odezwał się przytłumiony głos.
Usłyszałem gwałtowny dźwięk, przerywany jak jęk syreny. I po chwili głośny szept:
—	Otwarte..
—	Hi jo de puta — ktoś zaklął. —Może uciekła razem z Jan kesem.
—	Chyba przez okno i po rynnie, od tamtej strony. Tam nikt nie pilnuje.
Zapomniałem o tej rynnie, i z dwóch możliwości ucieczki wybrałem bardziej ryzykowną. Może po moim wyjściu Mi nika tamtędy uciekła? Co prawda, trzymałem ją do ostatniej chwili, ale kto wie...
Ktoś pchnął drzwi. Ucichły szepty i oddechy, widocznie wszyscy trzej weszli do środka,
<C. d. n.)